rodzeństwo

Ekspertką na forum jest Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych i terapeuta systemowy, pracuje w Ośrodku Adopcyjnym TPD w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem w procesie adopcyjnym kandydatów na rodziców adopcyjnych, opieką psychologiczną nad matkami i rodzinami biologicznymi, poradnictwem skierowanym do rodzin adopcyjnych doświadczających trudności wychowawczych, współpracą z ośrodkami opiekuńczo - wychowawczymi. Przyjmuje także pacjentów we własnym gabinecie w Warszawie i specjalizuje się w tematach adopcyjno-płodnościowych.

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

ODPOWIEDZ
agnieszka@o2.pl
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2017 09:24

rodzeństwo

Post autor: agnieszka@o2.pl »

Jestem mamą adopcyjną dwójki dzieci.Córka oprócz adopcyjnego brata ma również dwoje biologicznego rodzeństwa starszy brat i siostra.Dzieci najprawdopodobniej wychowują się z biologiczną mamą.Z dziećmi otwarcie rozmawiam na temat adopcji ale córka w tej chwili 14 lat niewie o istnieniu biologicznego rodzenstwa.Jest wrażliwą dziewczynką i obawiam się jak ta wiadomość mogłaby wpłynąć na jej psychikę. Fakt że została oddana tylko ona lub ewentualna chęć odnalezienia rodzeństwa.Postanowilam wyjawić tę wiadomość dopiero kiedy będzie dorosła.Córka jakby coś czuła często mówi mi że jej mażeniem jest posiadanie jeszcze starszego brata i siostry.Obecnie ma mlodszego adopcyjnego brata i bardzo się kochają. Niewiem czy w tym przypadku postępuję slusznie i czy nie będzie miala do mnie żalu o zatajenie prawdy.
Agak

Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 164
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: rodzeństwo

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
podejrzewam, że w jakimś momencie życia Dzieci zadały pytanie o stan Państwa wiedzy o rodzinie biologicznej, w tym o braci / siostry. Okazuje się, że informacje o rodzeństwie biologicznym są dla dzieci adoptowanych często bardziej istotne i łatwiejsze w uporządkowaniu, niż te o rodzicach biologicznych. Moim zdaniem odpowiedź zgodna ze stanem faktycznym jest najlepsza i najbezpieczniejsza, choć nie zawsze prosta. Temat zapewne powróci, warto szczerze powiedzieć, co było motywacją w udzieleniu takiej, a nie innej odpowiedzi. Dla osób adoptowanych niezwykle istotna jest świadomość, że w poszukiwaniu swoich korzeni mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie rodziny adopcyjnej, zwłaszcza rodziców, bez obawy o ich zranienie, czy odtrącenie.
Proszę pisać w razie dalszych pytań.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji - pytania do eksperta”