Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

FSH – folitropina (folikulostymulina) – stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku.

Badanie FSH (wraz z badaniem estradiolu) wykonuje się najczęściej w celu określenia tzw. rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z ustaloną pulą pęcherzyków pierwotnych zdolnych do wyprodukowania komórki jajowej. W każdym cyklu część pęcherzyków jest zużywana. Rezerwa jajnikowa koresponduje z ilością pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych i jest jednym z dwóch czynników określających potencjał rozrodczy (drugim, niezależnym od FSH jest wiek kobiety). FSH bada się także przy podejrzeniu o niewydolność przysadki (po urazach, intensywnych ćwiczeniach czy nadmiernym odchudzaniu) i przy diagnozowaniu braku miesiączki.

Prawidłowe stężenie FSH wynosi:

- faza folikulinowa poniżej 12 IU/l
- faza jajeczkowania 20-90 IU/l
- menopauza 40-250 IU/l

• Wartość FSH poniżej 3 mIU/ml sygnalizuje niewydolność przysadki.
• Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową.
• Wartość FSH 12-18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową, stymulacja przy takim FSH jest trudna.
Przy FSH > 18 mIU/ml stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe.

Podwyższone stężenie estradiolu > 45 pg/ml może korelować ze zmniejszeniem szansy na ciążę, natomiast stężenie > 80 pg/ml może świadczyć o wczesnym, zaawansowanym rozwoju pęcherzyka charakterystycznym dla kobiet o zmniejszonej rezerwie jajnikowej.

Badanie AMH
AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) jest hormonem, produkowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Badanie poziomu hormonu AMH pozwala określić poziom rezerwy jajnikowej, a zatem pośrednio ocenić ile komórek jajnikowych kobieta jeszcze posiada. Badanie AMH wykonywane jest niezależnie od dnia cyklu gdyż poziom hormonu jest taki sam w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Na poziom AMH nie ma wpływu terapia hormonalna ani antykoncepcyjna.

Normy poziomu AMH są następujące:

powyżej 3,0 ng/ml – wysoki poziom hormonu, mogący świadczyć o zespole policystycznych jajników;
powyżej 1,0 ng/ml – poziom prawidłowy;
poniżej 1,0 ng/ml – niski poziom, mogący świadczyć o menopauzie.

Badanie Inhibina B
Inhibina B odgrywa główną rolę jako marker wzrostu pęcherzyków jajnikowych i może być potencjalnym narzędziem do oceny odpowiedzi na indukcję owulacji przez działanie FSH. Odgrywa istotną rolę jako czynnik prognostyczny we przedwczesnym wygasaniu czynności jajników oraz w zaburzeniach pochodzenia podwzgórzowego. Inhibina B jest podstawowym parametrem rezerwy jajnikowej, której stężenia we wczesnej fazie folikularnej odzwierciedlają liczbę oraz jakość pęcherzyków jajnikowych.

Liczba pęcherzyków antralnych - (AFC ang. Antral Follicle Count)
Pęcherzyki antralne są to pęcherzyki w jajnikach o średnicy 2 - 8 mm, które są gotowe do wzrostu pod wpływem naturalnych gonadotropin produkowanych przez przysadkę mózgową lub tych samych hormonów podawanych z zewnątrz w trakcie leczenia. Podczas wzrostu pęcherzyki antralne stają się pęcherzykami dominującymi a w nich dojrzewają komórki jajowe. Zaletą oceny AFC jest to, że może być ona wykonana podczas wstępnej oceny jajników już na pierwszej wizycie u lekarza. Ze względu na wysoką wartość kliniczną opisanie liczby pęcherzyków antralnych powinno być standardową procedurą podczas badania USG narządu rodnego zwłaszcza u kobiet, które czekają na ciążę lub jeszcze nie planują potomstwa. Ta prosta czynność zwłaszcza przy użyciu dobrego aparatu USG bardzo dobrze określa rezerwę jajnikową.

Najbardziej wiarygodne badania naukowe (metaanalizy) wykazały, że AFC poniżej 4 - 5 pęcherzyków w jednym jajniku jest związane ze znacznym zmniejszeniem szansy na ciążę oraz z tym, że odpowiedź jajników na stymulację owulacji będzie nieprawidłowa.

Większa od prawidłowej liczba pęcherzyków antralnych jest czynnikiem prognostycznym wystąpienia zespołu hyperstymulacyjnego (OHSS) podczas stymulacji owulacji. Liczba graniczna nie została jednoznacznie ustalona jednak AFC > 12 – 15 pęcherzyków jest związana ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia OHSS.

Poprzednie odsłonki

część I
część II
część III

Ciekawe strony o FSH i nie tylko

:arrow: informacje o wysokim FSH zebrane przez pacjentke
:arrow: tu można znaleźć interesujące artykuły na temat wysokiego FSH
:arrow: stronka Cooper Center kierowanego przez guru amerykanek mających problem z wysokim FSH- Gerome Checka
:arrow: Postępowanie diagnostyczne i lecznicze u kobiet ze zmniejszoną reaktywnością jajników na stymulację gonadotropinami
:arrow: artykuł o pozytywnym działaniu biosteronu

Dietka na poprawe jakości komóreczek

- L-arginina (pomaga komórkom)-tylko do pick up
- olej budwigowy (Omega3-ważne zawsze i dla każdego)
- wit.C,wit E,selen,cynk,kwas foliowy,wit.B6,B12,Bcomplex,
- mleczko pszczele
- napar z nagietka
- migdały,suszone morele,orzechy brazylijskie,nerkowce
:arrow: wątek "Co jejsc i zrobic by zwiększyc szanse na ciąże

Bardzo ważne jest właściwe,zdrowe odżywianie.
Unikanie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)
żadnych słodkości,białego chleba,
sztucznych napoi-Tylko woda mineralna niskozmineralizowana,


Tutaj możemy swobodnie poplotkować :D

Luźne rozmowy o niskiej rezerwie jajnikowej cz.III
Ostatnio zmieniony 05 cze 2012 18:28 przez carmen81, łącznie zmieniany 3 razy.
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
tequilacream
Posty: 466
Rejestracja: 09 maja 2010 21:22

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: tequilacream »

Witam w nowym wątku :)
Na dobry początek - mój Ubiquinol właśnie przyszedł z hameryki i zaczynam łykać. Mam nadzieję, że kiedy latem będziemy podchodzić do kolejnego ICSI, to uda się wystymulować lepszej jakości komórki. [treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]

2009 - AMH 0.2 - NHS (UK)

2011 - Invimed, ICSI:1 zar. kl. II | transfer :(

2012 - Salve, ICSI z KD, 2 zar. 4AA i 4AB :( > Endo scratching > Crio: 4AA i 3AB - 14dpt beta 917,4

22.12.2012 - serduszko

20.03.2013 - będzie chłopak - tp. 30/07

17.06


Awatar użytkownika
aldiso
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2006 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: aldiso »

Witam,
Dziewczyny mam pytanie czy jak brałyscie Biosteron to nie przytyłyście, ja mam wrażenie że puchnę szczególnie w brzuchu, chyba że to jest od Orgametrilu który dostałam na torbiel.Jakie sa wasze doświadczenia?
Niedoczynność tarczycy
AMH-0,2
FSH początek 19,97
Awatar użytkownika
krętka
Posty: 2862
Rejestracja: 09 maja 2010 17:11

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: krętka »

aldiso ja tycia nie zaobserwowałam... ale ja jestem na diecie nisko-węglowodanowej, więc to może nie być obiektywne...
06.2011 *7tc puste jajo płodowe 01.2012 *6tc cb
choroba Reynaud, niedoczynność tarczycy
mutacja MTHFR i cytokiny IFN gamma, M. polimorfizm IGF-2 Apal
AMH 0,4 FSH 12

Mikołaj 27.08.2013
Szymon 17.12.2016
Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

aldiso pisze:Dziewczyny mam pytanie czy jak brałyscie Biosteron to nie przytyłyście
ja nie bralam nigdy a sprawdzalas na ulotce jakie mogą byc uboczne efekty. Może ta waga to efekt zatrzymywania wody w organiźmie
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
Awatar użytkownika
aldiso
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2006 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: aldiso »

witam, w tym Orgametrynie jest napisane zatrzymywanie wody itd,to juz mam odpowiedz dlaczego sie poszerzam dosłownie
Niedoczynność tarczycy
AMH-0,2
FSH początek 19,97
Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

aldiso pisze: w tym Orgametrynie jest napisane zatrzymywanie wody itd,
jak zakonczysz kuracje to powinno się unormowac ale jeśli stanowi to duży dyskomfort to może skonsultuj z lekarzem
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
martha_gda
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2012 19:43

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: martha_gda »

Witam, byłam z moimi wynikami u lekarza i tak jak przewidziałam jest kiepsko, jednak po namyśle zdecydowałam się na stymulację, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, chciałabym pić również ziółka nr 3 i brać biosteron ale nie wiem kiedy zacząć...czy w czasie brania tabletek? czy po zakończeniu brania? może potraficie mi pomóc w tej kwestii? z góry dziękuję :)
2 x ciąża pozamaciczna
1998 syn
FSH 24,6, AMH 0,1
Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

martha_gda pisze:czy w czasie brania tabletek? czy po zakończeniu brania? może potraficie mi pomóc w tej kwestii? z góry dziękuję
picie ziół z jednoczesnym zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych sie wyklucza. Ziolka pobudzaja jajniki do pracy a tabletki je wyciszają...zdecydowanie odradzam taką kuracje. Ziolka po zakonczeniu kuracji antykami
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
Grace7777
Posty: 238
Rejestracja: 07 kwie 2011 14:59

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: Grace7777 »

Jej dziewczyny , mam pytanie , mam teraz podchodzic do in vitro, bedzie to moje 4 podejscie. Jutro mam dzwonic do doktorka jak roznie komorkai mamy podjac decyzje....Mam tylko jedna komorke i zastanawiam sie czy jest sens skoro FSH bylo 11,10 ???? Czy komus sie udalo zajsc w ciaze przy takim wyniku ? Ostatno jak mi sie udalo FSH sppadlo do 6,75 i zastanawiam sie czy jest sens ? To nasza ostatnia proba , bo finansowo nas to wykonczyl :-( Mam dylemat .....

Dodane -- 12 Maj 2012 22:09 --

Jest tu ktos ? Dzisiaj bylam na kolejnym usg .... Dziewczyny jakas masakra ! Jestem z Krakowa i doktorek z Novum zlecil robic tutaj usg i dzwonic.... Umowienie sie na usg z dnia na dzien jest mega wyczynem ....wiec kazde u innego gina ....wczoraj juz mialam pecherzyk 12 mm. Dzisiaj trzecie usg i dowiedzialam sie, ze dwoch poprzednich nie mierzyli pecherzyk tylko naczynie krwionosne ....jeszcze do wczoraj lekarze mowili, ze w lewym jajniku nie ma pecherzykow, dzisiaj mam pecherzyk 6 mm plus 3 w prawym po 4 mm ....nie wiem jak to bedzie...Bylam stymulowana clo od 2 do 6 dc , i od 3 dnia co drugi dzien menopur....dzisiaj mam 11 dc ....Dzwonilam dzisiaj i znowu uslyszalam, ze mam zrobic usg w pon. i zadzwonic i wtedy bedzie ostateczna decyzja co dalej .... Czy ktoras z Was tak miala a mimo wszystko sie udalo ? Mi soe wydaje, ze jak na stymulacje to chyba nie rosna za dobrze :-( Prosze jesli ktos mial podobnie niech napisze....
2010-Amh 0,1
2009/09 Iscc-brak transferu :-(
2010/04 Iscc-nieudane :-(
2010/06 Iscc-jednka komórka i jest Jaś :-)
2012/05 Iscc-brak transferu :-(
2012/09 Iscc-brak transferu :-(
2012.12.24 naturalny Cud :-)Beta 162 - Dziekuje Boze za ten cud, niech
Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

Grace7777 pisze:Czy komus sie udalo zajsc w ciaze przy takim wyniku ?
ja zaciążylam naturalnie przy fsh 9 a cykl wcześniej mialam 12. Niestety nie badalam amh a jego wynik jest bardziej miarodajny o jakosci komorek i rezewie z tego co widze to twoje amh 0,1 więc zapewne stąd slaba reakcja na stymulacje choc na clo z reguly nie ma się dużej ilości komorek. Trudno mi cos poradzic ale skoro ostatnia proba to może warto pokusic się o mocniejszą stymulacje i uzyskanie większej liczby komorek a co za tym idzie wiecej szans na zarodeczek i ciąże

Dodane -- 14.05.2012, 22:34 --
Grace7777 pisze:Mi soe wydaje, ze jak na stymulacje to chyba nie rosna za dobrze
moja pierwsza stymulacja do icsi też byla bez efektow bo po 8 dniach brania gonalu mialam tylko 4 komorki po 4-6 mm a estradiol zaledwie 84 i stymulacje przerwano. Jeśli twoje wyniki cię martwią to chyba nie ma co na sile podchodzic przecież jak piszesz to twoje ostatnie podejście a nie ostatni cykl więc chyba warto sprobowac w takich gdzie efekty będą bardziej zadowalające
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
Grace7777
Posty: 238
Rejestracja: 07 kwie 2011 14:59

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: Grace7777 »

Cześć dziewczyny, dzięki za odpowiedź :-) Niestety już zapózno na wycofanie się....Lekarz w Novum po każdym telefonie mówi to samo, proszę nadal brać menopur ( miałam clo od 2-6 dc plus menopur od 3 dc co drugi dzien) i zadzwonic za dwa dni, wtedy ostateczna decyzja....
Wczoraj miałam kolejne usg i miałam pęcherzyk na lewym jajniku 9 mm i dwa na prawym 5mm i 6 mm no i znowu uslyszalam w telefonie menopur i dzwonić w czwartek i tedy ostateczna decyzja , tylko ja dzisiaj mam 14 dc i wydaje mi sie, że raczej nic z tego nie będzie ....ale za daleko to zaszło, żebym sama odpusciła ....oj moglam odrazu sobie dać spokój jak zobaczyłam wynik FSH 11....
Tak to ma być nasza ostatnia próba, tylko sprawa się teraz komplikuje, ponieważ nawet jak zabiegu nie bedzie to w tym momencie nie stac nas juz na leki, usg, dojazdy ....mamy kase na sam goły zabieg nic poza tym oprocz długów....ehhhh życie :-( Bedziemy musieli poczekać.... a czas , niestety w naszym przypadku działa na nasza niekorzyść....Człowiek zawsze żyje nadzieją ....jakoś myślałam, że po ciąży jajniki odpoczną i będą lepiej pracowac ale stało sie dokładnie odwrotnie...przedtem mało bo mało ale ładnie rosły w 14 dc to juz było po puncji....masakra !!!!
2010-Amh 0,1
2009/09 Iscc-brak transferu :-(
2010/04 Iscc-nieudane :-(
2010/06 Iscc-jednka komórka i jest Jaś :-)
2012/05 Iscc-brak transferu :-(
2012/09 Iscc-brak transferu :-(
2012.12.24 naturalny Cud :-)Beta 162 - Dziekuje Boze za ten cud, niech
Grace7777
Posty: 238
Rejestracja: 07 kwie 2011 14:59

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: Grace7777 »

czy ktos wogole tu zaglada ? Moze ktoras z Was rowniez teraz jest w trakcie stymulacji? Ja dzisiaj bylam na kolejnym usg, mam 16dc i sa dwa pecherzyki 9 i 13 m.....W sobote kolejne usg , jutro menopur....bleeee idzie jak pogrudzie :-(
2010-Amh 0,1
2009/09 Iscc-brak transferu :-(
2010/04 Iscc-nieudane :-(
2010/06 Iscc-jednka komórka i jest Jaś :-)
2012/05 Iscc-brak transferu :-(
2012/09 Iscc-brak transferu :-(
2012.12.24 naturalny Cud :-)Beta 162 - Dziekuje Boze za ten cud, niech
Awatar użytkownika
carmen81
Posty: 14839
Rejestracja: 25 kwie 2007 00:00

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: carmen81 »

Grace7777 pisze:jak zobaczyłam wynik FSH 11
a bierzesz biosteron na zbicie bo wiele dziewczyn go bierze i ładnie zbija. Oczywiście rezerwy nie zwiększy ale dzięki zbiciu fsh może ułatwic stymulacje przez co koncowy wynik może też byc lepszy.
Grace7777 pisze:znowu uslyszalam w telefonie menopur i dzwonić w czwartek
na takie dawki lekow i tak dlugą stymulacje to efekt słaby i faktycznie lepsze byloby chyba przerwanie bo i nie wiadomo czy te komorki na tyle dojrzeją,ze będą się nadawac do zapłodnienia. Podejście lekarza pozostawia wiele do życznia
Grace7777 pisze:czy ktos wogole tu zaglada ?
w tym dziale sa wątki tylko merytoryczne i piszemy włącznie na dany temat gdyż inaczej moderatorzy interweniują. Może wpadnij na dzial Pogadajmy gdzie zagląda więcej osob i swobodniej można porozmawiac. Polecam ten wąteczek gdzie piszą dziewczny majace problem z fsh :arrow: http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 61&start=0
04.12.2009 WOJTUŚ :love:
31.12.2010 MICHAŚ :love:
22.06.2017 IZUNIA :love:
Boże chroń nasze skarby [-o<
Wesprzyj BOCIANA na siepomaga.pl
Grace7777
Posty: 238
Rejestracja: 07 kwie 2011 14:59

Re: Wysokie FSH i słaba odpowiedź na stymulację - cz. IV

Post autor: Grace7777 »

dzieki :-) Tak biore biosteron od listopada w dawce 25 m x3 dziennie..... tak jak pisalam, juz trudno... zadaleko zabrnelam:-( Z drugiej strony sobie mysle, ze moze z moim amh 0,1 juz lepiej i tak nie bedzie ....zobaczymym , mimo wszystko mam nadzieje, ze Bog uczyni kolejny cud w moim zyciu :-)
2010-Amh 0,1
2009/09 Iscc-brak transferu :-(
2010/04 Iscc-nieudane :-(
2010/06 Iscc-jednka komórka i jest Jaś :-)
2012/05 Iscc-brak transferu :-(
2012/09 Iscc-brak transferu :-(
2012.12.24 naturalny Cud :-)Beta 162 - Dziekuje Boze za ten cud, niech
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”