Strona 1 z 6

adopcja a urlop macierzyński

: 10 paź 2003 15:42
autor: Chaberek
Czy urlop macierzyński w przypadku adopcji niemowlaka liczy się od dnia urodzenia się dziecka czy od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przysposobienie dziecka?

: 10 paź 2003 16:17
autor: Bartkid
Od momentu wydania przez sąd rodzinny postanowienia o "osobistej styczności". Mówiąc po ludzku, od momentu gdy sąd zezwala na wzięcie dziecka do domu przez rodziców adopcyjnych. Sąd wystawia stosowne zaświadczenie, informujące że para wystąpiła o przysposobienie dziecka (nie padają personaliów dziecka, tylko jego datę urodzenia) które jest podstawą do przedłożenia wniosku o urlop macierzyński u pracodawcy. Od tej daty liczy się 16 tygodni urlopu - oczywiście jeśli dziecko jest młodsze niż 12 miesięcy.

Tak przynajmniej było w moim przypadku :D

Powodzenia

Tata Stasia na urlopie macierzyńskim,

: 10 paź 2003 16:21
autor: Michal
No nie, Tata na macierzyńskim!!! Szczerze mówiąc to ci zazdroszczę, w domku z dzieckiem jest dużo fajniej niż w pracy z ..... co tam kto ma w pracy ;-) .

: 10 paź 2003 16:56
autor: BEAZAR
Kobieta, która przyjęła na wychowanie dziecko powyżej roku może skorzystać z 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Pozdrawiam !

: 10 paź 2003 17:03
autor: Madźka
BEAZAR pisze:Kobieta, która przyjęła na wychowanie dziecko powyżej roku może skorzystać z 8 tygodni urlopu macieżyńskiego.
Pozdrawiam !


Eee, chyba nie... ja wiem, że 8 tygodni, jeśli do skończenia przez dziecko roku zostało mniej niż 4 tygodnie, jeśli skończyło roku, to już niestety nie :(
Ale co Pani w Zusie to obyczaj...

: 10 paź 2003 17:17
autor: Bartkid
Pewnie że fajnie siedzieć w domku z synkiem :clap1:

Co ja mówię - to wspaniale móc siedzieć z SYNKIEM w domku :DDD: . Żadna praca ci tego nie zrekompensuje.

Poza tym - gdy go zobaczyłem, nie miałem wątpliwości, że należy mu się to od życia.

Jest jedno ale! Według ustawodawcy urlop macierzyński należy się od państwa każdemu dziecku (nowemu obywatelowi). Pierwszeństwo w zrealizowaniu tego prawa ma zawsze matka (niestety dla nas, tatusiów adopcyjnych :cry: ). Dopiero w sytuacji, gdy matka nie może wziąć urlopu macierzyńskiego (np. nie jest zatrudniona) - ten dziecięcy przywilej przechodzi na tatusia. Co ciekawe - matka może nie chcieć wykorzystać z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego. Podobnie tatuś. A dziecka nikt w tej sytuacji nie pyta o zdanie 8O

Pozdrawiam,

: 10 paź 2003 21:23
autor: BEAZAR
Madźka !
Informację w kwestii urlopu uzyskałam w Okręgowym Inspektoracie Pracy. Nie wydaje mi się, aby to zależało od" widzimisie" pani w ZUSie.
Ja wierzę, że uda mi się skorzystać z takiego urlopu ....

: 10 paź 2003 21:46
autor: chica4
Michal, w obecnych czasach to przestaje byc dziwne ze tata idzie na macierzynski. Skoro niektore mamy lepiej zarabiaja od tatusiow to oczywiste jest, kto powinien isc na taki urlop:-)) Pozdrawiam wszystkich Tatusiow na macierzynskim (czy raczej powinnam napisac ojcowskim?:-)) Nasi znajomi z oao tez juz podjeli taka decyzje, ze to tato bedzie siedzial z dzidzia w domciu:-)) Bedziemy razem smigac z wozkami na spacery, ale bede miec fajnego kolege:-))

: 10 paź 2003 22:05
autor: Madźka
BEAZAR pisze:Madźka !
Nie wydaje mi się, aby to zależało od" widzimisie" pani w ZUSie.

Mnie tez się tak wydawało, ale o mało co niedostałabym urlopu, bo Pani tak zinterpretowała przepis, że wyszły jej tylko 2 tygodnie. :?
Ostatnio miałam tez telefon od jednej mamy adopcyjnej, której chciano przyznać tylko tyle urlopu ile zostanie po odjęciu od 16 tygodni wieku dziecka (tak jakbyło kilka lat temu) a na dodatek dopiero po uprawomocnienia postanowienia i przyniesieniu nowego aktu urodzenia. :twisted:
W naszm Ośrodku nie zdarzyło się, żeby ktos mial urlop macierzyńki po adopcji dziecka starszego niż 12 misięcy.

: 10 paź 2003 22:35
autor: BEAZAR
Madźka, nie martw mnie....

: 10 paź 2003 22:46
autor: Madźka
Beata, ja Ci życzę żeby było jak najlepiej !!!!!! :cmok:
Bądź pewna swoich praw i nie daj się!!!

Mnie smuci fakt braku jasnych regulacji prawnych dla matek adpcyjnych. Nikt nie pomyślał np. że ktoś może mieć biologiczne dziecko, a później adoptowane i niekoniecznie chcą mu liczyć to adoptowane jako drugie i dac 18 tygodni urlopu, albo nie zawszebliźnieta adoptowane sa traktowane jak biologiczne i mamy nie dostają długiego urlopu (26 tyg) tylko 16 :twisted: Jedna nasza mama z tego powodu dała sprawę do Sądu pracy.

: 10 paź 2003 23:34
autor: Bartkid
Chica 4,

Niestety nic nie jest oczywiste i zareczam, ze tatuś na urlopie macierzynskim wywoluje zdziwienie (szczególnie w firmie, w której pracuje ). Wysokosc zarobków kobiety i mężczyzny ma drugorzędne znaczenie. Przede wszystkim, mężczyzna nie może wziąć urlopu macierzyńskiego ot tak. Musi być spełniony podstawowy warunek - kobieta nie ma możliwości wziąć urlopu (nie wystarczy, że nie chce iść na urlop - dysponuję stosowną wykładnią PIP).
W związku z tym pozostaje następująca decyzja do podjęcia - urlop męża, lub brak urlopu.
Do tego dochodzi kolejny aspekt - musisz poinformować swojego pracodawcę o adopcji.
Gdyby kasa wchodziła w grę - nie poszedłbym na urlop. Na szczęście są ważniejsze rzeczy.

Tatko Stasia, na urlopie macierzyńskim.

: 11 paź 2003 00:11
autor: Agna
Beatko, niestety, nie chcę Cię (i się) martwić, ale jeśli nasza dzidzia w chwili postanowienia ma skończone 12 miesięcy to nici z urlopu macierzyńskiego :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

podst. prawna - kodeks pracy art. 183 § 2

jeśli ktoś to inaczej, omyłkowo interpretuje to fajnie, ale nie ma racji :( oby sie tak Panie z ZUS-u na korzyść mam adopcyjnych myliły, amen :)

: 11 paź 2003 00:42
autor: chica4
A ja tak prosta i tylko o pieniadzach myslalam :oops: :oops: :oops: :wink: :wink: :wink: Bartkid, co to znaczy, ze kobieta nie ma mozliwosci wziac urlopu macierzynskiego-przeciez prawo jej daje taka mozliwosc-jesli jej mezczyzna ma to prawo?

: 11 paź 2003 09:25
autor: Agna
chica - nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego np. kobieta nie zatrudniona na podstawie umowy o pracę! tylko albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (dzieło, zlecenie) albo prowadząca działalność gospodarczą (tu może wystąpić o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeśli była ubezpieczona "chorobowo", co przy działalności jest dobrowolne;

a Licia, z tego, co wiem, jak ja - na swoim :)

ciekawa jestem, Bartkid - Licia złożyła papiery o zasiłke, czy nie odprowadzała chorobowej składki? bo pytanie ma w podtekście - czy można brać zasiłek macierzyński z działalności i jednoczesnie drugie z rodziców urlop z zasiłkiem ze stosunku pracy? (czy to zroumiałe :oops: ?)