Proszę o interpretację wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Marta08
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2017 13:29

Proszę o interpretację wyników

Post autor: Marta08 »

straciłam ciążę w20 tygodniu.Proszę o interpretację moich wyników.Łożysko ze złogami włóknika w przestrzeniach międzykosmkowych,z dość licznymi tzw.węzłami z komórek trofoblastu.Ściana części naczyń płyty podstawowej łożyska pogrubiała, a światło nieco zwężone.na terenie doczesnej widoczne obszary martwic i nacieki granulocytarne.Pępowina przyczepiona brzeżnie.W doczesnej przylegającej do wód płodowych widoczny obfity naciek granulocytarny. Po uracie ciąży Zrobiłam badania na zespół antyfosfolipidowy.Wynik mam negatywny, ale w jednym badaniu wynik z wykrzyknikiem,

Antykoagulant toczniowy LA1 -30,9 sek , (31,0 - 44,0 L)
PTT-LA- 27,7 sek ,( 31,4- 43,4 L.)

Co to może oznaczać ? Jaka mogła być przyczyna śmierci dziecka? Czy wynik atnykoagulatnu toczniowego jest prawidłowy? Powinnam powtórzyć badanie? Jakie jeszcze badania powinnam zrobić ?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Proszę o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Jeżeli wynik antykoagulantu toczniowego mieści się w normach (są one różna dla różnych laboratoriów) to jest on prawidłowy. Zmiany opisane w badaniu hist pat nie są specyficzne dla konkretnej sytuacji. Jeżeli do obumarcia ciąży doszło wewnątrzmacicznie, zmiany te mogły wystąpić już po tym fakcie. Rozumiem, że w czasie ciąży nie miała Pani nadciśnienia, że jest Pani - ogólnie rzecz biorąc - zdrowa.
W takiej sytuacji zwykle zastanawiamy się nad badaniami w kierunku infekcji (przeciwciała przeciw parwowirozie B19), ewentualnie badaniach w kierunku trombofilii (wrodzonych i nabytych).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”