Miejsce na Twoją reklamę

Pełnoletnia siostra poszukuje nieletnich adoptowanych dzieci

Ekspertką na forum jest Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych i terapeuta systemowy, pracuje w Ośrodku Adopcyjnym TPD w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem w procesie adopcyjnym kandydatów na rodziców adopcyjnych, opieką psychologiczną nad matkami i rodzinami biologicznymi, poradnictwem skierowanym do rodzin adopcyjnych doświadczających trudności wychowawczych, współpracą z ośrodkami opiekuńczo - wychowawczymi. Przyjmuje także pacjentów we własnym gabinecie w Warszawie i specjalizuje się w tematach adopcyjno-płodnościowych.

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gość

Pełnoletnia siostra poszukuje nieletnich adoptowanych dzieci

Post autor: Gość »

Witam
Prosimy o radę, podsunięcie rozwiązania.
Jesteśmy rodziną adopcyjną od roku. Dzieci są w wieku szkolnym, przed adopcją ustaliliśmy, że kontakt z siostrą będą mieć, gdy będą pełnoletnie.
Biologiczna pełnoletnia siostra naszych adoptowanych dzieci rozpoczęła od czerwca poszukiwania na facebooku. Udostępniła zdjęcia dzieci wraz z historia ich życia, z ich danymi osobowymi sprzed adopcji.
Po konsultacji z naszym ośrodkiem adopcyjnym, z dyrekcją domu dziecka oraz z oficer od spraw nieletnich nie uzyskaliśmy żadnej pomocy. Od policji dowiedzieliśmy się, że działania siostry możemy zablokować poprzez złożenie sprawy w sądzie cywilnym, co automatycznie łączy się z ujawnieniem naszych danych.
Standardowe prośby wysyłane do administratora facebooka nie przyniosły rezultatów w postaci usunięcia postu.
Poszukiwania siostry w takiej formie niszczą dobra osobowe dzieci oraz zagrażają ich bezpieczeństwu...

Co jeszcze możemy zrobić lub do kogo/jakiej instytucji zwrócić się o pomoc / wsparcie?

Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 164
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Pełnoletnia siostra poszukuje nieletnich adoptowanych dz

Post autor: Magdalena Kruk »

Dobry wieczór,
znaleźli się Państwo w trudnej sytuacji, ale jej pozytywne rozwiązanie może w mojej ocenie przynieść wiele korzyści. Nie znam niestety instytucji, do której mogliby się Państwo zwrócić po prawne rozwiązania. W mojej ocenie (jako psychologa, nie prawnika) wejście na drogę prawną nie przyniesie nikomu korzyści. Możliwości prawne są mocno ograniczone, o czym sami Państwo piszą. Poza tym Dzieciom byłoby trudno poradzić sobie z informacją, że ich siostra biologiczna chciała kontaktu, a Rodzice weszli wówczas na drogę sądową. W efekcie mogłoby to bardzo zaburzyć Państwa relacje.
Proponuję, jeśli jest to możliwe, wyjść naprzeciw i skontaktować się lub spotkać z siostrą Dzieci najlepiej za pośrednictwem OA, oczywiście na neutralnym, bezpiecznym gruncie (bez adresu, nazwisk itp.) i szczerze porozmawiać o tym, z czego wynika Państwa niechęć / lęk przed kontaktem, że nie chcą go utrudniać, ale potrzebują Państwo czasu, bo Państwa rodzina dopiero się tworzy. Może to być kontakt pośredni przez pracownika OA, bez osobistego spotkania. Być może siostra potrzebuje tylko upewnić się na tym etapie, że jej rodzeństwo jest bezpieczne i opiekują się nim troskliwi ludzie. Być może okaże się także, że jest ona osobą niezagrażającą dla jedności Państwa rodziny i znajdą Państwo w sobie gotowość do kontaktu w pewnym zakresie.
Konflikt interesów rodzeństwa vs. rodziny adopcyjnej jest w tej sytuacji ogromny. Przyjęli Państwo stosunkowo duże dzieci, które również pamiętają swoją rodzinę biologiczną, odczuwają tęsknotę i oderwanie od tamtej rzeczywistości. W takich sytuacjach im więcej jest otwartości i mniej rywalizacji, przy jednoczesnej ochronie własnych granic rodzinnych, tym lepiej dla wszystkich. Wyjście naprzeciw w sposób, który jest dla Państwa do zaakceptowania jest, moim zdaniem, sposobem na uniknięcie trudniejszych sytuacji w przyszłości.
Proszę pisać w razie wątpliwości.
Życzę wszystkiego dobrego,
Magda Kruk-Rogucka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji - pytania do eksperta”