Niepłodność po odchudzaniu

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
goplana89
Posty: 27
Rejestracja: 11 cze 2013 14:41

Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: goplana89 »

Witam, czy jest na forum ktoś kto leczył zanik miesiączki po odchudzaniu? Od dziesięciu lat biorę antykoncepcję na wywołanie miesiączki, która zanikła po tym jak schudłam 15 kg... Byłam źle leczona i nie wiem jak to naprawić. Gin utrzymuje że mam pcos ale taki obraz w usg pojawia się dopiero teraz gdy próbuje odstawić hormony. Co o tym sądzicie?
Lamera
Posty: 133
Rejestracja: 29 lis 2017 21:53

Re: Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: Lamera »

Cześć, miałam podobnie, z tym że schudłam znacznie więcej i to było dobre kilka lat temu. Miałam wykonywaną klasyczną próbę z progesteronem, potem z estrogenami i progesteronem. Skończyło się na NuvaRingu, na którym miałam książkowe cykle. Tylko wtedy jeszcze nie byłam świadoma, że problem leży głębiej. I gdy po dobrych kilku latach zaczęliśmy myśleć o ciąży, to okazało się że po odstawieniu antykoncepcji cykle znowu się wydłużają i nie ma mowy o cyklach owulacyjnych.
Od tego czasu intensywna diagnostyka no i niestety wyszło PCO.
Teraz jajniki wyglądają super ale jestem po elektrokauteryzacji, cyklach stymulowanych itd. Ale na szczęście wszystko się udało :)
TP: listopad 2019 <3 <3
goplana89
Posty: 27
Rejestracja: 11 cze 2013 14:41

Re: Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: goplana89 »

Mam rozumieć, że zanik miesiączki spowodowany odchudzaniem spowodował u Ciebie pcos?
Wydawało mi się to zupełnie niemożliwe, zwłaszcza, że mój wynik hormonów sprzed całej tej zabawy z leczeniem był zupełnie odwrotny niż przy pcos, tzn. FSH ok dwukrotnie wyższe od LH i wg tego co przez te 10 lat przeczytałam sugerował by jakieś zaburzenia funkcji przysadki.
A jak sądzisz, leki typu Miositogyn czy inne zawierające mio- inozytol mogą pomóc?
Lamera
Posty: 133
Rejestracja: 29 lis 2017 21:53

Re: Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: Lamera »

Nie jestem przekonana czy to odchudzanie wywołało PCOS. Myślę że raczej było to po prostu zapłonem, nigdy do takich badań i analiz w każdym razie nie dotarłam. Teoretycznie powinno być odwrotnie, spadek masy ciała powinien skutkować zwiększeniem insulinowrażliwości...
U mnie laboratoryjny warunek do rozpoznania PCOS też nie był spełniony, nigdy nie miałam objawów hiperandrogenizacji. Ale PCOS jedank mam...
Preparaty o których piszesz na pewno mogą pomóc. Ale z drugiej strony gdyby chcieć wszystko suplementować (foliany, d3, DHEA , mioinozytol itd itd) to można kręćka dostać :) ale na pewno warto spróbować, podobnie jak ograniczenia mięsa i mleka. Pozdrawiam serdecznie :)
TP: listopad 2019 <3 <3
izazoszewska
Posty: 1
Rejestracja: 09 paź 2018 14:24

Re: Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: izazoszewska »

Lamera, odchudzanie często jest przyczyną problemu :( niestety
goplana89
Posty: 27
Rejestracja: 11 cze 2013 14:41

Re: Niepłodność po odchudzaniu

Post autor: goplana89 »

Masz może własne podobne do świadczenia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”