przedwczesna menopauza

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

Awatar użytkownika
Anemone
Posty: 171
Rejestracja: 14 lip 2017 10:04

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Anemone »

Aniula1989 myślę, że tylko lekarz może odpowiedzieć Ci na to pytanie i sprawdzić czy jajniki pracują.

Z mojej strony mogę Ci zwrócić uwagę na to, że odstawienie HTZ może skutkować rozwinięciem osteoporozy i szybszym starzeniem. Pierwsze pół roku jest podobno kluczowe, nie polecam.
32 lata, PWCJ, Hashimoto
09.17 KD, bl3AA, 9dpt :testI:, 10dpt 243.3, 12dpt 629.9, 15dpt 2141, 16dpt pęcherzyk, 19dpt 8400, 23dpt jest serduszko :love:
czekamy na dziewczynkę :love:
TP 06.06.2018

Przyszła na świat nasza wymarzona Córeńka!

Wrócimy po Ciebie Pingwinku :pingwin:
Baylee
Posty: 22
Rejestracja: 09 sty 2018 15:57

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Baylee »

a ja ciagle zwlekam z tym AMH bo mam stres ze zobacze wynik i sie załamię
mam pare pytan:
1.AMH podobno jest stale a czytalam ze kobiety robia kilka razy i maja rozne wyniki.O co tu chodzi?
2.Czy jest mozliwe zeby miec zle wyniki FSH i LH a dobre w miare AMH?
3.jak to mozliwe ze ginekolog z kliniki nieplodnosci widzac ze mam POF ( FSH PONAD 70:/) chce sprpbowac in vitro z moja komorka a ja przeczytalam cale to forum i wszyscy kierowali na in vitro z KD? logiczne ze wole z moja komorka ale jak mam zaplacic ok 20 tys i miec 2% szans na ciąże to raczej sie nie podejme
4.Jak to mozliwe ze w okresie menopauzy spada poziom hormonu DHEA a ja mam go podwyzszony? wlasnie ten lekarz przepisal mi Dhea w tabletkach bardzo drogioe zreszta bo ponad 60 zl za opakowanie.Z góry zalozyl ze mam niedobory, nie pytajac o to ani nie zlecajac badania a przeciez nie bede brac hormonu ktorego mam za duzo.
5.Czy to mam teraz okres bez wywolania miedzy 27 a 31 dni to dobra oznaka czy mozna miec okres a plodnosc zerowa ?
Awatar użytkownika
Anemone
Posty: 171
Rejestracja: 14 lip 2017 10:04

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Anemone »

Baylee pisze:a ja ciagle zwlekam z tym AMH bo mam stres ze zobacze wynik i sie załamię
mam pare pytan:
1.AMH podobno jest stale a czytalam ze kobiety robia kilka razy i maja rozne wyniki.O co tu chodzi?
2.Czy jest mozliwe zeby miec zle wyniki FSH i LH a dobre w miare AMH?
3.jak to mozliwe ze ginekolog z kliniki nieplodnosci widzac ze mam POF ( FSH PONAD 70:/) chce sprpbowac in vitro z moja komorka a ja przeczytalam cale to forum i wszyscy kierowali na in vitro z KD? logiczne ze wole z moja komorka ale jak mam zaplacic ok 20 tys i miec 2% szans na ciąże to raczej sie nie podejme
4.Jak to mozliwe ze w okresie menopauzy spada poziom hormonu DHEA a ja mam go podwyzszony? wlasnie ten lekarz przepisal mi Dhea w tabletkach bardzo drogioe zreszta bo ponad 60 zl za opakowanie.Z góry zalozyl ze mam niedobory, nie pytajac o to ani nie zlecajac badania a przeciez nie bede brac hormonu ktorego mam za duzo.
5.Czy to mam teraz okres bez wywolania miedzy 27 a 31 dni to dobra oznaka czy mozna miec okres a plodnosc zerowa ?
Nie zrobisz to się nie dowiesz i nie będziesz też wiedzieć czy warto cokolwiek zaczynać na Twoich komórkach.
1. Sama tego nie czaję do końca, podobno można to poprawić różnymi specyfikami typu właśnie DHEA. Jak tak sobie to próbuję wyobrazić to może to jest kwestia aktywacji nieaktywnych komórek, które są w jajnikach, ale bez "odżywek" śpią. Pytanie tylko czy ma to jakikolwiek wpływ na ich jakość.
2. W moim przypadku wysokie FSH i LH równało się niestety niskiemu AMH.
3. Raczej bym nie skorzystała robiąc sobie ultrazgubną nadzieję, ale to zależy od wyniku AMH.
4. Nie mam pojęcia niestety. Lepiej te wyniki skonsultować z lekarzem.
5. Można mieć okres przy małej płodności. Okres nie jest jednoznaczny z tym czy w ogóle doszło do jajeczkowania.
32 lata, PWCJ, Hashimoto
09.17 KD, bl3AA, 9dpt :testI:, 10dpt 243.3, 12dpt 629.9, 15dpt 2141, 16dpt pęcherzyk, 19dpt 8400, 23dpt jest serduszko :love:
czekamy na dziewczynkę :love:
TP 06.06.2018

Przyszła na świat nasza wymarzona Córeńka!

Wrócimy po Ciebie Pingwinku :pingwin:
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: oluska_m »

Baylee zachęcam Cię do skorzystania z pomocy Eksperta w dziale :arrow: Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


Baylee
Posty: 22
Rejestracja: 09 sty 2018 15:57

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Baylee »

dziewczyny dzięki za odpowiedź:)
udalo mi sie uzyskac skierowania 2 na NFZ do 2 szpitali
do 2 bo jeden ma lepszy oddzial endok-gin a w drugim robia monitoringi owulacji i inseminacje itd
chcialam najpierw zanim zdecyduje sie na in vitro ze swoja komorka co w moim przypadku jest ryzykowne az za bardzo sprobowac innymi sposobami.
W szpitalu mnie mam nadzieje dokladnie przebadaja
a na AMH zdecydowalam sie isc w poniedzialek.
I dam Wam znac jak wyszlo.
apetyt_na_truskawki
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2013 14:32

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: apetyt_na_truskawki »

Witajcie. Szukam lekarza z Warszawy, który prowadzi pacjentki z PWCJ. Chodzi mi o monitorowanie stanu zdrowia, nie o IVF lub o IFV kd (nie jestem gotowa). Korzystam z prywatnej opieki medycznej, nie mam najlepszych doświadczeń, ostatniemu lekarzowi musiałam tłumaczyć co i jak, bo chyba nie znał takiej jednostki chorobowej :( Chce po prostu chodzić co jakiś czas na wizyty kontrolne, mieć wykonane badania np raz w roku. Nie chce sama wymyślać co mam oznaczać. Od ponad trzech lat mam tylko przepisywane kolejne opakowania HTZ, badania sa na moja wyraźna prośbę (cytologia, USG). Moze być na priv.

-- 26 mar 2018 23:06 --

Miałam kiedyś diagnozę w szpitalu. Spora cześć badań wykonałam prywatnie. Zastanawiam sie, co sie zmieniło przez te kilka lat...
przedwczesne wygasanie czynności hormonalnej jajników (PWCJ)
przyczyny nie znaleziono...
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: oluska_m »

apetyt_na_truskawki pisze:Szukam lekarza z Warszawy
zapraszam do działu Gdzie się leczyć, gdzie wymieniamy się informacjami i opiniami na temat lekarzy i ośrodków

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


Baylee
Posty: 22
Rejestracja: 09 sty 2018 15:57

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Baylee »

no to ekspert z forum mnie "pocieszyl"
ze z moim fsh to nie mam co robic innych badan bo rezerwa wyczerpana
zalamac sie mozna
to czemu jak taki wynik przesadza niby wszystko to zachodza w ciaze z takim wysokim fsh? owszem pewnie bardzo rzadko, ale jednak
i dlaczego inny lekarz specjalizujacy sie w leczeniu niepodnosci proponuje sprobowac in vitro z moja komorka jak niby nie mam juz jajek?
9 ide do szpitala na oddzial gin-end i zobacze co tam mi powiedza
poczekam miesiac i wroce do kwestii in vitro jesli nic sie nie zmieni, pomysle tez o kd, nie chcialam tego ale moze nie bede miec wyjscia
zrobienie AMH teraz niczego nie zmieni
nie ma na to leku to po 1 a po 2 moim problemem jest glownie FSH, przy moich wynikach fsh i lh to nawet niezle amh nic nie da a watpie zeby bylo dobre ze zwyklej logiki
przy in vitro bede miec komplet badan i amh tez a narazie moze ktos cudem wezmie sie za moje hormony.Byl na tym forum przypadek z fsh wyzszy niz moj i ciaza po HTZ bez zadnego in vitro itd
za taka pomoc czyli podanie mi sucho info ze mam wyczerpana rezerwe i nie mam po co sie badac to ja podziekuje:/
nessaja
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2018 14:51

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: nessaja »

Hej dziewczyny!

Co jakiś czas będę do Was wpadać. Ja na chwile obecna oczekuje na 17.04 kiedy to będę miała wykonany rezonans przysadki mózgowej. Ponadto będę powtarzać badania, poproszę również o skierowanie na badania AMH chociaż nie ukrywam nie mam już praktycznie żadnych nadziei na posiadanie własnego potomstwa. Ciężko to przełknąć mając 28 lat. Boże 28 lat i menopauza? Dramat! Biorę od lutego HTZ mam okres (o ile tak to można nazwać - chyba krwawienie z odstawienia...). Nie myślałam jeszcze o KD, nawet na chwile obecna mnie na to nie stać, ponadto wątpię zeby moj partner zgodził się na in vitro (z poprzedniego związku ma dziecko - chociaż on, na szczęście do najmłodszych nie należy i tak nie naciska na posiadanie dzieci...). Chociaż ja bardzo bym chciała mieć, widocznie nie jest mi dane. Strasznie to niesprawiedliwe, ciężko psychicznie sobie poradzić z taka diagnoza.

Pozdrawiam!
nessaja
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2018 14:51

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: nessaja »

Nie wiem czy ktoś tu jeszcze wpada ;-)

U mnie rezonans przysadki wyszedł Ok wiec to nie ona. Pewnie będziemy szukać przyczyny dalej ale jak w 3/4 przypadkach chyba jej z moja dr nie znajdziemy ehhh...

Pozdrawiam
scania
Posty: 1587
Rejestracja: 12 maja 2013 22:42

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: scania »

Dziewczyny a nie myślałyście o mezoterapii jajników (PRP)? To nowa metoda ale bardzo bezpieczna (ostrzykiwanie jajników wlasnym osoczem bogatoplytkowym) i są już ciąże u kobiet nawet po menopauzie. Można dzięki niej pobudzić jajniki. W Polsce niestety robi to tylko Invicta (chyba we wszystkich lokalizacjach). Ja mam 42 lata i właśnie zakwalifikowałam się do zabiegu. Liczę na to, że troszkę odsunie menopauzę choć nie ma żadnej gwarancji.
2001 usunięty lewy jajnik

VI 2013 AMH 0.21 (7dc); VIII 2013 AMH 0.45 (3dc)

VII, VIII 2013 IUI

IX 2013 IMSI: 4A&4B :-(

XII 2013 - II 2014 kolekcja oocytów

II 2014 IMSI – 2x4B, blastka na zimowisku

II 2015 synek - "wpadka" urlopowa

II 20
Awatar użytkownika
zufe
Posty: 27850
Rejestracja: 17 lip 2012 21:50

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: zufe »

scania to bardzo cirkawe co piszesz, możesz podać jakiś link to badań w tym temacie?
12 transferów, 2 Aniołki i wymarzony Synek Adaś :love: Co dalej?
scania
Posty: 1587
Rejestracja: 12 maja 2013 22:42

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: scania »

W Invicta to się nazywa punkcja jajników z osoczem autologicznym. Kosztuje 3000 zł. Pobierają krew, przygotowują osocze z płytkami krwi z aktywowanym czynnikiem wzrostu. Jajniki są najpierw nakłuwane mechanicznie (to też może pobudzić do pracy) a potem ostrzykiwane osoczem bogatoplytkowym - tak jak w mezoterapii wykorzystywanej w kosmetologii i medycynie regeneracyjnej. Robi się to niemal identycznie jak pobieranie komórek. Czytałam statystyki z Grecji (tam po raz pierwszy to zastosowano) i u 2/3 kobiet zaobserwowano poprawę. Była ciąża u kobiety 5 lat po menopauzie. Generalnie może się udać pobudzić jajnik do uwalniania uśpionych komórek.

-- 24 kwie 2018 11:46 --

Lekarka u której byłam ma jedną pacjentkę w naturalnej ciąży po tym zabiegu i jedną po invitro. To nowa procedura w Polsce, więc trudno tu mówić o statystyce. Wiem że Angelius też się do tego przymierza ale jeszcze trochę potrwa zanim to wdrożą.
2001 usunięty lewy jajnik

VI 2013 AMH 0.21 (7dc); VIII 2013 AMH 0.45 (3dc)

VII, VIII 2013 IUI

IX 2013 IMSI: 4A&4B :-(

XII 2013 - II 2014 kolekcja oocytów

II 2014 IMSI – 2x4B, blastka na zimowisku

II 2015 synek - "wpadka" urlopowa

II 20
nessaja
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2018 14:51

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: nessaja »

To ciekawe co piszesz trzeba zagłębić temat. Ja właśnie wracam od lekarza. Pani doktor poinformowała mnie ze nie mam żadnych szans na zajście w naturalna ciąże tylko KD... ehhhh... mimo ze zaproponowałam jej zeby może zrobić jakieś dodatkowe badania (np sprawdzenie czy mam jeszcze jakieś jajniki) a ona na to ze nie bo to nie ma sensu. Muszę przemyśleć wizytę w klinice leczenia niepłodności.

Pozdrawiam Was serdecznie
Baylee
Posty: 22
Rejestracja: 09 sty 2018 15:57

Re: przedwczesna menopauza

Post autor: Baylee »

hm jestem z warszawy wiec mam tu invicte i dowiem sie o co chodzi:) natomoast w ciaze 3 lata po menopauzie nie bardzo wierze:)
chyba ze to jakis cud
moje wyniki okropne ale poki mam okres naturalnie to mam nadzieje
teraz trafilam do programu badan klinicznych leku na endometrioze i dzieki temu mam pelno badan za darmo
usg mam miec co miesiac, biopsje endometrium mialam, badania hormonow a nawet ekg i badania genetyczne
przynajmniej bede znala dobrze swoj stan zdrowia
narazie mam obnizone ft4 wiec chyba niedoczynnosc tarczycy ale jeszcze bede z lekarzem konsultowac
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”