1 ciąża - zdrowe dziecko, następnie 3 porionienia

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Lena_zoja
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2018 12:08

1 ciąża - zdrowe dziecko, następnie 3 porionienia

Post autor: Lena_zoja »

Witam,
jestem w trakcie diagnostyki po poronieniach
2014.12 - zdrowe dziecko
2016.02 - poronienie 6tc
2016.10 - puste jajo płodowe 10tc - łyżeczkowanie
2017.07 - poronienie 6 tc

poniżej wyniki badań które zrobiliśmy do tej pory:

Kariotypy oboje mamy prawidłowe.
Jesli chodzi o trombofilię wrodzoną : mam wariant PAI-1 4G/4G, pozostałe bez zmian ( według genetyka nie wpływa na problem z poronieniami nawracającymi) zalecenie zeby zbadać się w kierunku toksoplazmozy i CMV.

Hematologia ( wyniki grudzień 2017)

Hmocysteina: 16,58umol/l czyli nieco podwiższona, wg hematologa to bez znaczenia ... ale mam zalecenie brania kwasu foliowego 5mg i wit b6 i b12
przeciwciała p/kardiolipininowe Igg 3,3 u/ml w normie
przeciwciała p/kardiolipinowe Igm 0,6 u/ml w normie
Beta 2-glikoproteina 1 IgM 1,0 U/ml wynik ujemny
Beta 2-gliko proteina 1 IgG 2,1 U/ml wynik ujemny

Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) dodatnie miano 1:100; Typ świecenia ziarnisty z dodatnimi strefami chromosomów; zaobserwowani typ świecenia cytoplazmatyczny w mianie 1:320 wg hematologa raczej nie ma wpływu na poronienia, ale zalecenie konsultacji z reumatologiem. Po konsultacji z reumatoilogiem - zalecenie powtornego badania, ale takie miano zdaniem reum. nie wpływa na poronienia.

Amtytrombina III ( aktywnosc) 95,9% w normie
Czynnik VIII w osoczu aktywność 73,9%; Stezenie 0,74 IU/ml - w normie
Czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) 29,2 sek w normie

czas i wskaznik protrombinowy:
międzynarodowy współczynnik INR 1,03 w normie
wskaznik protrombinowy 104,0 % w normie
czas protrombinowy 11,4 sek w normie

Fibrynogen 300 mg/DL w normie
biłko S 84,7 % w normie
białko C 106,0% w normie

antykoagulant tocznia 35,8 sek w normie

Hormony i inne: ( grudzień 2017)

Glukoza na czczo 86,9 mg/gL
FSH 6,25mlU/ml; LH 6,39mlU/ml; Estradion 136,10pg/ml; PRL 33,82 ng/ml;
prolaktyna w surowicy krwi: 33,82 ng/mL ( podwyższona); prolaktyna po precypitacji z PEG 10,86 ng/ml; % odzysku 64,2%;
testosteron 0,45ng/ml; DHEA-SO4 7,40 umol/l; kortyzol (6-10 godz) 222,10nmol/l; TSH 1,56ulU/mL; FT4 1,35mg/dL; Insulina 4,05 uU/ml

od endokrynologa zalecenie brania bromergonu.

W ostatniej ciąży przyjmowałam acard od pozytywnego testu.
Moje pytania:
1. czy mutacja PAI-1 , podwyższona homocysteina plus Ana moga powodować nawracające poronienia?
2. W oparciu o te wyniki na co rozszerzyć jeszcze diagnostykę? immunologia? mikrobiologioa?
Lena
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 1 ciąża - zdrowe dziecko, następnie 3 porionienia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Proponuję dodatkowo wykonać badanie mutacji MTHFR - obecność takiej mutacji może zwiększać stężenia homocyteiny i wiązać się z poronieniami, a jak rozumiem nie było to sprawdzane.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Lena_zoja
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2018 12:08

Re: 1 ciąża - zdrowe dziecko, następnie 3 porionienia

Post autor: Lena_zoja »

Witam,
Mthfr miałam róznież robione. Robiłam poniższy pakiet badań:
Trombofilia-badanie podstawowe, określenie 6 zmian w 4 genach (FVL G1691A/R506Q, FV H1299R, F2 G20210A, MTHFR C677T i A1298C, PAI-1 4G/5G)

z czego PAI-1 wyszedł jako nieprawidłowy.
Lena
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 1 ciąża - zdrowe dziecko, następnie 3 porionienia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Podejrzewa się, że mutacje PAI-1 mogą skutkować zwiększonym krzepnięciem krwi i predysponować do poronień i proponuje się takiej sytuacji używanie profilaktycznych dawek heparyny drobnocząsteczkowej.

Z uwagi na podwyższoną homocysteinę zaleca się suplementy typu Modulaotry homocysteiny i metylowane formy kwasu foliowego (0,8 mg dziennie).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”