Pytanie o 2 dniowy urlop z tytułu urodzenia dziecka

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
Treker
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008 01:00

Pytanie o 2 dniowy urlop z tytułu urodzenia dziecka

Post autor: Treker »

Czy ktoś z Was wie, czy mogę jako ojciec adoptowanego dziecka spytać o tę kwestię swoje kadry w zakładzie pracy ? Tak mi to teraz przyszło do głowy, skoro moja żona dostała urlop macierzyński, ja zadeklarowałem w pracy 2 dni dodatkowe urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem, to może i z tytułu urodzin dziecka też mogę mieć jednorazowy 2 dniowy urlop. Jako ojciec biologiczny na pewno taki urlop bym dostał a w przypadku ojca adopcyjnego ? Czy przepisy prawne mówią coś na ten temat ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cysia
Posty: 1223
Rejestracja: 20 wrz 2005 00:00

Post autor: cysia »

Nie wiem, co na to przepisy, ale mój mąż zapytał w kadrach i jak tylko pojawi się akt urodzenia dziecka, to dostanie dwa dni.
Awatar użytkownika
Treker
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008 01:00

Post autor: Treker »

okey, tylko czy te 2 dni to nie przypadkiem urlop, na tzw opieke nad dzieckiem, bo to i ja otrzymałem po wypełnieniu krótkiej deklaracji. ?
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Wg mnie z brzmienia przepisu nie wynika, żeby pracodawca miał obowiązek udzielenia tzw. "zwolnienia od pracy na czas obejmujący 2 dni w razie urodzenia się dziecka pracownika", w sytuacji przysposobienia. Kwestie tę reguluje rozp. MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60 poz. 281).
Jest to zwolnienie celowe związane z koniecznością załatwienia najpotrzebniejszych spraw związanych z urodzeniem w USC itd.....
Chyba, że stanowisko doktryny i orzecznictwa w tej sprawie jest inne, ale nie słyszałam.
Nie zaszkodzi jednak spróbować, często o możliwości skorzystania z jakiegoś uprawnienia decyduje dobra wola pracodawcy.
pozdr nata
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
cysia
Posty: 1223
Rejestracja: 20 wrz 2005 00:00

Post autor: cysia »

Cóż...My też musimy przecież jechać po akt urodzenia i pozałatwiać świadczenia.
Sprawdziłam. Mąż dostanie urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka. Opiekę zadeklarowałam ja.
A co do różnych interpretacji, właśnie z tego powodu jestem pokrzywdzona z macierzyńskim :x Szukać i pytać nam trzeba...
Ktoś z ustawodawców musiałby mieć adoptowane dziecko, żeby nas zrozumieć.
Pzdr. :D
Awatar użytkownika
Treker
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008 01:00

Post autor: Treker »

pożyję, zobaczę. Wszystko w rękach pracodawcy :(
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Cysiu, oczywiście że jesteśmy pokrzywdzeni. Ja przy adopcji 8-tygodniowych bliźniąt dostałam tylko 16 tygodni urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i nie dostałam 2 dni z tytułu urodzenia się dziecka, a pracuję w urzędzie który sprawuje nadzór i kontrolę nad prawidłowym stosowaniem prawa przez pracodawców...
Znam osoby, które dostały w takiej sytuacji 26 tygodni urlopu, ale pracują gdzie indziej...
Przepisy są tylko przepisami - niestety.
pozdr nata
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
Treker
Posty: 11
Rejestracja: 22 lut 2008 01:00

Post autor: Treker »

nie dostałem zgody na dodatkowy urlop :( Dziękuję za wszystkie wypowiedzi
Awatar użytkownika
cysia
Posty: 1223
Rejestracja: 20 wrz 2005 00:00

Post autor: cysia »

mąż w końcu też nie :(
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”