pogorszenie wyników nasienia po 11 miesiącach

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
MAX_35
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2019 22:56

pogorszenie wyników nasienia po 11 miesiącach

Post autor: MAX_35 »

Dzień dobry,

Mam 35 lat (mężczyzna), wysportowany. Nie miałem żadnych zdiagnozowanych problemów zdrowotnych, prowadzę zdrowy tryb życia, alkohol okazjonalnie, nigdy w życiu nie paliłem. Praca siedząca za biurkiem przy komputerze. Żona 31 lat.

W styczniu 2019 mając 34 lata byłem na badaniach nasienia w prywatnym gabinecie (badanie saminologiczne) - miałem wtedy następujące wyniki:

- okres absynencji: 7 dni
- objetość ejakulatu 3 ml
- lepkość 2cm
- ph: 7,8

koncentracja plemników w 1ml: 18mln/ml
całkowita ilość plemników w ejakulacie: 54 mln

ruchliwość:
ruch postępowy (12%),
ruch postępowy zwolniony (15%)
ruchliwość postępowa (12%+15%=27%)
ruch w miejscu (23%),
brak ruchu (50%)

komórki okrągłe 1 mln /ml
odsetek plemników o prawidłowej morfologi 3 %
odsetek plemników martwych 35%

diagnoza: subnormozoospermia

Lekarz stwierdził, że wynik jest prawidłowy, zapisał mi jeden z najbardziej znanych zestawów witamin na poprawę jakości nasienia i dalsza diagnoza miała być przeprowadzona u żony...

Żona (lat 31) przez bieżący rok przeszła bardzo dużo badań i zabiegów (bo u niej szukaliśmy głównie przyczyny problemu)...

Niestety nasze blisko 1,5 roczne starania nie przynosiły nadal rezultatu...

W grudniu 2019 (mając 35 lat) poszedłem jeszcze raz na badania nasienia do innej, nowoczesnej kliniki - bo tam było badanie komputerowe (bardziej rozszerzone - z większa ilością parametrów) przy pomocy urządzenia SCA (SPERM CLASS ANALYZER) - chciałem dla siebie sprawdzić i potwierdzić czy nadal jest wszystko OK.


Niestety wynik aktualnego badania jest tym razem tragiczny:
- dni abstynencji: 5 dni
- objętość 5,2 ml
- temperatura: 37st C
- lepkość i wygląd: prawidłowe
- ph: 8,1

analiza:
- koncentracja 11,5 mln/ml (poprzednio 18mln/ml)
- ruch postępowy 7,1 % (poprzednio ruch postępowy szybki 12% i ruch postępowy zwolniony 15%)
- ruchome 18%
- morfologia 0% (wady główki i wstawki)

diagnoza: oligoastenoteratozoospermia

W związku z znaczącym pogorszeniem wyników po okresie 11 miesięcy (stosowałem dodatkowo suplementy na poprawę jakości nasienia) proszę o pomoc w kilku poniższych kwestiach:

Co może mieć wpływ na tak znaczące pogorszenie wyników przez okres 11 miesięcy (pomiędzy 34 a 35 rokiem życia)?
Czy korzystanie z sauny, jacuzii, siłowni, basenu bezpośrednio w okresie 5 dni (okres abstynencji) przed badaniem mogło mieć wpływ na wyniki pomiarów?

Czy w którymś z badań mógł wystąpić błąd pomiarowy?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: pogorszenie wyników nasienia po 11 miesiącach

Post autor: Jan Wolski »

Witam!

Rzeczywiście, widoczne jest znamienne pogorszenie jakości nasienia i to jest niedobra sytuacja.
Myślę, że sytuację może wyjaśnić staranna diagnostyka andrologiczna. Pozwoli na weryfikację przyczyn i ustalenie programu postępowania.
Pozdrawiam


,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”