trombofilia

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
openka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016 11:12

trombofilia

Post autor: openka »

witam jestem po przedwczesnym porodzie w 27 tc. nagle odejście wód, dość gwałtowne i po 15 min oderwanie łożyska (dziecko ulozine stopkowo podobno nie zachamowalo wod?). jedyny objaw przed crp 5.1 i napiety brzuch. podejrzenie infekcji. wynik gbs (pytalam tutaj na forum. otrzymalam informacje ze watpliwa przyczyna ale mozliwa) toteż szukamy dalej. badania na przeciwciala innych infekcji m. in mykoplazma chlamydia listeriowa parowirus b 19 itd w normie) immunolog zlecil wykonanie badan bialko s i bialko c, antykoagulant przeciwciala na zespol antyfosfolidowy, ana - nie stwierdzono lub w normie oraz panel na trombofilie wrodzona..u mnie wyszło nieprawidłowy mthfr 677ct układ heterozygotyczny i pai 1 4g układ heterozygotyczny. u męża czynnik v leiden FV L_1691G-A Układ heterozygotyczny oraz obie mthfr w układzie heterozygotyczny. czy to mogło być przyczyną wg Pana doktora? w usg połowkowym przepływ określany jako fala a był ponad normę? wszystkie inne badania nic nie wykazywaly a dziecko bylo zdrowe. czy jest to wskazanie do podawania leków przeciwzakrzepowych w kolejnej ciazy? czy ważne jaki wyjdzie poziom homocysteiny i w zależności od niego włącza się leki? czy podawanie leków jest przeciwwskazaniem do cc?
łącze pozdrowienia
openka
openka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016 11:12

Re: trombofilia

Post autor: openka »

czy wg Pana doktora mogło to być przedwczesne odklejenie lozyska w wyniku braku dostatecznej ilości kwasu foliowego? wszystkie inne czynniki powodujace oderwanie wykluczyłam?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: trombofilia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Wykonywanie badań w kierunku trombofilii wrodzonych u męża nie było konieczne z uwagi na ryzyko strat ciąży. Mutacja PAI-1 u Pani może nakazywać używanie heparyny drobnocząsteczkowej w ciąży (Fraxiparine . Clexane). Oddzielenie się łożyska mogło być spowodowane nagłym i masywnym odejściem wód płodowych i z Pani opisu tak to można odczytywać.

Przyjmowanie profilaktycznych dawek heparyny nie jest przeciwwskazaniem do cięcia cesarskiego. Homocysteinę można oczywiście oznaczyć, jednak heterozygotyczna mutacja MTHFR zwykle nie nakazuje dodatkowego postępowania

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
openka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016 11:12

Re: trombofilia

Post autor: openka »

Panie doktorze czy zalecilby Pan dalsze badania aby stwierdzić że należy przyjmować heparyne czy sama mutacja jest wystarczająca? wykonałam białko S I c- w normie, ana brak, zespół anty... w normie, antygulat w normie ?
pozdrawiam
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: trombofilia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Obecnie obowiązujące zalecenia nie traktują mutacji PAI-1 jako bezwzględnego wskazania do przyjmowania heparyny, jednak w takiej sytuacji należałoby to rozważyć. W przypadku decyzji o przyjmowaniu heparyny dalsze wykonywanie badań w kierunku trombofilii nie zmieni postępowania.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
openka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016 11:12

Re: trombofilia

Post autor: openka »

Dziękuję za odpowiedz..lekarz prowadzący i genetyk zgodnie stwierdzili by w ciąży zastosować heparyne drobnoczasteczkowa. Jednakże nasuwa mi się obawa w sytuacji gdyby przedwczesny poród miał się powtórzyć. Czy taka nagła akcja, konieczność cc i jednoczesne nie odstawienie leku uniemozliwia zastosowania znieczulenia "w kregoslup"? W literaturze spotkalam sie z opinia ze nalezy ehparyne odstawic ok 12 godz przed cc ż tym znieczuleniem A także że stanowiskiem iż nie ma to znaczenia w przypadku dawek profilaktycznych? Co Pan doktor o tym sądzi? Nie będę ukrywać że boję się innej formy znieczulenia:/
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: trombofilia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Zależy to od anestezjologa wykonującego taki zabieg i trudno mi spekulować w tej kwestii.

Lek ten ma pomóc w utrzymaniu ciąży, a sposób znieczulenia w hipotetycznej nagłej sytuacji wydaje się raczej drugorzędny i tak na to proponuję patrzeć.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
openka
Posty: 26
Rejestracja: 20 paź 2016 11:12

Re: trombofilia

Post autor: openka »

Dziękuję za odpowiedź, przywołał mnie Pan do porządku.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”