Proszę o interpretacje wyników

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Maciejbobo
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2019 09:34

Proszę o interpretacje wyników

Post autor: Maciejbobo »

Dzień dobry,

bezskutecznie staramy się z żoną od dwóch lat o potomka. Zona 3x poroniła, długość starań przy pierwszej ciąży- 1 cykl, przy drugiej-8, przy trzeciej-6.
Przed drugą ciążą z racji przedłużających się starań wykonałem pierwszy raz badanie ogólne nasienia metodą komputerową (styczeń 2019) i uzyskałem takie wyniki (w nawiasie NORMY):
- Czas abstynencji 4 dni
- objętość- 5,5ml (>1,5ml)
- czas upłynnienia 10 min (<60)
- pH 7,7 (>7,2)
- wygląd prawidłowy
- lepkość + (+)
- aglutynacje - (-)
- HOS test 77% (>60)
- żywe plemniki 77% (>58)
- koncentracja 86mln/ml (>15mln), 473 mln/ejakulat (>39)
- ruch postępowy 65% (>32)
- ruch niepostępowy 10%
- nieruchliwe - 25%
- Morfologia - plemniki prawidłowe 1% (>4)
- nieprawidłowe 96%
Wady głowki - 99%, wstawki 4, witki 3
Leukocyty, erytrocyty, komórki nabłonkowe, komórki spermatogenezy - 0 (w normie).
W cyklu następującym po tym badaniu żona zaszła w ciążę następnie ok 6-7 tydz. poronienie zatrzymane. Po poronieniu wykonaliśmy badanie kariotypów i zarówno u mnie jak i u żony wyszły prawidłowe.
W kwietniu 2019 powtórzyłem badanie nasienia w innym ośrodku (Poznań, Polna), wykonywane było metodą manualną i uzyskałem nast. wyniki:
- Czas abstynencji 3 dni
- objętość- 5,2ml (>1,5ml)
- czas upłynnienia 30 min (<60)
- pH 8,1 (>7,2)
- barwa szara (szara/opalizująca)
- lepkość 8 (<2cm)
- aglutynacje - (-)
- żywe plemniki 87% (>58)
- koncentracja 68mln/ml (>15mln), 353 mln/ejakulat (>39)
- ruch postępowy 40% (>32)
- ruch całkowity 77%
- nieruchliwe - 23%
- Morfologia - plemniki prawidłowe 4% (>4)
- nieprawidłowe 96%
-koncentracja komórek okrągłych - 0 (<5mln)
-koncentracja leukocytów peroksydazo-dodatnich - 0 (<1mln)
Następnie po ok 6 mscach starań żona zaszła w ciąże 3ci raz. Również poronienie zatrzymane w 8 tyg, kilka dni wcześniej biło juz serduszko (FHR+)
Po tej stracie wykonałem kolejny raz badanie ogólne nasienia wraz z badaniem fragmentacji DNA na Polnej (czerwiec 2020) Wyniki:
- Czas abstynencji 3 dni
- objętość- 4,9ml (>1,5ml)
- czas upłynnienia 30 min (<60)
- pH 8,2 (>7,2)
- barwa szara (szara/opalizująca)
- lepkość 12 (<2cm)
- aglutynacje - (-)
- żywe plemniki 83% (>58)
- koncentracja 38mln/ml (>15mln), 186 mln/ejakulat (>39)
- ruch postępowy 34% (>32)
- ruch całkowity 47%
- nieruchliwe - 53%
- Morfologia - plemniki prawidłowe 4% (>4)
- nieprawidłowe 96%
-koncentracja komórek okrągłych - 1 (<5mln)
-koncentracja leukocytów peroksydazo-dodatnich - 0 (<1mln)
- 78% PLEMNIKÓW Z FRAGMENTACJĄ DNA (dobry potencjał do zapłodnienia<15%, obniżony potencjał 15-30%, wysokie ryzyko niepłodności>30%)

Jak widać w badaniu pierwszym była słaba morfologia, a w drugim i trzecim podwyższona lepkość. Martwi mnie w 3cim badaniu wyraźny spadek prawie wszystkich parametrów zwłaszcza, że mój styl życia się nie zmienił, jedyna różnica to przez miesiąc poprzedzający drugie badanie (kwiecień 2019) suplementowałem się Fertilmanem+, a do trzeciego badania przystąpiłem bez żadnych wspomagaczy. Co może być przyczyną tak fatalnej fragmentacji? Mam 31 lat, BMI<25, w tym roku nie gorączkowałem, poza kilkudniowym przeziębieniem w styczniu nic mi nie dolegało, odzywiam się w miarę dobrze, nie pale, alkohol sporadycznie i nie dużo, praca pół siedząca, pół na świeżym powietrzu, na USG jąder w styczniu br. urolog nie dopatrzył się żylaków ani niczego niepokojącego. Czy jest szansa na poprawę takiego wyniku fragmentacji i uzyskanie naturalnej ciąży, czy przy takiej fragmentacji maja szanse pomóc techniki wspomaganego rozrodu? Czekamy jeszcze na wyniki badania materiału z poronienia, ale z taką fragmentacją nie wydaje mi się by mógł być inny niż genetyczny. Z góry dziękuję za interpretację mojego przypadku.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Proszę o interpretacje wyników

Post autor: Jan Wolski »

Witam

Sugeruję staranną diagnostykę andrologiczną z rozszerzonymi badaniami genetycznymi (oznaczeni kariotypu jest bardzo ważnym, ale niewystarczającym badaniem genetycznym).
Wydaje się, że w tym przypadku należy rozważyć IVF.

Powodzenia !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”