badania po poronieniu w 20 tygodniu

Dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk
Profesor Akademii Medycznej, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie i Gdańsku specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. W obszarze jego szczególnych zainteresowań medycznych pozostają takie dziedziny jak rozród wspomagany, endokrynologia, embriologia i genetyka.
Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym PTG, PTD, PTA, PGDIS, ESHRE, EndoS, ASRM.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kulka

Post autor: Kulka »

Witam,
proszę o wyjaśnienie co to są za badania transpeptydaza tkankowa IgA i IgG oraz przeciwciała przeciwko endomysium IgA,IgG oraz Przeciwciała gliadynowe IgA i IgG? Dostałam skierownie na atkie badania po poronieniu w 20 tygodniu, będe wdzięczna za pomoc.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Post autor: Krzysztof Łukaszuk »

Dzień dobry,
są to badania wykonywane w przypadku poszukiwania chorób autoimmunologicznych. Właściwie bez znaczenia w większości problemów z płodnością.
Może ma Pani jakieś specjalne wskazania do takiej diagnostyki. Proszę to wyjaśnić ze swoim lekarzem.
Serdecznie pozdrawiam,
kl

Awatar użytkownika
Kulka

Post autor: Kulka »

Panie Doktorze,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Wskazań raczej nie mam, mam za sobą leczenie endometriozy i pco, 4 lata starań o dziecko, 3 laparoskopie, po 4 latch przy niewielkiej stymulacji jajników zaszłam w ciążę , ale obumarła, serce nie zaczęło bic, po 3 cyklach znów byłam w ciąży i z tej ciąży mam synka dziś 5 lat, od 7 miesiąca skracała się szyjka i leżałam biorąc fenoterol, dotrzymałam do 38 tygodnia do dnia cesarki. Półtora roku temu zaszłam w ciażę już bez stymulacji i bez problemów , ale obumarła w 8 tygodniu, i w kwietniu tego roku ponownie byłam w ciąży, poroniłam w 20 tygodniu, dziecko żyło jeszcze półtorej godziny. W badaniu histopatologicznym łożyska wyszedł stan zapalny. Oprócz tego mój lekarz podczas prowadzenia tej ciąży twierdził ze rana w miejscu blizny po cesarce jest bardzo cienka 2,5mm i obawia się aby macica nie pękła, od 18 tygodnia dostawałam fenoterol, 3 dni przed poronieniem byłam jeszcze u lekarza i powiedział ze jest niewielki grzybek i szyjka lekko rozwarta , dostałam climazolum oraz luteine i lekarz powiedział ze powinno byc wszystko dobrze. 3 dni pózniej już był poród. Od początku ciaży brałam duphaston,acard,magnez i od 18 tygodnia fenoterol.Z badań zrobionych w ciąży wszystko było ok, a zrobiłam ich sporo. Przeciwciała kardiolipinowe oraz przeciwjądowe były ujemne, badania robione w 2003 roku przed pierwszą ciaza, Acard był raczej profilaktycznie. Po poronieniu byłam na konsultacji u dwóch innych lekarzy, obaj stwierdzili ,ze to niewydolnoś szyjki oraz stan zapalny, ponoc na ostatnim ciążowym zdjęciu usg widac że szyjka jest rozwarta. Obaj twierzdą ,ze w następnęj ciąży trzeba pomyślec o szwie w 12 tygodniu i dokładnie obserwowac ciaże, robiąc często bakteriologię. Mój lekarz natomiast twierdzi ze to nie szyjka ani nie bakterie tytko czynnik którego nie znamy i pewnie nie poznamy i stąd te badania o które pytałam. Panie doktorze, patrząc na to ze miałm jeszcze 2 poronienia w 8 tygodniu i teraz w 20 tygodniu to może byc jeszcze jakiś inny czynnik? Nie wiem czy mogę zdecydowac się jeszcze na ciąże , czy faktycznie jest jakiś czynnik którego nie poznam i będzie za każdym razem tak samo, dodam ,ze mam 36 lat. Proszę o odpowiedź.
pozdrawiam
Jola

Zablokowany

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta z Gdańska/Warszawy”