prośba o interpretację wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Malanka
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2017 00:53

prośba o interpretację wyników

Post autor: Malanka »

Panie doktorze prosiłabym o interpretację wyników przeciwciał:
Przeciwciała przeciwko beta2glikoproteinie 1 IgG < 2 RU/ml (wg norm lab. ujemny<20, dotani>=20)
Przeciwciała przeciwko beta2glikoproteinie 1 IgM 15,31 RU/ml (normy j.w.)
Przeciwciała przeciw kardiolipinowe ACA IgM <2 PL-IgM-U/ml (ujemny<12, dodatni >=12)
Przeciwciała przeciwkardiolipinowe ACA IgG 2,31 PL-IgG-U/ml (normy j.w.)
Antykoagulant toczniowy ujemny
APTT 27,89 s
Homocysteina 7,3 mikromol/l

Niby wszystko wydaje się OK, ale zaniepokoił mnie wynik przeciwciał przeciwko beta2glikoproteinie w klasie IgM.
Opiszę pokrótce swoją sytuację:
w 2011 roku urodziłam w 36 tc zdrową córeczkę (2700 g, cechy wcześniacze charakterystyczne dla 35(!) tc)- ciąża przebiegała bezproblemowo nie licząc niedoczynności tarczycy która była kontrolowana i leczona od samego początku ciąży, przedwczesny poród zaskoczył wszystkich, ale z uwagi na bardzo dobry stan ogólny córki, brak infekcji wewnątrzmacicznej i innych powikłań nikt tego tematu nie drążył. Po porodzie moja niedoczynność minęła (tsh w ok. 2 (bez leków)). Po 2 latach zaszłam w kolejną ciążę którą niestety poroniłam w 7 tygodniu. Pierwsze poronienie nie wzbudziło naszego niepokoju- zrobiłam kontrolne badania tarczycy (wszystko ok). Przez kolejne 2 lata bezskutecznie staraliśmy się o ciążę, odbyłam kontrolę u endokrynologa i okazało się, że wróciła moja niedoczynnośc oraz pojawiły się nowe guzki w tarczycy (wyniki ATPO mam w normie, biopsja wskazała zapalny charakter zmian), po ustaleniu dawki tyroksyny zaszłam w kolejną ciąż,ę którą poroniłam na przełomie 7/8 tygodnia (2 dni przed poronieniem zarodek był prawidłowy, w usg wyglądał na kilka dni młodszy niż wg OM i miał odrobinkę zwolnioną akcję serca, nie było żadnych krwiaków itp). Przez jakiś czas lekarze przekonywali nas, że 2 poronienia to nie problem i badania nie są konieczne. Ostatnio zmieniłam lekaraz i Pani doktor zleciła badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego (wyniki powyżej), Badania poziomu kwasu foliowego (wynik ok), prolaktyny, progesteronu, testosteronu (wyniki w normie) - wszystko jest niby ok, a nasza córka jest wciąż jedynaczką. Czy Pan Doktor ma pomysł na dodatkowe badania ew. postępowanie które pomogłoby znaleźć nam przyczynę poronień i kłopotów z zajściem w ciążę? Niestety moją p. dr prowadzącą mogę spotkać dopiero w sierpniu:(
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: prośba o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

W takiej sytuacji zwykle poszerza się diagnostykę dodatkowo wykonując badania w kierunku wrodzonych trombofilii, badanie kariotypu, badania układu krzepnięcia i ew badania infekcji.


Z poważaniem ,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”