interpretacja wyników badań genetycznych

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
mysia0903
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2010 21:14

interpretacja wyników badań genetycznych

Post autor: mysia0903 »

Dzień dobry. Mąż ma stwierdzoną azoospermię.Przed biopsją wykonywaliśmy badania genetyczne. Kariotypy i AZF męża w porządku. Natomiast wystąpił problem u męża z CFTR.W pierwszym badaniu nie wykryto żadnych mutacji ale w drugim wykryto polimorfizm IV8S-T wariant 5t/7t genu CFTR. Objawy choroby pojawiają się u osób, u których występują dwie mutacja tego genu, dlatego też ja musiałam wykonać to badanie. Dzisiaj otrzymałam wynik i wygląda on następująco: również wykryto polimorfizm z tym, że IV8s-T wariant 7t/7t. Polimorfizm 7t/7t nie powoduje skutków klinicznych. W podsumowaniu mam napisane że ryzyko wystąpienia mukowiscydozy, w tym obustronnej niedrożności przewodów nasiennych u potomstwa pacjentów należy szacować jako niskie, wynoszące około 1%. Czy z takimi wynikami mamy szanse podejść do icsi? Bo już sama nie wiem co mam o tych wynikach myśleć.
mysia0903
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: interpretacja wyników badań genetycznych

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Moim zdaniem ośrodek, który Państwa kwalifikuje do IVF-ICSI, powinien udzielić Państwu konsultacji w ramach poradnictwa genetycznego.
Pozdrawiam
JK Wolski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”