Dwie ciąże pozamaciczne

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

ODPOWIEDZ
Iwonka09089
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2020 00:09

Dwie ciąże pozamaciczne

Post autor: Iwonka09089 »

Witam. Proszę o poradę. W grudniu 2018r przeszlam zabieg usuniecia ciazy pozamacicznej z prawej strony. Usunieto tez kawalek jajowodu(ok 6cm). Rok pozniej zaszlam znowu w ciaze i znowu ciaza pozamaciczna, tym razem z lewej strony. Na szczescie udalo sie szybko zareagowac i jajowod zostal tylko naciety, ciaza usunieta a resztki trofoblastu poprzypalano. 2 cykle staramy sie ale bezskutecznie. Czy ja mam jeszcze szanse na naturalna ciaze? O in vitro narazie nie mysle. Jakie kroki powinnam podjac aby sytuacja znowu sie nie powtorzyla?

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2283
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Dwie ciąże pozamaciczne

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

NIestety niemożliwe jest określenie w jakim stopniu został uszkodzony lewy jajowód. Zwykle w takich sytuacjach jajowody nie funkcjonują prawidłowo i ryzyko ponownej ciąży jajowodowej jest zwiększone. Nie ma możliwości podejmowania kroków w celu zapobieżenia powtórzeniu się ciąży pozamacicznej.

W sytuacji braku powodzenia z zachodzeniem w ciążę prawidłowym i optymalnym postępowaniem jest zapłodnienie pozaustrojowe (czyli in vitro)

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta”