Azoospermia

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
pipen81
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2011 06:07

Azoospermia

Post autor: pipen81 »

Witam,
Panie doktorze mam zapytanie odnośnie wyników badań. Mam 31 lat. W listopadzie zeszłego roku po dwukrotnym badaniu nasienia stwierdzono u mnie azoospermie. Wykonałem badania hormonów, które wyglądały następująco:
FSH - 11,69 mlU/ml norma 1,7-12
LH - 7,1 norma 1,7-8,6
Prolaktyna - 32,46 norma 1-13
Testosteron - 8,94 ng/ml norma 2,6-11

Dodam jeszcze, że jedno z moich jąder jest bardzo małe ok 2,5 cm długości (drugie 4,5 cm),a jako 6 letnie dziecko przechodziłem świnkę.
Ze względu na wysoki poziom prolaktyny przez lekarza androloga zostałem skierowany do endokrynologa gdzie rozpocząłem leczenie Bromergonem oraz miałem wykonany rezonans przysadki mózgowej, który nie wykazał nic niepokojącego. Endokrynolog wykrył u mnie jednak niezłośliwy guz tarczycy więc w kwietniu przeszedłem zabieg usunięcia jednego płata tarczycy i od tego czasu przyjmuje również Euthyrox . Hormony tarczycy mam obecnie w normie, PRL w normie, a czasem delikatnie poniżej normy. W maju z powodu urazu ręki zostałem poddany kolejnemu znieczuleniu ogólnemu (pisze ponieważ nie wiem czy może to mieć jakiś wpływ na płodność).

Wykonałem również badania genetyczne z następującymi wynikami:
- badania cytogenetyczne nie wykazało istotnych klinicznych zmian chromosomowych , mogących być przyczyną niepowodzeń rozrodu
- badanie mikrodelecji w obszarze AZF nie wykazało zmian w badanym obszarze (stwierdzono obecność wszystkich badanych sekwencji chromosomu Y).
- badanie mutacji w genie CFTR - nie wykryto żadnej z badanych 290 mutacji w genie CFTR. Stwierdzono jednak obecność wariantu IVS8-5T i (TG)12 w układzie cis. Może to być związane z łagodnymi postaciami mukowiscydozy, a w szczególności jedno lub obustronnym brakiem przewodów nasiennych.

Kilka dni temu przeszedłem biopsję jąder . Z następującym wynikiem:
Po obróbce w preparacie stwierdzono pojedyncze, nieruchliwe, nieprawidłowe morfologicznie plemniki. Nie zamrożono.

Czy Pana zdaniem jest sens aby za jakiś czas powtórzyć biopsje? Czy nie ma już szans na znalezienie plemników nadających się do zapłodnienia? Czy można jeszcze przed powtórną biopsją najpierw zastosować jakąś kuracje farmakologiczną ? Czy na obecny stan znalezionych plemników mogła mieć wpływ praca w dosyć wysokiej temperaturze i korzystanie z sauny?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Sauna przed biopsją to bardzo niedobry pomysł, o czym powinien poinformować przeprowadzający zabieg.
Plemniki są w preparacie bezpośrednim. Ale jaki jest wynik badania histopatologicznego tkanki z jądra prawego i lewego? Standard EAU i WHO przeprowadzonej biopsji zakłada bezwględne przeprowadzenie oceny tkanki przez patologa. To mniejsze powino mieć zły obraz hist.pat.
Z założenia mrozi się pozyskaną tkankę w oczekiwaniu na wynik raportu patologa.
Sugeruję 3 miesięczny okres przerwy, z zachowaniem dobrostanu, bez sauny, ew. rozsądne (czyli bez mega-dawek) przyjmowanie witamin i mikroelementów (Proxeed, Androvit, inne) i rozważenie powtórzenia biopsji wg standardów WHO/ EAU.
Pozdrawiam
JK Wolski
aniawn
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2011 11:12

Azoospermia

Post autor: aniawn »

Witam Panie Doktorze,

Mój mąż ma stwierdzoną azoospermię, 3.08.2012 r. miał robioną biopsję lekarz wykonujący zabieg stwierdził budowę kanalików prawidłową - podsumowując nic, co nie odbiegałoby od normy. Po badaniach, co nas trochę zdziwiło, na początku stwierdzono kilka plemników w próbce natomiast po odwirowaniu już 3,4 mln- z czego jedynie 0,01 nieruchliwe, pozostałe bardzo mało ruchliwe.Dodam,że mąż ma komplet badań- genetyczne wszystkie jak najbardziej prawidłowe, hormony idealne również. Przeszliśmy leczenie clostirbegytem (przepraszam jeżeli przekręciłam) oraz zastrzyki gonadotropiny,nic niestety nie dało rezultatu. Znalezione nasienie zostało zamrożone w 3 słomkach,obecnie przygotowujemy się do in vitro.Tu zmierzam do mojego pytania, jaka jest przeżywalność czy też szansa że przy tak małej ruchliwości po zamrożeniu znajda się żywe plemniki? Nie chcemy korzystać z nasienia dawcy stąd moje pytanie.
Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź
awn
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia

Post autor: Jan Wolski »

Witam! Może być kłopot ze znaleziemien odpowiednich plemników po rozmrożeniu, dlatego trzeba być przygotowanym na ew. kolejną biopsję w dniu punkcji jajników.
Powodzenia
JK Wolski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”