witamina B12 metylowana

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
zzzkasiazzz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2011 12:20

witamina B12 metylowana

Post autor: zzzkasiazzz »

Dzień dobry Panie Doktorze. Mam prośbę o ocene zalecanej suplementacji w związku z wynikami badań. W lutym bieżącego roku poronilam, był to "naturalny cud". Wcześniej po 4 letnim leczeniu urodziłam zdrowego synka. Po tym poronieniu zrobiłam pakiet badań, by zminimalizować kolejne ewentualne poronienie. Wszystkie badania wyszły mi dobrze, poza 3 z lekkimi odchyleniami:
Białko S 60, norma od 64.
Homocysteina: 11.56
Czynnik reumatologiczny 20.54, norma do 20. Dodam że miałam robione mutacje i wszystkie wyszly ujemne .
Lekarz po tygodniu badaniach stwierdził że mam wysoki czynnik zakrzepów i zalecil mi:
Fembion natan 1 1x1
Ovarin 2x1
B12 metylowana 2x1 (miałam poszukac w internecie)znalazłam taka w dawce 1000 wiec biorę jedna.
Mam trochę wątpliwości co do tejednego witaj. B12 czy ta dawka nie jest za duza? Czy jeśli nie mam mutacji mthr to nie wystarcza zwykle dawki sprzedawane w aptece, jakieś 250-500 ale nie metylowane?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: witamina B12 metylowana

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Badanie na białko S nie oznacza jeszcze zaburzeń i wymaga po prostu powtórzenia. Wynik czynnika reumatologicznego nie ma znaczenia w poronieniach (wykonuje się raczej przeciwciała przeciw kardiolipinie i antykoagulant tocznia). Sama witamina B12 nie zaszkodzi, jednak nie uważam za zasadne oczekiwanie, że zmniejszy to krzepliwość i poprawi szanse na ciążę.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
zzzkasiazzz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2011 12:20

Re: witamina B12 metylowana

Post autor: zzzkasiazzz »

Dziękuję za odpowiedź Panie Doktorze. Powtórzyłam wszystkie badania i wyszły dobrze, więc chyba moglabym juz rozpocząć starania. Ale szukając powodu podwyższonego czynnika reumatoidalnego (2 x wyszedł wyzszy) znajoma zapytała czy o poronieniu (po lyzeczkowaniu) robiłam wynik bhcg czy spada,robiłam raz byl 0.654, ale nie czekałam na wynik 0.1. Tak naprawdę olalam wtedy ta sprawę bo nei mogłam się przełamać psychicznie. Zrobiłam je teraz tak "dla glupot". I nie wiem co myśleć, bo 9 miesięcy od zabiegu, wynik wynosi 0.225. Dodam że po lyzeczkowaniu nie zostałam doczyszona, zostal fragment, ale po wizycie u lekarza, ktory zasugerował poczekanie do okresu i po tym okresie okazało się ze nic na usg nie widać, wtedy też ta bhcg wynosiła właśnie 0.654. Od tego moment badanie usg robiło mi 3 lekarzy i nikt nieprawidłowości nie widział. I tu moje pytanie czy mozliwe ze coś jeszcze we mnie zostało? Ob, crp mam w normie. W ciąży na pewno teraz nie byłam bo kochamy sie tylko i wyłącznie z zabezpieczeniem. Czy tylko histeroskopia może wyjaśnić sprawę? Bo rozumiem ze jeśli faktycznie jeszcze całkowicie się nie oczyschłam to zagraża to przyszłej ciąży?
zzzkasiazzz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2011 12:20

Re: witamina B12 metylowana

Post autor: zzzkasiazzz »

Panie Doktorze byłam u lekarza, ktory stwierdził,ze na ten wynik mogą miec mikroskopijne zlogi których nie widac na usg i ze faktucznie tylko histeroskopia mize ale nie musi tego potwierdzic, bo moga byc tak male ze nie bedzie tego widac. Mimo wszystko zalecil to badanie przed criotransferem. Prosze mi powiedziec czy jesli nie zostana wykryte i nie zostana usuniete moga miec wplyw na rozwoj ciazy i powodowac poronienia?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: witamina B12 metylowana

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Wyniki tego rzędu należy uznać za ujemne i biorąc pod uwagę prawidłowy obraz USG według mnie nie wymagają one dodatkowej diagnostyki.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”