diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tulipanek27
Posty: 368
Rejestracja: 19 maja 2008 00:00

Re: diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Post autor: tulipanek27 »

Witam, dziewczyny potrzebuje namiar na endokrynologa z woj. Łódzkiego ,który specjalizuje się w badaniu anty TPO u staraczki. Dziękuję za jakąkolwiek informacje.
2x IUI :(
słaba armia
04.2014 odrzucona z Programu MZ:(
05.2014 nieudana stymulacja- brak jajeczek:(
AMH 0,8
od 21.05.2014 decyzja KD
23.08.2014- ICSI :(
26.09.2014- Crio :(
Olga30
Posty: 342
Rejestracja: 14 sie 2017 19:38

Re: diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Post autor: Olga30 »

Ja chodzę do dr Gruszki do Salve. Poświęca dużo czasu pacjentowi, wszystko wyjaśnia, to ona zainteresowała się u mnie aTPO, prowadziła mnie przez stymulację i teraz ciąże. Bardzo polecam!
2010 start starań - Hashimoto
2011 Salve Łódź - strata czasu
2016 niedrożne jajowody
2017 Novum ICSI 12 dpt bHCG 289, 25 dpt jest <3, TP 08.12
11.17 Synuś już jest z nami <3
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Post autor: oluska_m »

Na dalsze rozmowy na temat lekarzy i ośrodków leczenia niepłodności zapraszam do działu gdzie się leczyć

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


lesna
Posty: 238
Rejestracja: 27 lip 2017 10:45

Re: diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Post autor: lesna »

Acustica dzięki za odpowiedź:)
sabencja
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2018 11:49

Wyniki badań krwi: Luxmed a Novum, które są poprawne?

Post autor: sabencja »

Mam problemy immunologiczne, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Myślę, że nie ja jedna na tym forum :( Zarówno do diagnozy i do monitoringu tych problemów potrzebuję poprawnie wyznaczone miano przeciwciał. Od paru lat badam przeciwciała, głównie antyTPO i antyTG. Ostatnie wyniki mocno mnie skonfundowały:

Luxmed (3.2.2018)
antyTPO: 99 IU/ml (norma: 0-34 IU/ml)
antyTG: 199 IU/ml (norma: 0-115 IU/ml)

Luxmed (9.3.2018)
antyTPO: 80 IU/ml (norma: 0-34 IU/ml) -> przeciwciała spadają mi od 3 miesięcy dzięki diecie, badałam je kilka razy

Novum (16.3.2018)
antyTPO: 155 IU/mL (norma: <4,11)
antyTG: 7,0 IU/mL (norma: <5,61)

Jak widać jednostki się nie różnią (mL i ml to mililitr), różnią się normy.

Czyli jeżeli biorę pod uwagę normy, to tydzień temu miałam antyTPO 2.5x norma, a teraz mam ponad 30x norma!!!
Lub może nie powinnam patrzeć na normy, tylko założyć że jedno laboratorium ma normy na podstawie najnowszych badań, a inne nie, i powinnam porównać wynik bezpośrednio, tydzien temu mialam antyTPO 80, teraz 155, taki skok jest możliwy. Ale jeżeli tak, to co z antyTG? Cudowne ozdrowienie, bylo 199, teraz jest 7, 30xmniej? W/g Luxmedu mam zawsze aTPO mniej więcej 2x mniejsze od aTG, a w/g Novum odwrotnie: aTPO są 20x wieksze.

To się kupy nie trzyma. Rozumiem, że laboratoria mają różnie skalibrowane sprzęty i różne normy, ale te różnice nie powinny być 30-krotne! Różne laboratoria powinny mieć ten sam wzorzec w/g którego się kalibrują. Dzwoniłam do Novum, ale niczego się nie dowiedziałam, zaproponowano mi reklamację na piśmie, jeżeli badania mi się "nie podobają.

Problem w tym ze mój ginekolog diagnozował mnie właśnie na podstawie poziomu przeciwciał (różnych, nie tylko przeciwtarczycowych) i na tej podstawie przepisuje mi sterydy przed inseminacją, więc jest to ważna informacja. Poza tym usiłuję zmniejszyć nadreaktywność układu immunologicznego właściwą dietą, suplementacją i zmianami w trybie życia. Dzięki monitorowaniu przeciwciał mogę mniej-więcej zorientować się czy idę w kierunku remisji, czy raczej odwrotnie. Wiem, że niskie miano przeciwciał nie zawsze oznacza wygaszenie reakcji zapalnej, jednak jest korelacja pomiędzy poziomem przeciwciał a stanem układu immunologicznego.

Komu ufać w kolejnych badaniach, Luxmedowi czy Novum? U kogo kontynuować monitoring? Czy miałyście podobne sytuacje?
Awatar użytkownika
Acustica
Moderator
Posty: 715
Rejestracja: 27 sty 2012 19:28

Re: Wyniki badań krwi: Luxmed a Novum, które są poprawne?

Post autor: Acustica »

sabencja pisze:Mam problemy immunologiczne, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Myślę, że nie ja jedna na tym forum :( Zarówno do diagnozy i do monitoringu tych problemów potrzebuję poprawnie wyznaczone miano przeciwciał. Od paru lat badam przeciwciała, głównie antyTPO i antyTG. Ostatnie wyniki mocno mnie skonfundowały:

Luxmed (3.2.2018)
antyTPO: 99 IU/ml (norma: 0-34 IU/ml)
antyTG: 199 IU/ml (norma: 0-115 IU/ml)

Luxmed (9.3.2018)
antyTPO: 80 IU/ml (norma: 0-34 IU/ml) -> przeciwciała spadają mi od 3 miesięcy dzięki diecie, badałam je kilka razy

Novum (16.3.2018)
antyTPO: 155 IU/mL (norma: <4,11)
antyTG: 7,0 IU/mL (norma: <5,61)

Jak widać jednostki się nie różnią (mL i ml to mililitr), różnią się normy.

Czyli jeżeli biorę pod uwagę normy, to tydzień temu miałam antyTPO 2.5x norma, a teraz mam ponad 30x norma!!!
Lub może nie powinnam patrzeć na normy, tylko założyć że jedno laboratorium ma normy na podstawie najnowszych badań, a inne nie, i powinnam porównać wynik bezpośrednio, tydzien temu mialam antyTPO 80, teraz 155, taki skok jest możliwy. Ale jeżeli tak, to co z antyTG? Cudowne ozdrowienie, bylo 199, teraz jest 7, 30xmniej? W/g Luxmedu mam zawsze aTPO mniej więcej 2x mniejsze od aTG, a w/g Novum odwrotnie: aTPO są 20x wieksze.

To się kupy nie trzyma. Rozumiem, że laboratoria mają różnie skalibrowane sprzęty i różne normy, ale te różnice nie powinny być 30-krotne! Różne laboratoria powinny mieć ten sam wzorzec w/g którego się kalibrują. Dzwoniłam do Novum, ale niczego się nie dowiedziałam, zaproponowano mi reklamację na piśmie, jeżeli badania mi się "nie podobają.

Problem w tym ze mój ginekolog diagnozował mnie właśnie na podstawie poziomu przeciwciał (różnych, nie tylko przeciwtarczycowych) i na tej podstawie przepisuje mi sterydy przed inseminacją, więc jest to ważna informacja. Poza tym usiłuję zmniejszyć nadreaktywność układu immunologicznego właściwą dietą, suplementacją i zmianami w trybie życia. Dzięki monitorowaniu przeciwciał mogę mniej-więcej zorientować się czy idę w kierunku remisji, czy raczej odwrotnie. Wiem, że niskie miano przeciwciał nie zawsze oznacza wygaszenie reakcji zapalnej, jednak jest korelacja pomiędzy poziomem przeciwciał a stanem układu immunologicznego.

Komu ufać w kolejnych badaniach, Luxmedowi czy Novum? U kogo kontynuować monitoring? Czy miałyście podobne sytuacje?
Skąd wiesz,że problemy immunologiczne przeszkadzają w zajściu w ciążę? Po co robisz tak często badania przeciwciał tarczycowych? To bez sensu. Generalnie, jak masz przeciwciała to będziesz je miała, zapalenie tarczycy nie zniknie ;) Raz mniej , raz więcej będzie tych przeciwciał. Robiłaś USG tarczycy? Spadek o 20 to nie jest żaden spadek (weź pod uwagę dokładność oznaczenia). Różne laboratoria mają różne normy, bo pewnie mają chociażby różny sprzęt do oznaczania tudzież nawet stosują inne metody oznaczania... nie ma co wymagać standaryzacji, lepiej wykonywać badania w jednym laboratorium. Żeby było ciekawie to mi w ciąży przeciwciała tarczycowe w ciąży całkowicie zanikły w wyniku immunosupresji :lol: Nie znaczy to wcale, że nagle tarczyca mi ozdrowiała :roll: Kilka miesięcy po porodzie przeciwciała mi poszybowały w kosmos...podobno to częste.
Follow the white rabbit :)

----------------------------
ICSI - SET ...i tylko 6 tygodni radości :(
CRIO - DBT :(
CRIO - SET....7 dpt bHCG 10,1; 9 dpt bHCG 47,5; 11 dpt bHCG 213,2; 16 dpt bHCG 2939, 18 dpt bHCG 5078...32 dpt potomek zamrugał :)

40 tc - zgodnie z prognozami nadeszło tornado :D
cdn? ;)
Niepłodna
Posty: 109
Rejestracja: 25 paź 2018 19:34

Re: diagnostyka chorób TARCZYCY (cz.II)

Post autor: Niepłodna »

Kochane i kochani; uzyskałam zgodę moderatorów na umieszczenie ankiety do pracy mgr Ocena sposobu żywienia par z zaburzeniami płodności z zastosowaniem Indeksu Prozdrowotnej Diety. Oczywiście podzielę się wynikami. Jeśli chcecie się sprawdzić lub przysłużyć nauce zapraszam: ANKIETA JEST SKIEROWANA DO PAR - patrzymy na dwójkę jak na jedno ciało :-D
https://www.interankiety.pl/i/LoKnl66G

Jestem Dietetykiem i też osobą niepłodną, dlatego też z osobistych względów to badanie jest dla mnie ważne ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”