Azoospermia - co dalej?

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
julzab
Posty: 910
Rejestracja: 09 mar 2011 10:24

Azoospermia - co dalej?

Post autor: julzab »

Panie Doktorze,

W marcu tego roku zdiagnozowano u Mojego męża azoospermię (podwójne badanie nasienia, hormony i potwierdzona diagnoza przez androloga). Przygotowujemy się psychicznie i finansowo do ICSI. W klinicie gdzie się leczymy procedura wygląda tak, że bopsja robiona jest przed samą punkcją (lekarz mówi, ze są duże szanse na znalezienie plemników).Nie daje mi jednak spokoju jedna myśl - czy pobrane z jąder plemniki nie są "gorsze" jakościowo od tych "normalnych". Pytam, bo zastanawiamy się nad nasieniem dawcy - i jeśli szanse na ciążę z takiego nasienia są większe to zdecydowalibyśmy się na nie.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Z pozdrowieniami
Azoospermia
19.09.11 - transfer dwóch zarodków 8B i 6A...czekamy i.... 11dpt beta 136, 14dpt 518, 16dpt 1500 , 21dpt 5894, 23dpt 13 tys:)
31dpt serduszko
05.06.2012 przyszedł na świat Nasz Skarb. 3050 kg, 54cm SZCZĘŚCIA :)
01.10.13 - transfer blastusia. 13 dpt beta 1051
TP. 19.06.14 brat/siostra?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Plemniki pobrane z jądra, jeżeli mąż będzie dopuszczony do biopsji po całym procesie diagnostycznym, mają taką samą wartość jak te, które są w nasieniu - w aspekcie IVF/ICSI.
Skuteczność IVF/ICSI jest znacznie wyższa niż inseminacja nasieniem dawcy.
Pozdrawiam
JK Wolski
julzab
Posty: 910
Rejestracja: 09 mar 2011 10:24

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: julzab »

Sedecznie dziękuję za odpowiedź.
Azoospermia
19.09.11 - transfer dwóch zarodków 8B i 6A...czekamy i.... 11dpt beta 136, 14dpt 518, 16dpt 1500 , 21dpt 5894, 23dpt 13 tys:)
31dpt serduszko
05.06.2012 przyszedł na świat Nasz Skarb. 3050 kg, 54cm SZCZĘŚCIA :)
01.10.13 - transfer blastusia. 13 dpt beta 1051
TP. 19.06.14 brat/siostra?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Jan Wolski »

Pozdrawiam i trzymam kciuki za sukces :)
JK Wolski
Andzia604
Posty: 7
Rejestracja: 09 maja 2011 18:18

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Andzia604 »

Panie Doktorze
W marcu tego roku zdiagnozowano u mojego męża azoospermie (później wykonaliśmy jeszcze 2 razy badanie nasienia, które to potwierdziły). Byliśmy na wizycie u androloga, który na podstawie tylko wyników badania nasienia i zbadaniu palcami jąder (które trwało ok. 5 sekund) stwierdził, że nie ma szansy na znalezienie plemników nawet przez biopsję i jedynym wyjściem jest skorzystanie z nasienia dawcy. Mam pytanie czy na tej podstawie bez żadnych wyników z krwi można postawić taką diagnozę. Czy jest jakaś szansa że jednak plemniki się znajdą?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Na podstawie tylko badania fizykalnego nie można definitywnie stwierdzić, że u meżczyzny z azoospermią nie ma plemnikow w jądrach. Do postawienia ostatecznej diagnozy konieczna jest diagnostyka opracowana wg WHO i EAU, z biopsją jąder włącznie.
Pozdrawiam
JK Wolski
Andzia604
Posty: 7
Rejestracja: 09 maja 2011 18:18

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Andzia604 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A mam jeszcze pytanie: czy należy się w jakiś szczególny sposób przygotować do biopsji ( mam na myśli jakieś badania które trzeba wykonać przed)?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: Azoospermia - co dalej?

Post autor: Jan Wolski »

Witam1
Biopsja jest zabiegiem inwazyjnym i o szczegółach przygotowania powie lekarz wykonujący bipsję.
Natomiast generalnie, z pewnością potrzebne będą szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (przeciw w.z.w. typ B).
Powodzenia
JK Wolski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”