5 lat starań 2 poroenienia - mutacja MTHFR / hashimoto

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
disj
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2015 18:32

5 lat starań 2 poroenienia - mutacja MTHFR / hashimoto

Post autor: disj »

Zwracam się z prośbą o poradę. Staramy się z mężem 5 lat. Mamy za sobą dwa poronienia jedno w 6 tyg., a drugie to poronienie zatrzymane(płód nie rozwijał się dobrze od samego początku). Mam mutacje MTHFR C677T homozygota, obniżone białko S, Hashimoto. Męża nasienie także nie jest najlepszej jakości. Długo trwają nasze starania, a czasu coraz mniej. Pozostałe wyniki krzepliwości V LEDIEN, zespól anty fosfolipidowy, komórki NK, hormony w normie. Mam dodatkowo hirsutyzm i po hormonach myślę ze mogę mieć niedoczynność przysadki (hormony są w dolnej granicy pomimo tego że miesiączkuje regularnie). AMH, antykoagulant tocznia, fragmentacja nasienia, insulina - wszystko ok. Nie wiem co dalej ? Lekarze rozkładają ręce. Boje się, że jak podejdę do invitro to i tak ciąży nie utrzymam:/ Gdzie się udać, jak działać .... ? Może ktoś podpowie niestety po tak długim czasie tracę nadzieję:(
dsj
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 5 lat starań 2 poroenienia - mutacja MTHFR / hashimoto

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Homozygotyczna mutacja MTHFR wymaga używania preparatów z metylowanym kwasem foliowym i metylowanymi witaminami z grupy B, prowadzonego razem z kontrolą stężenia homocysteiny. W takiej sytuacji dodatkowo rozważa się używanie drobnocząsteczkowej heparyny w dawkach profilkatycznych.

Pozostałe problemy endokrynologiczne / czynnościowe - hirsutyzm czy brak owulacji wymagają oddzielnego postępowania dobranego do szczegółowej sytuacji, jedną ze skutecznych opcji leczenia jest rzeczywiście IVF.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”