Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
amika88
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2018 19:16

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: amika88 »

Dzień dobry.
Panie doktorze, czy wynik badania histopatologicznego może wskazać przyczynę poronienia? Trafiłam do szpitala z powodu silnych bóli podbrzusza, tam okazało się,że nie mam już szyjki i mam pełne rozwarcie, później zaczęłam krwawić. Podawano mi leki rozkurczowe, jednak w 21 tc urodziłam, dziecko było żywe. Opis badania: Łożysko w dwóch fragmentach, brak pępowiny. Błony płodowe niepołyskliwe. Mikroskopowo: Błony płodowe-zapalenie ropne. Łożysko- structura histologica normalis. Dodam, że od kilku lat leczyłam się z powodu braku owulacji oraz niedoczynności tarczycy. Jakie powinnam wykonać badania, aby na przyszłość wiedzieć więcej? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Opis odnoszący się do błon płodowych wskazuje na zakażenie wewnątrzmaciczne.

Można w takiej sytuacji zastanowić się nad wykonaniem posiewów z szyjki macicy. Z Pani opisu nie wynika by miały miejsce inne nieprawidłowości. W kolejnej ciąży warto zwracać uwagę na stopień czystości pochwy oraz zastanowić się nad założeniem profilaktycznego szwu szyjkowego.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”