Proszę o interpretację wyników badań immunologicznych

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

ODPOWIEDZ
Bartek030588
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2018 22:11

Proszę o interpretację wyników badań immunologicznych

Post autor: Bartek030588 »

Witam, proszę o interpretację badań, które robiłem razem z żoną

1) Ocena obecności przeciwciał blokujących ALLO-MRL
( robiliśmy to badanie wspólnie)

Kontrola I Kontrola II Surowica badanej 10% %Hamowania
Kontrola (cpm) 3900 1210 1181
(cpm) 37648 23886 29994 0.0%

przeciwciała blokujące NIEOBECNE

2)Wynik testu cytotoksycznego ( w surowicy żony nie stwierdzono obecności przeciwciał cytotoksycznych przeciwko wyizolowanym limfocytom dawcy ( mnie)

Kontrola pozytywna: 100% komórek martwych
kontrola negatywna 3 % komórek martwych
surowica badana 3 % komórek martwych
NORMA od 0%-10% komórek badanych

3)Wyniki typowania KIR

KIR obecne : 2DL1, 2DL2, 2DL3, 2DL4norm, 2DL5[gr.2], 2DS1, 2DS2, 2DS3, 2DS4norm, 3DL1,3DL2,3DL3, 3DS1, 2DP1, 3DP1norm

KIR nieobecne: 2DL4del, 2DL5[gr.1], 2DS4[del-22bp], 2DS5, 3DP1var

uwagi: Genotyp KIR Bx

4)Ocena aktywności cytotoksycznej komórek NK (NK TEST)

% specyficznej aktywności 18 (9,9-26,1) norma

% specyficznejaktywności
po dodaniu II-2 (6U/próbkę) 35,4 (14,8-33,4) norma


Żona robiła również badania

Termolabilny wariant MTHFR
Mutacja genu MTHFR C677T C/C Nie wykazano obecności mutacji C677T w genie MTHFR.

Mutacja genu MTHFR A1298C A/C
Wykazano obecność mutacji A1298C w jednym z alleli genu MTHFR (w układzie heterozygotycznym).

Trombofilia wrodzona (Czynnik V Leiden+Mutacja 20210 G-A genu protrombiny)
Mutacja 20210 G-A genu protrombiny
G/G
Czynnik V Leiden
G/G W tych dwóch wariantach nie wykazano mutacji

Bardzo proszę jeżeli jest taka możliwość o odpowiedź na pytanie, co owe wyniki oznaczają i jakie może być dalsze nasze postępowanie- mamy ustaloną wizyte u immunologa, ale dopiero na grudzień- dlatego też zamieszczam to pytanie

Dodam, że staramy się z żoną o ciąże kilka lat, żona zachodziła w ciąże naturalnie- trzykrotnie, natomiast zawsze w okolicach 8tc dochodziło do poronienia (2015, X 2018, IV 2019) W ostatniej ciąży, uwidoczniono ASP, natomiast później okazało się, że przyrost bHcg był nieprawidłowy i ciąża się nie rozwijała, dlatego obumarła.
W 2017 roku żona miała zabieg usunięcia przegrody w macicy histeroskopię

Żona robiła również inne badania, które wychodziły pozytywnie koagulant tocznia, przeciwciała plemnikowe, jajnikowe, Autoprzeciwciała przeciw kardiolipinie (IgM, IgG), Przeciwciała przeciwko B2-glikoproteinie I (IgM, IgG) ,Przeciwciała przeciwjądrowe ANA2 , ANA 3, anty TPO i TG, wszystkie te badania wyszły dobrze. Żona ma 35 lat ja 31. Tracimy nadzieję i nie wiemy co dalej możemy zrobić. Bardzo prosimy o odpowiedź.

Pozdrawiam i z góry dziękujemy za odpowiedź!

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2290
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Proszę o interpretację wyników badań immunologicznych

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowni Państwo.

Opisane przez pana testy immunologiczne nie należą do standardów w leczeniu niepłodności i nie wykazano ścisłych powiązań między ich wynikami a wynikami leczenia niepłodności. Proszę ich interpretację ustalić z immunologiem.

Pozostałe badania nie wskazują na nieprawidłowości (heterozygotyczna mutacja MTHFR nie wpływa na poronienia). Często w takiej sytuacji (prawidłowe badania i jednak występujące poronienia) uciekamy się do leczenia "na wyrost" na przykład heparyną drobnocząsteczkową czy sterydami - badania naukowe wskazują, że może to zwiększać odsetki utrzymania ciąży. Proszę opisać jakie leki były używane przy każdej z ciąż.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński

Bartek030588
Posty: 8
Rejestracja: 15 kwie 2018 22:11

Re: Proszę o interpretację wyników badań immunologicznych

Post autor: Bartek030588 »

Witam,

Żona przy pierwszej ciąży nie miała żadnych lekarstw,
przy drugiej (przed ciążą zażywała Norprolac, lekarz zalecił, mówiąc, że powinno pomóc) i następnie przy drugiej i trzeciej ciąży zażywała Acard, Duphaston. Dodatkowo przy trzeciej ciąży miała luteinę dopochwowo.

Po trzech ciążach zakończonych poronieniem zostaliśmy skierowani na badania immunologiczne, które przedstawiłem wcześniej. Lekarz stwierdził, że organizm żony z racji 0% hamowania w badaniu allo-MLR nie produkuje przeciwciał, które mają za zadanie chronić zarodek w czasie ciąży. Zalecił wykonanie właśnie tych zastrzyków, które będą wytworzone z mojej krwi, bo podobno mogę być dawcą krwi dla niej. Sami nie wiemy co robić, oprócz tego, że to leczenie jest kosztowne nie wiemy jakie będą efekty.Proszę o radę, co powinniśmy zrobić, na czym się skupić.

pozdrawiam,

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2290
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Proszę o interpretację wyników badań immunologicznych

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowni Państwo,

Ostatnie dostępne zbiorcze opracowanie, tak zwany przegląd systematyczny dotyczące oceny skuteczności immunoterapii nawracających poronień analizowało 20 badań klinicznych i łącznie ponad 700 par, zostało opublikowane w 2014 roku (Immunotherapy for recurrent miscarriage. Wong LF, Porter TF, Scott JR. Cochrane Database Syst Rev. 2014).

Analiza ta wskazuje, że żadna z ocenianych terapii (w tym leczenie szczepionkami męża) nie była skuteczna w leczeniu nawracających poronień. Oczywiście, duże analizy nie oddają w pełni możliwości takiego leczenia i być może ma ono swoją wartość. Nie ma w każdym razie dostępnych publikacji na ten temat, a opieranie się na wrażeniu że to działa uważam za zbyt mało. W takim wypadku jest to niestety kwestia bardziej zaufania do ośrodka, w którym prowadzona była diagnostyka niż istniejących dowodów że to działa. Proponuję omówić planowane leczenie z Państwa lekarzem prowadzącym

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta”