nieprawdziwa mama

Ekspertką na forum jest Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych i terapeuta systemowy, pracuje w Ośrodku Adopcyjnym TPD w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem w procesie adopcyjnym kandydatów na rodziców adopcyjnych, opieką psychologiczną nad matkami i rodzinami biologicznymi, poradnictwem skierowanym do rodzin adopcyjnych doświadczających trudności wychowawczych, współpracą z ośrodkami opiekuńczo - wychowawczymi. Przyjmuje także pacjentów we własnym gabinecie w Warszawie i specjalizuje się w tematach adopcyjno-płodnościowych.

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

ODPOWIEDZ
agnieszka@o2.pl
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2017 09:24

nieprawdziwa mama

Post autor: agnieszka@o2.pl »

Witam . Jestem mamą dwójki adopcyjnych dzieci .Córka 14 lat syn 9 lat. Z dziećmi mamy silną więż i bardzo dzieci kochamy. Synek w ostatnim czasie przeżywał bardzo fakt że jest adoptowany.Staram się odpowiadać na wszystkie pytania synka na temat adopcji.Pozornie wszystko wrócilo do normy i synek jest nadal radosnym dzieckiem .Jednak w momentach dyscyplinowania go, jakichkolwiek zakazów wypomina mi że niejestem jego prawdziwą mamą i nieurodziłam go. Bolą mnie jego słowa . W takich momentach staram się z nim rozmawiać i tłumaczyć że mama biologiczna go urodzila a ja kocham i wychowuję .Niewiem czy zabronić mu w ten sposób do mnie mówić czy poprzestać tylko na tłumaczeniu, rozmowie.Pozdrawiam
Agak

Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 164
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: nieprawdziwa mama

Post autor: Magdalena Kruk »

Witam,
w rozmowach z Synem warto skupić się na tym, dlaczego tak mówi, ale warto też powiedzieć otwarcie o swoich emocjach, o tym, że są to przykre dla Pani słowa i o stanie faktycznym (to, o czym Pani pisze - jest Pani opiekunem prawnym i rodzicem, a więc odpowiada za swoje dzieci). Zakaz moim zdaniem nie pomoże, bo zamyka możliwość otwartej rozmowy.
Sytuacja, o której Pani pisze, pojawia się w większości rodzin adopcyjnych przynajmniej jeden raz. Dzieci adopcyjne mówią tak z różnych względów, m. in. chcąc usłyszeć zapewnienie, że rodzice mają silne przekonanie o tym, że są rodzicami i nic tego nie zmieni.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji - pytania do eksperta”