prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
loni
Posty: 3581
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: loni »

Witam Szanownego Pana Doktora :)

Mam ogromną prośbę odnośnie wypowiedzenia się nt. wyników badania nasienia u męża i ewentualnie wskazanie dalszego postępowania.

Mąż: 30,5 lat
niepalący, niepijący
w X. 2010 r. zabieg usunięcia lewostronnych żylaków powrózka nasiennego

WYNIK WSPOMAGANEGO KOMPUTEROWO BADANIA NASIENIA- SCAz dnia: 09.02.2011 (prawie 4 m-ce po zabiegu usunięcia żpn)

DANE FIZYKALNO-CHEMICZNE

abstynencja płciowa: 4 dni
objętość: 3,0 ml
aglutynacja: brak
upłynnienie: zupełne
kolor: opalizujący
lepkość: +++
ph: 7,6
liczba komórek okrągłych 1,0 x 10^6/ mL
w tym liczba leukocytów: 0,0x10^/mL

OCENA KONCENTRACJI

koncentracja: 13,3 x 10^6/mL (>=15x10^6/mL)
całkowita liczba w ejakulacie 40,0 x 10^6 (>=39x10^6)

ŻYWOTNOŚĆ
test eozyna-nigrozyna: 69,0% (>=58%)

OCENA RUCHLIWOŚCI-klasyfikacja WHO

ruch postępowy (typ a+b)- 19% (koncentracja 2,5 mln/ml, liczba w ejakulacie: 7,6 mln)
ruch niepostępowy (typ c)- 22% (koncentracja 2,9 mln/ml, liczba w ejakulacie 8,8 mln)
nieruchome typ d- 59%

OCENA MORFOLOGII- WG WHO

plemniki prawidłowe- 1% (wartości referencyjne: >=4%)
plemniki nieprawidłowe- 99%

wady główki: 97%
wady wstawki: 15%
wady witki: 28%

indeks teratozoospermii: 1,40 (<2,09)

Uwagi: Poza normą: koncentracja oraz morfologia. Wzmożona lepkość ejakulatu. Pozostałe parametry nasienia w normie. Oligoteratozoospermia.

Panie doktorze bardzo martwi mnie morfologia nasienia, jest to nasze drugie badanie "komputerowe" i 7-me podczas całej diagnostyki. We wcześniejszych badaniach gdzie norma prawidłowych plemników była określona jako 33%, u męża wynik mieścił się w zakresie 6-12% prawidłowych. Rok temu w badaniu komputerowym (gdzie norma była określona jako co najmniej 4% prawidłowych plemników) u męża wyszła 2% i po roku (w tym aktualnym wyniku) tylko 1%. Czy jest jakaś szansa na poprawę tego parametru?
Co może powodować tak złą morfologię? Czy jest w ogóle sens (a przede wszystkim czy można) podchodzić do IUI przy takich wynikach?

I jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje, już w którymś z kolei badaniu wychodzi bardzo duża lepkość nasienia (przy jednoczesnym braku aglutynacji i prawidłowym upłynnianiu). O czym to może świadczyć? Czy można coś próbować robić, aby zmniejszyć tę lepkość ?

Dodam, że oboje badaliśmy kariotypy i wyszły prawidłowe.
Posiewy u męża wychodzą już "czyste" po przeleczeniu przez 4-tyg. ciprofloksacyną we wrześniu 2010, ze względu na bakterie enterococcus faecalis i citrobacter koseri które wczesniej wychodziły w posiewie nasienia.

Mąż cały czas bierze witaminy i mikroelementy (zamiennie Androvit, Salfazin, BodyMax Plus, od jakiegoś czasu pije 1*dziennie Proxeed).
Będę bardzo zobowiązana jeśli Pan Doktor zechce zinterpretować te wyniki i ewentualnie podpowiedzieć, co możemy jeszcze zrobić aby zoptymalizować wyniki.

Pozdrawiam serdecznie :D

... po 10 latach walki poznaliśmy nowy wymiar Miłości - SYNEK :loving:


Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Wg aktualnej wiedzy urologicznej, poprawa jakości nasienia po operacji żylaków powrózka nasiennego trwa do roku czasu.
Protokół przeprowadzenia inseminacji zawiera preparatykę nasienia, a więc usunięcie m.in. wszystkich patologicznych form, tak więc podaje się właściwie poprawne morfologicznie plemniki.
Preparaty witaminowe i mikroelementy mają swój udokumentowany wpływ na jakość nasienia.
Muszą zatem Państwo razem z prowadzącym ośrodkiem zdecydować o tym, czy zgodnie z wiedzą urologiczną czekacie na poprawę nasienia do 11.2011, czy planujecie już zabieg wspomaganego rozrodu czy też rozważacie wdrożenie jeszcze innego leczenie męża (wytyczne WHO i EAU).
Pozdrawiam serdecznie
JK Wolski
loni
Posty: 3581
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: loni »

Panie doktorze bardzo dziękuję za pomoc :)
Wiem, że czasami na efekty zabiegu usunięcia żpn trzeba czekać rok czasu, jednakże nie wiem czy w ogóle możemy liczyć na poprawę morfologii po upłynięciu tego okresu, a czas ucieka :(
Ja na ten moment nie jestem jeszcze gotowa (przede wszystkim psychicznie) na działania typu ICSI, a z drugiej strony o tyle o ile ilość i ruch może by wystarczył do przeprowadzenia IUI, lecz jeśli podczas preparatyki są odrzucane morfologicznie złe plemniki, to tak naprawdę niewiele by ich zostało. Patrząc na ostanie wyniki i licząc prosty rachunek: 40 mln * 19 % (ruch A+B)= 7.600.000 * 1 % (prawidłowa morfologia)= 76.000.
Z tego co wiem, aby zabieg IUI miał szanse powodzenia potrzeba najlepiej około 5 mln plemników po preparacji.
Panie doktorze czy spotkał się Pan doktor w czasie swojej praktyki lekarskiej aby po zabiegu usunięcia żpn morfologia po dłuższym czasie oczekiwania się poprawiła?
Rozumiem, że jeśli poprawa jednak nie nastąpi to należałoby domniemywać, że nabłonek plemnikotwórczy z jakiegoś powodu został uszkodzony i raczej nie można nic zrobić, aby budowa plemników uległa poprawie?
Dziękuję serdecznie za rozwianie wątpliwości i poświęcenie cennego czasu.
Pozdrawiam serdecznie :D

... po 10 latach walki poznaliśmy nowy wymiar Miłości - SYNEK :loving:


Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Preparatyka nasienia nie jest do końca takim "prostym" matematycznym przeliczeniem, ponieważ plemniki zanurza się w specjalnym podłożu, dzięki któremu zyskują np. na ruchu, a więc populacja tych "do użycia" wzrasta.
Pakiet plemników podawany do jamy macicy winien liczyć ponad 1 milion plemników, bo wtedy statystycznie jest prawdopodobna ciąża, choć im jest ich więcej, tym lepiej oczywiście.
Zgodnie z wiedzą urologiczną poprawa jakości nasienia jest rejestrowana do roku po operacji, ponieważ regeneracji ulega nabłonek plemnikotwórczy, poprawia się wewnętrzna biologia jądra, sprawniej są produkowane i sprawniej działają hormony wewnątrzjądrowe.
Można ten proces wspomóc, ale to wymaga celowanego postępowania andrologicznego.
Wg mnie, można podjąć się w Panstwa przypadku najpierw kilku inseminacji, mając oczywiście w perspektywie ew. IVF/ICSI.
Miałem pacjentów z gorszymi parametrami nasienia niż Pani mąż i były notowane ciąże nawet po pożyciu naturalnym.
Pozdrawiam serdecznie
JK Wolski
loni
Posty: 3581
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: loni »

Panie doktorze dziękuję z całego serca!
Nie wiem jak Pan dr to robi, ale od razu człowiekowi robi się lżej na duszy i uśmiech sam pojawia się na twarzy :D

Przesyłam pozdrowienia :-P

... po 10 latach walki poznaliśmy nowy wymiar Miłości - SYNEK :loving:


Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: Jan Wolski »

Bardzo dziękuję również i życzę powodzenia.
JK Wolski
mojaniolekd
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2011 22:09

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: mojaniolekd »

Witam serdecznie!
Wyniki badań:

Spermiogram:
Upłynnienie: patologiczne
Objętość:5,0ml
Wygląd: normalny
Konsystencja:normalna
pH: 8,0
uwagi: w badaniu mikroskopowym plemników nie stwierdzono.

TSH: 0,97 norma 0,27-4,20
FSH: 10,7 norma 1,5-12,4
LH: 4,8 norma 1,7-8,6
Prolaktyna:11 norma 3-18
Testosteron: 268,0 norma 166,0-877,0

USG jąder:
Jądra i najądrza prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych, podejrzanych.W najądrzu lewym widoczna jest pojedyncza drobna torbiel, wilekości 3mm. Ilość płynu pomiędzy osłonkami pochwowymi jąder prawidłowa. Nie stwierdzono obecności zylaków powrózków nasiennych.

Panie Doktorze mam pytanie czy trzeba jeszcze wykonać badania genetyczne AZF, kariotyp i CFTR?? Jesteśmy umówieni na wizytę do lekarza ale to dopiero za miesiąc, dlatego może warto by było już wykonać te badania.
I jeszcze jedno pytanie czy przy takich wynikach jest jakaś szansa na plemniki?

Pozdrawiam!
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: Jan Wolski »

Witam!
Należy rozważyć biopsję jąder w takim przypadku. Do ostatecznej kwalifikacji potrzebne są wspomniane badania genetyczne. Ale oczywiście, postępowanie musi być zgodne z zasadami, czyli najpierw badanie kliniczne mężczyzny, potem ocena wyników badań dodatkowych. I proszę nie zapomnieć o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczepionka Engerix B 20 mcg, potrzebnego do biopsji.
Pozdrawiam serdecznie
JK Wolski

Dodane -- 24 Lut 2011 23:40 --

Witam!
Należy rozważyć biopsję jąder w takim przypadku. Do ostatecznej kwalifikacji potrzebne są wspomniane badania genetyczne. Ale oczywiście, postępowanie musi być zgodne z zasadami, czyli najpierw badanie kliniczne mężczyzny, potem ocena wyników badań dodatkowych. I proszę nie zapomnieć o szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, szczepionka Engerix B 20 mcg, potrzebnego do biopsji.
Pozdrawiam serdecznie
JK Wolski
mojaniolekd
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2011 22:09

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: mojaniolekd »

Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Re: prośba o interpretację i wskazanie dalszego postępowania

Post autor: Jan Wolski »

Bardzo proszę :)
Powodzenia !
JK Wolski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”