brak kosmówki = brak ciąży?

Dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk
Profesor Akademii Medycznej, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie i Gdańsku specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. W obszarze jego szczególnych zainteresowań medycznych pozostają takie dziedziny jak rozród wspomagany, endokrynologia, embriologia i genetyka.
Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym PTG, PTD, PTA, PGDIS, ESHRE, EndoS, ASRM.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
magdadd

brak kosmówki = brak ciąży?

Post autor: magdadd »

Panie doktorze, bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Jesteśmy po trzech wczesnych poronieniach.

1 poronienie – zabieg w 7 tc., usg (40 dc.) pęcherzyk za mały jak na ten tydzień ciąży; brak echa zarodka; krwawienie. Na wypisie ze szpitala (po badania hist.pat.): Residua deciduae.

2 poronienie - zabieg w 6 tc, brak widocznego pęcherzyka na usg; beta hcg (35 dc.) - 31 iu/i później spada; krwawienie. Na wypisie ze szpitala: Endometrium dyshormonoticum. Fragmenta endocervicis. Decidua et willi absenti.

3 poronienie – zabieg 6 tc. ; beta hcg w 26 dc. – 91,29, w 28 dc. – 227,59, w 34 dc. – 2267,91; usg (35 dc.) – pęcherzyk 0,38 cm; w 44 dc. beta hcg spada; usg (46 dc.) – pęcherzyk za mały jak na ten tydzień ciąży; brak echa zarodka; brak krwawienia, usg (przed samym zabiegiem) – w opisie na karcie: w jamie macicy widoczny pęcherzyk ciążowy o nieco zatartych obrysach. W obrębie pęcherzyka ciążowego nie obserwuje się echa zarodka ani pęcherzyka żółtkowego. GSD – 9,1 mm.
Na wypisie ze szpitala: Decidua cum reactione Arias –Stella.

Trochę się rozpisałam a teraz jeszcze moje pytanie :)
Jeden z lekarzy, u których konsultowaliśmy nasz problem zauważył, że w żadnym z wypisów szpitalnych nie ma nic o kosmówce, czyli wg niego to nie były ciążę. Rozumiem, że ta druga to mogła nie być ciąża, bo nic nie było widać na usg. Ale ta pierwsza i druga?
Tu moje pytanie: czy to faktycznie nie były ciąże? Jeśli nie to, co i dlaczego beta przy tej trzeciej była taka wysoka? Do tej pory myślałam, że mamy problem w donoszeniu ciąży a teraz okazało się (prawdopodobnie) że nigdy nie było u nas ciąży.

Dodam jeszcze, że po drugim poronieniu miałam robioną laparoskopię, podczas której zostały usunięte zrosty oraz dokonano elektroagulacji drobnych ognisk endometriozy.

Bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
03.08 r. Aniołek (*)
09.08 r. Aniołek (*)
05.09 r. Aniołek (*)
MLR po 3 szczepieniach - 73,0 %
10.09.2010r. - pojawił się nasz cud, Weronika
26.07.2012r. - nasz drugi cud-niespodzianka Lena
Jesteśmy szczęśliwi:)

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Post autor: Krzysztof Łukaszuk »

Dzień dobry,
HCG nie bierze się z powietrza. Albo ciąża, albo przyjmowanie zastrzyków z HCG (np. pregnyl).
Więc ciąże.
Endometrioza może być przyczyną tych strat jednak możliwości jest bardzo wiele. Proszę poczytać ten wątek.
pozdrawiam,
kl

Awatar użytkownika
magdadd

Post autor: magdadd »

Bardzo dziękuje za odpowiedź panie doktorze, która podniosła nas na duchu że to jednak były ciąże. W żadnej ciąży nie miałam podawanego pregnylu.
03.08 r. Aniołek (*)
09.08 r. Aniołek (*)
05.09 r. Aniołek (*)
MLR po 3 szczepieniach - 73,0 %
10.09.2010r. - pojawił się nasz cud, Weronika
26.07.2012r. - nasz drugi cud-niespodzianka Lena
Jesteśmy szczęśliwi:)

Zablokowany

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta z Gdańska/Warszawy”