Sąd - który właściwy

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
atena
Posty: 119
Rejestracja: 25 sie 2002 00:00

Sąd - który właściwy

Post autor: atena »

Witam
Mam ogromną prośbę do Was jako doświadczonych w sprawach adopcyjnych i sądowych.

Mamy już nasze szczęście w domku, ale..... postaram się krótko opisac jaki mam dylemat:

Mała urodziła się w szpitalu w A - niestety matka biol. ze względu na adres zameldowania podlega pod sad w B. Ponieważ dziecko przebywało w A, w tamtejszym też sądzie matka biol podpisała zrzeczenie. Po zrzeczeniu akta sprawy wraz z naszym wnioskiem o preadopcję zostały przekazane do B.- jak sędzia uzasadnił - jest to sad właściwy do załatwienia sprawy tego dziecka. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy dziś otrzymaliśmy z sądu w B postanowienie o przekazaniu naszej sprawy do sądu w C (w naszym mieście). Oczywiście nie mielibyśmy nic przeciwko temu - nie trzeba jeździć itd, niemniej obawiam się , że rozpoczęła się "spychologia" i akta będa przesyłane z sądu do sądu.

Czy ktoś mogłby mi pomóc w wyjaśnieniu gdzie faktycznie powinna być rozpatrywana nasza sprawa? Mamy 7 dni na odwołanie się od postanowienia sądu w B - rozważamy wynajęcie prawnika - chcielibyśmy załatwić sprawę szybko.

Bardzo dziękuję za pomoc.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ksieciu
Posty: 1897
Rejestracja: 21 sty 2003 01:00

Post autor: ksieciu »

Sprawa o adopcje jak i preadopcje w naszym przypadku odbywala sie w sadzie pod ktory My jako rodzice podlegamy. Slyszalam ze moze tez sprawa odbywac sie w sadzie do ktorego przynalezy dziecko. Ale zazwyczaj jest to praktykowane w sadzie WASZYM :)
Adas - 29.04.2003r.

Patrysia - 26.01.2006r.
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

Sprawa o przysposobienie moze odbywac się w Sądzie własciwym ze wzgledu na miejsce zamieszkania stron czyli was lub dziecka.
U nas w Łodzi najczęściej odbywa sie w takim Wydziale, który jest własciwy dla miejsca pobytu dziecka czyli oddziału preadopcyjnego.
Awatar użytkownika
Agna
Posty: 3013
Rejestracja: 21 lut 2002 01:00

Post autor: Agna »

przeżywaliśmy taką samą spychologię - w końcu właściwym okazał się sąd miejsca pobytu dziecka - Otwock, tam był ośrodek preadopcyjny, gdzie Szymek czekał na nas od 6 doby życia;

pozbawienie władzy i zaprzeczenie ojcostwa w sądzie A., nasz wniosek (po nieformalnym odrzuceniu w sądzie A. i w sądzie B. - naszego m-ca zamieszkania - zawsze sami odbieraliśmy wniosek po informacji, że go odrzucą i jechaliśmy do kolejnego sądu) - w sądzie C. (Otwock) - tutaj też opieka prawna;

u nas taka spychologia wynikała z tego, że wniosek o preadopcję został złożony zanim jeszcze dziecko było uwolnione prawnie - ale sie udało :)

zwykle sądem właściwym jest sąd m-ca zamieszkania rodziców adopcyjnych, więc nie macie czego żalić, tylko czekac na rozprawę w Waszym sądzie;
Mama Jasia :), Małgosi :), Szymka :) i Martusi :)
www.agna01.neostrada.pl
[url=http://www.zielona.poczekalnia.prv.pl][img]http://193.243.146.13/astley/bar.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
malgosik
Posty: 5259
Rejestracja: 13 sty 2002 01:00

Post autor: malgosik »

nam powiedziano to co ksieciom, dodajac ze jesli np (jak u nas) matka jest zameldowana gdzie indziej niz ojciec, to najczesciej przydzielany jest sad wg zameldowania mamy. ale o tej drugiej opcji tez slyszalam. moze zapytaj sad, ktory wydal taka decyzje wykladnie prawa?
powodzenia :lol:
malgosik- mama
NIKI ( 11. 2002) i
TUSI (11. 2007)
Awatar użytkownika
kasienka
Posty: 2418
Rejestracja: 16 kwie 2003 00:00

Post autor: kasienka »

U nas sprawa (niestety) była w sądzie właściwym dla miejsca pobytu Oli (Czestochowa), ale mielismy rowniez mozliwosc zlozyc dokumenty w miejscu wlasciwym dla miejsca naszego zamieszkania (nie zameldowania), niestety postraszono nas ze wtedy sprawa potrwa dluzej itp. itd. wiec zdecydowalismy sie na Czestochowe, i to byl nasz wielki blad gdyz sprawa potrwala 2 razy dluzej :(
Kasia - mama Oleńki:)
Awatar użytkownika
atena
Posty: 119
Rejestracja: 25 sie 2002 00:00

Post autor: atena »

bardzo dziękuję za pomoc - zdecydowaliśmy, że poczekamy na to co zrobi nasz sąd.
Awatar użytkownika
peilin
Posty: 482
Rejestracja: 29 lip 2003 00:00

Post autor: peilin »

Mam prosbę o opinie do osób, które finalizowały adopcje w Sadzie dla m.st Warszawy na Kocjana (Wydział XI). Mam do wyboru ten Sąd albo Sąd w Częstochowie i nie wiem, która opcja bedzie lepsza.
Pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
deliza
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2003 00:00

Post autor: deliza »

Mam pytanie, dot. sądu w Warszawie.
Ja zameldowana jestem na Stegnach (Mokotów), mąż na Żoliborzu, a mieszkamy na Ursynowie, tak więc pod który sąd podlegamy? Negatywne opinie ma mokotowska IV a pozytywne mokotowska V, więc może wiecie co będzie najwłaściwsze?
Dziękuję za odpowiedzi (może Żaba coś wie na ten temat?)
Elizka: http://www.nasz-bocian.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=36685
Żaba
Posty: 2484
Rejestracja: 20 kwie 2002 00:00

Post autor: Żaba »

deliza Stegny to chyba jednak IV, Ursynów na pewno V. jeśli musi byc to sąd z Waszego miejsca zameldowania to może pokuscie się o żoliborski?
Piotrek 2004r. i Ola 2006r.
chica
Posty: 189
Rejestracja: 13 wrz 2004 00:00

Post autor: chica »

Słuchajcie, a czy nie jest tak, że papiery trafiają do sądu odpowiedniego dla dzielnicy zameldowania dziecka? W naszym przypadku tak było.
Awatar użytkownika
peilin
Posty: 482
Rejestracja: 29 lip 2003 00:00

Post autor: peilin »

Moim zdaniem w grę wchodzi sąd właściwy dla OAO lub miejsca zamieszkania rodziców, nie zameldowania.
Iwona mama Matyldy i Marcela
Żaba
Posty: 2484
Rejestracja: 20 kwie 2002 00:00

Post autor: Żaba »

My mielismy możliwość wyboru jesli chodzi o meldunek. w trakcie procedury byliśmy zameldowani w dwóch różnych miejscach. Mówiono nam, że możemy sobie wybrać do którego sądu złożyc papiery. dla nas było to o tyle istotne, że mieliśmy do wybory IV iV mokotowską.
Piotrek 2004r. i Ola 2006r.
Ula-la
Posty: 2557
Rejestracja: 13 sie 2002 00:00

Post autor: Ula-la »

Sąd może być - tam gdzie jest zameldowana matka (ado ;) ), tam gdzie "podlega" OAO (my dlatego mieliśmy w Śródmieściu, a nie na Mokotowie) i chyba wg pobytu dziecka.
Deliza - ostatnio prawie wszystkie sprawy na Szpitalnej ida przez Śródmiescie (oprócz Stusi i Dziobaków) - Qurki, MMki, my, Mat. Może i wam ośrodek od razu przygotuje tam papiery ? Jest to tez związane z tym gdzie było zrzeczenie. Jak w tym samym sądzie to ponoć idzie szybciej ;) czego nie mogę potwierdzić :hihi: .

Mamusia Bartusia (kwiecień 2005) i Kasieńki (październik 2006) --> Bartek Pogromca i Kasia Zaskakiwanka


Awatar użytkownika
kasienka
Posty: 2418
Rejestracja: 16 kwie 2003 00:00

Post autor: kasienka »

Ula-la nie do końca tak jest, sama chcialam wybrac sad wg. mojego meldunku, ale wtedy wizyta kuratora odbyłaby sie tam gdzie bylam zameldowana (tak mnie poinformowano), wg. pani adwokat z ktora sie wtedy skontaktowalam, a takze w pań w sądzie w Legionowie (gdzie zadzwoniłam) moglam wybierac pomiedzy sądem w Czestochowie (wg. miejsca pobytu dziecka) a sądem w Legionowie (miejsce zamieszkania). Sad w Warszawie niestety nie wchodzil w rachube :(
Byc moze teraz sie cos zmienilo, ale rok temu niestety za duzego wyboru nie mielismy ;( i niestety dokonałam wyboru najgorszego z możliwych ;(

Deliza może zadzwoń do któregoś sądu (najlepiej tego o najlepszej opinii :wink: i się dowiedz).
Kasia - mama Oleńki:)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”