MACICA DWUROŻNA

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zzuza
Posty: 2035
Rejestracja: 18 lut 2003 01:00

MACICA DWUROŻNA

Post autor: Zzuza »

Macica dwurożna – wrodzona wada macicy mogąca utrudniać proces zapłodnienia, zagnieżdżenia jak również prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.
Większość wad anatomicznych macicy związana jest z niedorozwojem tego narządu, czyli zaburzeń w łączeniu sie przewodów Mullera. Istnieje kilka typów niedorozwoju (hipoplazji):
- macica dwurożna, z przegrodą,
- macica jednorożna,
- macica podwójna.
Występowanie tych anomalii jest często ich skorelowane u kobiet z niskim wzrostem ok.150-160 cm.
Często też dwyrożność macicy jest skorelowana z wadą ukladu moczowego (m.in. zdwojenie ukladu moczowego, 4 nerki, nerka łukowata, powójny układ kanalikowo-miedniczkowy w nerce).

Objawy
Jama macicy dwurożnej przybiera kształt litery W. Anomalia ta nie daje żadnych dolegliwości. Jeżeli wada jest niewielka najczęściej nie stanowi ona problemu w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu i bardzo często nie zostaje rozpoznawana. W przypadku, gdy wada jest większa bardzo często pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Częściej dochodzi do poronień nawykowych, porodów przedwczesnych i innych patologii. Wynika to z faktu, iż wadom macicy często towarzyszą różnego rodzaju defekty błony śluzowej macicy utrudniające implantację zarodka a ograniczona przestrzeń jamy macicy utrudnia rozwój płodu. Jednakże powikłania te częściej zdarzają się w przypadku przegrody macicy, a nie macicy dwurożnej. Ciężarna ze stwierdzoną macicą dwurożną musi być pod ścisłym nadzorem lekarskim ze względu na to, iż wadzie tej najczęściej towarzyszy niewydolność szyjki macicy, co zwiększa zagrożenie porodem przedwczesnym. Często konieczne jest założenie szwu szyjkowego w celu utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W przypadku podejrzenia nieprawidłowości budowy macicy lekarz zaleci odpowiednie badania. Macicę dwurożną lekarz rozpoznaje na podstawie odpowiednich badań specjalistycznych jak np.: histeroskopia (HSC), histerosalpingografia (HSG), kontrastowa histerosalpingografia ultrasonograficzna i inne. Tylko w nielicznych przypadkach udaje się lekarzowi wyczuć dwa oddzielne rogi macicy podczas rutynowego badania ginekologicznego, co i tak wymaga potwierdzenia w innych badaniach. Dalsze postępowanie uzależnione jest od rozpoznania. Inne podejmuje się macicy dwurożnej a inne w przypadku przegrody w macicy. W niektórych przypadkach np. poronieniach nawykowych, niemożność donoszenia kolejnej ciąży i innych zaleca się chirurgiczną korektę wady.

Macica dwurożna a poronienia nawykowe
Uważa się, iz macica dwurożna rzadko jest przyczyną poronień nawracających, a jeśli osoba z taką macicą roni, to raczej z całkiem innych powodów.
Ocena ultrasonograficzna macicy należy do podstawowych badań u kobiet z nawracającymi poronieniami. Szczególnie obiecujące są badania macicy przy użyciu ultrasonografii trójwymiarowej. Częstość wad macicy jako przyczyny nawracających poronień określa się od 1,8 do 37,6%. Ta rozbieżność odzwierciedla różnice w kryteriach i stosowanej technice dla ustalenia rozpoznania. Wady macicy są częściej związane z późnym poronieniem i mogą być przyczyną niewydolności cieśniowo-szyjkowej.
Inaczej niż w przypadku poronień nawykowych z niewiadomej przyczyny, w przypadku wad macicy każda następna ciąża zwiększa szansę powodzenia, nawet bez operacji.

Macica dwurożna a macica z przegrodą
Różnica pomiędzy macicą dwurożną a macicą z przegrodą wynika z odmiennego kształtowania się tego narządu w procesie rozwoju zarodkowego – obie te wady anatomiczne powstają już w tym okresie.
Macica w procesie rozwoju embrionalnego powstaje z dwóch równoległych przewodów Mullera, a kiedy te przewody się nie zrosną powstaje patologiczna macica dwurożna (ma nisko osadzone, łukowate dno). Jeśli przewody te zrosną się, ale linia zrostu nie zaniknie – powstaje w ten sposób przegroda, która jest niczym innym jak miejscem gdzie ściany macicy są zrośnięte. Tworzą się wówczas dwie jamy macicy.

Leczenie
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że operacja jest zawsze koniecznością w przypadku macicy dwurożnej czy z przegrodą, bo tak naprawdę nie ma 2 takich samych wad macicy, rzadko zdarzają się podobne jamy macicy w HSG.

Macica może być dwurożna, czyli mieć charakterystyczny kształt z wydłużonymi rogami, ale jama macicy może być wystarczająca do utrzymania i rozwoju ciąży. Chodzi więc głównie o wielkość jamy macicy.

Operacja metodą Strassmana
ta metoda resekcji przegrody bądź łączenia jam macic w jedną jest metodą bardzo starą, mało efektywną, stwarzającą ryzyko zrostów i powikłań... Operację wykonuję się od strony dna macicy, rozcinając je.
Mimo tego,że jest to jedyna metoda w przypadku macicy dwurożnej uznaje się ją za nieskuteczną i nie zaleca jej stosowania. Obecnie jedyna metodą jest resekcja przegrody histeroskopowo z dojścia przez szyjkę macicy, często kilkukrotna.

Zagrożenia dla ciąży w macicy dwurożnej
są zależne od wielkości jamy takiej macicy. Jeśli jama jest wystarczająco pojemna, to kształt jest mniej istotny. Jeśli dwurożność sprawia że istnieją 2 jamy macicy, lub gdy przegroda tworzy 2 jamy – sprawa wygląda poważniej. Pierwszy problem to defekty endometrium na przegrodzie, słabiej unaczynione miejsca, gdzie zarodek ma mniejsze szanse na udaną implantację. Drugi problem to zwiększona czynność skurczowa takiej macicy.
Straty ciąży mogą nastąpić na każdym etapie - w tygodniu 6, 16, 26... Większe jest również ryzyko przedwczesnego porodu, poprzecznego ułożenia dziecka, zwykle wykonuje się cesarskie cięcie.
Szanse kobiety po resekcji przegrody, jeśli nie ma powikłań wzrastają z 30 do 70 %, czyli z 30 kobiet które poddały się operacji, 20 ma szanse na szczęśliwe ukończenie ciąży. Po operacji ciąża taka jest zawsze wysokiego ryzyka. Ciężarnej zwykle podaje się duphaston, no-spę magnez przeciwskurczowo, wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nasi eksperci na temat macicy dwurożnej
----- estrofem i provera a macica dwurożna
----- macica dwurożna a macica z przegrodą – rozpoznanie
----- podstawy do badań w kierunku rozpoznania macicy dwurożnej
----- sposób rozwiązania ciąży w macicy dwurożnej
----- brak ciąży po operacji metodą Strassmana
----- postępowanie po korekcie
----- postępowanie po korekcie raz jeszcze
----- ocena wielkości jamy macicy w ciąży

Przydatne linki:
http://www.emedicine.com/radio/topic738.htm
http://www.rba-online.com/uterine.asp
-na tej stronie mozecie uzywac indeksu: interesuja Was : bicornuate uterus & septate uterus
http://www.gfmer.ch/selected_images_v2/ ... 04&stype=n
-i z innej strony juz sama macica dwurozna:
http://www.webmm.ahrq.gov/case.aspx?caseID=18#figure2
http://infertilitytutorials.com/pelvic_ ... terine.cfm

Filmik ukazujący przecięcie przegrody możecie zobaczyć na tej stronie:
http://www.gynae.com.sg/hysteroscopy.htm

Po wejściu na tę stronę ujrzycie kilka tematów z tego zakresu, m.in. Various Pathologies seen on Hysteroscopy - tam można zobaczyć UTERINE SEPTUM, czyli MACICA Z PRZEGRODĄ, zaś nieco niżej w dziale Operative Hysteroscopy po kliknięciu na video można obejrzec RESECTION OF SEPTUM , czyli usuniecie przegrody.

Interesujace schematy, zdjęcia lub informacje (w języku angielskim) można wyszperać wpisując w wyszukiwarkę hasła: BICORNUATE UTERUS(- macica dwurozna) i SEPTATE UTERUS(- macica z przegrodą). Jedna ze stron to :
http://www.emedicine.com/radio/topic738.htm



Wszelkie propozycje zmian i uwagi do treści informacji proszę przesyłać na pw do moderatora o nicku sylwia30.

Wielkie podziękowania dla Joasika za natchnienie i Abejot za nieocenioną pomoc i poświęcenie czasu na spisanie cennych informacji, których nie sposób odnaleźć w internecie :cmok:

Za wszystkie dziewczyny borykające się z problemem pt. macica dwurożna - :bigok:


===============================================



Witam
Czy ktoras z was ma postawiona diagnoze macica dwurozna?
Co zaproponowali lekarze - operowanie czy pozostawienie w spokoju?
Czytalam rozne calkowicie odmienne opinie na ten temat. Jedni sa za poprawieniem chirurgicznym, inni absolutnie nie kaza tego ruszac 8O
Co z tym fantem zrobilyscie? Czy sa jakies problemy z zajsciem lub donoszeniem ciazy?
A moze ktoras z was ma taki sam zestaw jak ja -macica dwurozna :twisted: +pcos ?
pzdr Zu 8) -matka chrzestna Gangu Bociana
[url=http://tac.families.com/ezb/1174708.png]:: Karolinka ::[/url]

[url=http://www.staramysie.pl][b]STARAMY SIĘ.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
miranda
Posty: 933
Rejestracja: 16 gru 2003 01:00

miranda

Post autor: miranda »

hej, ja mam trochę gorszy przypadek, macicę podwójną. Większość specjalistów, których zeszłam nie ma nic przeciwko temu, choć może być problem przy donoszeniu ciąży. Na KArowej w Warszawie jak byłam u lekarza kwalifikującego na taką operację to mnie prawie wyrzuciła, że to nie jest potrzebne, powiedziano mi, że macica jest tak elastyczna i nic się nie stanie.
powodzenia
Awatar użytkownika
Zzuza
Posty: 2035
Rejestracja: 18 lut 2003 01:00

Post autor: Zzuza »

slyszalam tez ze wazna tez jest wielkosc macicy, dlatego z ta elastycznoscia to bym tak nie szalala
co do zabiegow chirurgicznych - wyczytalam opinie, ze wszelka ingerencja moze spowodowac np. zrosty i przez to pogorszyc
pzdr Zu 8) -matka chrzestna Gangu Bociana
[url=http://tac.families.com/ezb/1174708.png]:: Karolinka ::[/url]

[url=http://www.staramysie.pl][b]STARAMY SIĘ.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

Zzuzanko...wiem ze Ty to lubisz ale teraz ja sie troche pomadrkuje 8)
wyszperalam cos dla Ciebie... bo zaintrygowalas mnie ta macica wielce :roll:

Na czym polega dwurożność macicy

Macica dwurożna należy do grupy zdwojeń macicy. Istnieje postać całkowita – macica dwurożna z dwoma szyjkami; oraz postać częściowa – macica dwurożna z jedną szyjką. Niestety bardzo trudno (a czasami jest to niemożliwe) odróżnić macicę dwurożną od macicy przegrodzonej. W obu tych wadach mamy do czynienia z podwójną jamą macicy (częściową bądź całkowitą). Macica dwurożna powstaje jednak wcześniej w życiu płodowym. W postaci całkowitej dwie szyjki widoczne są w rutynowym badaniu ginekologicznym, w postaci z jedną szyjką rozpoznanie dwunożności macicy jest często przypadkowe.

:kiss:
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

..ale Ty pewnie juz to wiesz.... Badz dobrej mysli :kiss: :)
:bigok:
Awatar użytkownika
Jagoda
Posty: 186
Rejestracja: 10 lut 2002 01:00

Post autor: Jagoda »

Tama,
skąd wzięłaś te informacje nt. dwurożnej macicy? Ja też mam dwurożną macicę i z tego, co wiem nie ma to nic wspólnego z podwójną macicą, tylko zamiast kształtu odwróconej gruszki, macica ma po prostu dwa, dosyć ostro zakończone rogi (stąd nazwa) - ot cały problem.
Zzuza,
ja też jestem "przypadkiem" dwurożnej macicy z PCOS :) . Na pocieszenie powiem Ci, że moja córeczka jutro kończy roczek :D .
Jeśli chodzi o dwurożną macicę, to problemem nie jest zajście w ciążę, tylko ewentualne donoszenie ciąży i właściwy rozwój płodu. Chodzi o to, że gdyby zarodek zagnieździł się w którymś z rogów tej dwurożnej macicy, to mógłby nie mieć miejsca na rozwój. Na pocieszenie Ci napiszę, że lekarz mi powiedzial, że to w tej chwili też już nie jest to problem, bo są odpowiednie leki, które powodują, że te rogi rozwijają się wraz z rozwojem i wzrostem płodu, nie hamują więc wzrostu płodu. Poza tym, zarodek wcale nie musi się przecież zagnieździć w którymś z rogów macicy - u mnie zagnieździł się pięknie w samym środku jamy macicy.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Jagoda
Awatar użytkownika
Zzuza
Posty: 2035
Rejestracja: 18 lut 2003 01:00

Post autor: Zzuza »

Dzieki dziewczyny za odpowiedzi :cmok:

Jagoda - czy macice dwurozona rozpoznano u ciebie w badaniu usg? czy powiedzieli cos na temat tego czy ewentualnie jest przegroda -czy mozna ja zobaczyc na zwyklym usg?
czy okresolono u ciebie wielkosc macicy?
czyli od razu jak wiem ze jestem ciazy dosaje sie jakies leki na te rozki, cy dopiero pozniej -np jak usg wykarze ze zarodeczek ma malo miejsca?
musze przyznac, ze mnie pocieszylas bo chyba na bocianie (ale nie jestem pewna) lekarz napisal, ze trzeba to chirurgicznie poprawic 8O
czy mozesz napisac jak leczyli u ciebie PCOS nieciazowo i jak leczylas sie jak rozpoczelas starania?
pzdr Zu 8) -matka chrzestna Gangu Bociana
[url=http://tac.families.com/ezb/1174708.png]:: Karolinka ::[/url]

[url=http://www.staramysie.pl][b]STARAMY SIĘ.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

Jagoda...sama nazwa mnie przerazila :oops: i wpisalam w wyszukiwarke (tak jak zazwyczaj to robie szukajac czegos w neciku ;) ) i wpisujac macica dwurozna...znalazlo mi to ...
Nie odpowiedam za to co umieszczaja na serwerach medycznych 8)

a poza tym...jestes najlepszym dowodem na to,ze tak naprawde nie ma sie czym martwic :P :P :P Slodkie buziaczki dla coreczki :kiss: :kiss: :kiss:
Awatar użytkownika
Jagoda
Posty: 186
Rejestracja: 10 lut 2002 01:00

Post autor: Jagoda »

Zzuza,
macicę dwurożną "wykryto" u mnie na podstawie zdjęć RTG wykonanych podczas HSG, o żadnej przegrodzie nie było mowy. Mój lekarz mówił, że absolutnie nie ma potrzeby korygować budowy macicy. Robi się to wtedy, kiedy często dochodzi do poronień, chociaż macicia dwurożna raczej nie jest przyczyną poronień nawykowych.
Jeśli chodzi o wielkość macicy, to w pewnym okresie była zbyt mała, ale po wyregulowaniu miesiączek (tabletkami anty) podrosła trochę. Jednakże mój lekarz nie robił już potem z tego problemu. Poza tym, jest to mięsień tak rozciągliwy, jak żaden inny - w czasie ciąży macica powiększa się ponad 800-krotnie 8O .
Leki na "rozwój rożków" zapisuje się wtedy, kiedy usg wykaże, że zarodek zagnieździł się w którymś z tych "rożków" :) , co wcale nie musi mieć miejsca. USG w tej chwili wykonuje się praktycznie na samym początku ciąży, więc na pewno w odpowiednim czasie lekarz zapisze leki.
Jeśli chodzi o moje PCO - pomogła mi laparoskopia - zaszłam w ciążę w pierwszym cyklu po zabiegu. Nawet mój lekarz przecierał oczy ze zdumienia :D .
Przed rozpoczęciem starań o dzidziusia praktycznie nie leczyłam się wcale - brałam tylko tabletki anty na wyregulowanie okresu - to wszystko. Gdybyś chciała się czegoś więcej dowiedzieć - pytaj - chętnie odpowiem.
Tama, dziękuję za życzenia :) .
Pozdrawiam serdecznie
Jagoda
Awatar użytkownika
MeganG
Posty: 62
Rejestracja: 24 cze 2003 00:00

Post autor: MeganG »

Dziewczyny,
Moja przyjaciółka ma dwurożną macicę - po pierwszej diagnozie lekarka powiedziała jej żeby się przygotowała na trudności z zajściem w ciążę. Była rozpacz i łzy, a za 2 miesiące okazało się, że jest w ciąży! Urodziła zdrowego synka o czasie w naturalny sposób.
To ku pokrzepieniu!
Całuję,
Megan
Awatar użytkownika
Zzuza
Posty: 2035
Rejestracja: 18 lut 2003 01:00

Post autor: Zzuza »

Dzieki Megan za pokrzepienie ;) zawsze sie przyda

Jagoda - czy taka macica sie zmienia po ciazy? czy wraca do tej dworogowatosci ;) czy probowlas leczenia farmakologicznego (stymul.) przed laparo?
no i oczywiscie gratuluje coreczki :loving:
uwielbiam takie pco-wskie historie z ciazowym zakonczeniem, dodaja mi nadzieji i wiary :P

zawsze mowili, ze ze mnie taki diabelek - no i prosze mam dwa rozki :twisted:
pzdr Zu 8) -matka chrzestna Gangu Bociana
[url=http://tac.families.com/ezb/1174708.png]:: Karolinka ::[/url]

[url=http://www.staramysie.pl][b]STARAMY SIĘ.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
Jagoda
Posty: 186
Rejestracja: 10 lut 2002 01:00

Post autor: Jagoda »

Zzuza,
podobno kształt macicy dwurożnej koryguje się po przebytej ciąży i jest to właśnie jeden ze sposób "leczenia" (jeśli można tak to nazwać) macicy dwurożnej. "Naprawiona" macica nie powinna się już "zepsuć" :) , bo to, że jej kształt jest jaki jest (tzn. owa dwurożność) wynika jeszcze z życia płodowego (coś tam się po prostu prawidłowo nie rozwinie, ale nie pamiętam, co). Poza tym, stosunkowo wiele kobiet ma dwurożną macicę, a większość nawet o tym nie wie, więc nie martw się tym za bardzo. To jest problem wtórny przy innych problemach, z jakimi się borykamy, aby zajść w ciążę.
Przed laparoskopią stymulowana byłam tylko Clo + Provera (Provera na nieregularne miesiączki - jak to przy PCO :)), ale niezbyt długo, bo mój lekarz uznał, że to nie ma sensu, strata czasu i bez laparoskopii i tak się nie obędzie. No i miał rację :) .
Dziękuję za gratulacje i pozdrawiam ciepło
Jagoda
Awatar użytkownika
Molek
Posty: 86
Rejestracja: 23 lut 2003 01:00

Post autor: Molek »

U mnie HSG wykazało dwurożną macicę i niedrożne jajowody. Ponieważ wiedziałam doskonale, ze dwurożnej macicy nie mam ( miałam robione cięcie cesarskie, przy którym w 100% stwierdzono prawidłowa kształt macicy) postanowiłam zrobiż laparoskopię, żeby zobaczyc co jest grane. No i wyszło: macica kształtu prawidłowego, jajowody obustronne drożne. Nie przejmowałabym się dwurożnością macicy, a zwłaszcza, jezeli została ona stwierdzona na HSG.
Awatar użytkownika
Zzuza
Posty: 2035
Rejestracja: 18 lut 2003 01:00

Post autor: Zzuza »

Powiedzial mi to lekarz przy okazji podstawowego USG dopochw. Wczesniej mialam juz robione USG, rowniez przez tego lekarza i nikt mi nigdy o tym nie wspomnial 8O Niestety wiem, ze automatycznie to nie oznacza, ze sie pomylil. Same wiecie jakich mamy lekarzy, niedopatrzenia sa standardem :evil:
Zaniepokoila mnie odpowiedz eksperta - ze trzeba to poprawic 8O

Jagoda - czy lekarz nie proponowal ci innych (poza clo) lekow przed laparo, np. gonalu itp ?
pzdr Zu 8) -matka chrzestna Gangu Bociana
[url=http://tac.families.com/ezb/1174708.png]:: Karolinka ::[/url]

[url=http://www.staramysie.pl][b]STARAMY SIĘ.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
Jagoda
Posty: 186
Rejestracja: 10 lut 2002 01:00

Post autor: Jagoda »

Zzuza,
lekarz nie nie proponował mi innych leków, bo uznał, że "sprawa jest oczywista". Po Clo- pęcherzyki zazwyczaj rosły :) (średnio co drugi cykl), ale zazwyczaj nie pękały :( (najczęściej w pewnym momencie przestawały rosnąć i wchłaniały się albo dla odmiany przerastały do dużych rozmiarów i nie chciały pęknąć), a nawet jak już jakiś zabłąkany pęcherzyk pękł to do zapłodnienia i tak nie dochodziło :( .
Mój lekarz był zdania, że laparoskopia "wszystko naprawi", no i miał rację, chociaż teraz wiem, że to też kwestia szczęścia, akurat u mnie zabieg rzeczywiście pomógł, ale nie wyszystkim przecież laparoskopia pomogła, widocznie nie zawsze laparoskopia jest antidotum na wszystkie zmartwienia związane z PCOS.
Pozdrawiam serdecznie
Jagoda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”