Krwiak bezwodzie badania oczekiwanie na wynik mutacji mthfr

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
anepio123
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2017 19:33

Krwiak bezwodzie badania oczekiwanie na wynik mutacji mthfr

Post autor: anepio123 »

Mam 26 lat, na początku tego roku zaszłam w ciążę. W 13 tc pojawiło się krwawienie rozpoznane jako delikatne oddzielenie się kosmówki, nakaz oszczędnego trybu życia. Tydzień później mimo reżimu łóżkowego wylądowałam w szpitalu z krwotokiem- tam stwierdzono, że przyczyną jest krwiak- dodam że CRP wynosiło 6.28. Przeleżałam w szpitalu 2 tygodnie, krwawienie praktycznie ustało i wypisano mnie do domu. Wszystko było w porządku dziecko rozwijało się ksiażkowo aż do 19 tc w tym dniu rano poszłam do toalety i dosłownie "wyleciały" ze mnie dwa wielkie skrzepy krwi z wodami płodowymi zabarwionymi na czerwono. Nie czekając ani minuty pojechałam na IP tam stwierdzono bezwodzie (CRP wynosiło wtedy 13,89 !). Przetransportowano mnie karetką do szpitala o wyższym stopniu referencyjności, gdzie przeleżałam 4 tygodnie. Międzyczasie lekarze wykonali badania w celu poznania przyczyny mojego stanu. Jednak bezskutecznie. Wymazy nie wykazały bakterii, grzybów, infekcji, dzieciątko zdrowe genetycznie (dwa badania genetyczne w 13 tc i 21 tc) mimo braku wód przybierała na masie. Lekarze zwalczyli poprzez podanie antybiotyków infekcje. Mimo to CRP cały czas skakało raz wynosiło 2.0 później 4.8 w dniu porodu (24 t c ) wynosiło 6.68.
Córeczka urodziła się z wagą 600 g i mierzyła 30 cm, niestety zmarła po godzinie.
Od tego czasu minęło 5 miesięcy wykonałam serie badań:
- powtórne wymazy, cytologia - wszystko w jak największym porządku
- B12, kw foliowy i homocysteina; homocysteina prawie 10, po miesięcznej suplementacji aktywną formą B12 i kw foliowego spadła do 7
- rentgen zębów; wszystkie zęby zdrowe
- wymazy bakteriologiczne z nosa i gardła; w porządku
- obecnie czekam na wyniki badań pakietu trombofilii wrodzonej
Przez 2 miesiące przewinęłam się przez ręce mnóstwa lekarzy i żaden nie potrafi określić przyczyny, najczęściej mówili "fatalny zbieg okoliczności", "pech". Nie wystarcza mi takie tłumaczenie, nie chcę żeby historia się powtórzyła.
Czy mogę liczyć na podpowiedź jakie mogę wykonać jeszcze badania ? Czy rzeczywiście powinnam dać na wstrzymanie i przestać szukać ?
Dodam, że w momencie odpłynięcia wód byłam przeziębiona: katar, kaszel i ból gardła. Zdaje sobie sprawę, że infekcja może spowodować pęknięcie pęcherza, ale czy zwykłe przeziębienie też ?
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Krwiak bezwodzie badania oczekiwanie na wynik mutacji mt

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani
Rozumiem sytuację i jest mi przykro, że to Panią spotkało.

W takiej sytuacji rozważa się też wymaz z szyjki na Chlamydia, Mycoplasma i Ureaplasma (zwykle nie jest to w zakresie standardowych posiewów z pochwy czy szyjki macicy). Dobrze będzie w czasie ciąży raz na jakiś czas sprawdzić tzw stopień czystości pochwy (preparat bezpośredni wymazu z pochwy). W przypadku podejrzenia infekcji wewnątrzmacicznej dobrze jest też zrobić badania w kierunku parwowirozy B19 (przeciwciała IgG i IgM).

Zwiększone CRP było objawem a nie przyczyną problemów. Wygląda na to że przyczyna była infekcyjna. Niestety nie jest możliwe stuprocentowe wyeliminowanie ryzyka takiej sytuacji w ciąży, nawet przy prawidłowości badań.

Samo przeziębienie nie powinno wywrzeć takiego efektu.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
anepio123
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2017 19:33

Re: Krwiak bezwodzie badania oczekiwanie na wynik mutacji mt

Post autor: anepio123 »

Dziękuję za odpowiedź. Otrzymałam właśnie wyniki mutacji. Okazało się, że posiadam MTHFR C677T układ homozygotyczny.
Czy to właśnie mogła być przyczyna pęknięcia pęcherza płodowego ? Jakie są wskazania przy planowaniu i kolejnej ciąży ?
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Krwiak bezwodzie badania oczekiwanie na wynik mutacji mt

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Mutacja taka nie ma wpływu na pęknięcie pęcherza owodniowego. Poza postępowaniem opisanym poprzednio dobrze jest oznaczyć homocysteinę i przed następną ciążą rozpocząć przyjmowanie metylowanego kwasu foliowego i witamin z grupy B. Do rozważenia jest również (nie ma jednoznacznych zaleceń) używanie heparyny drobnocząsteczkowej w czasie ciąży i bezpośrednio po porodzie.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”