badanie genetyczne zarodka po poronieniu

Dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk
Profesor Akademii Medycznej, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie i Gdańsku specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. W obszarze jego szczególnych zainteresowań medycznych pozostają takie dziedziny jak rozród wspomagany, endokrynologia, embriologia i genetyka.
Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym PTG, PTD, PTA, PGDIS, ESHRE, EndoS, ASRM.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
mhajdus

badanie genetyczne zarodka po poronieniu

Post autor: mhajdus »

Panie Doktorze. Przeszłam 2 ciąże obumarłe (8tc, 10tc = łyżeczkowanie) oraz jedną biochemiczną. Pisze Pan często o badaniu genetycznym usuniętego "materiału". Rozumiem, ze nie chodzi tu o badanie histopatologiczne. Gdzie można takie badanie wykonać? Czy wazny jest tu tydzień utraconej ciaży? Proszę napisac coś więcej o tym badaniu, gdyz w szpitalu nikt nie informuje o takiej możliwości.

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Post autor: Krzysztof Łukaszuk »

Dzień dobry,
histopatologiczne - nie.
Można to wykonać w niektórych szpitalach - również u nas w Warszawie.
Serdecznie pozdrawiam,
kl

Awatar użytkownika
klarcia13

Post autor: klarcia13 »

Panie doktorze jestem po 3 poronieniach po ostatnim zrobiliśmy badanie genetyczne płodu po poronieniu i wynika z niego,że dziecko miało nieprawidłowy kariotyp-69 XXY(triploidia).Mój i męża kariotyp jest prawidłowy.Mam pytanie czy można stwierdzić że poprzednie ciąże były utracone z tego samego powodu?Dodam że pierwsze poronienie puste jajo płodowe(łyżeczkowanie w 7 tc),drugie ciąża obumarła (łyżeczkowanie w 9 tc)trzecie ciąża obumarła(łyżeczkowanie w 8 tc).
Czy mamy z mężem szansę na zdrowe dziecko?Co możemy zrobić żeby zwiększyć swoje szanse czy zostało nam tylko próbować do skutku i mieć nadzieję?
Po drugim poronieniu robiliśmy wiele badań m.in. bakterie,zespół antyfosfolipidowy,przeciwciała ANA i inne ale wszystkie były w normie.W ostatniej ciąży zapobiegawczo brałam acard i clexane.
Proszę bardzo o pomoc.Może powinniśmy pojechać do pana do kliniki na konsultacje?Z góry dziękuję Beata
11.2007-puste jajo płodowe
05.2008-aniołek(9tc)
05.2009-aniołek(8tc)
3.07.10-Tatiana
23.05.12-Blanka

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Post autor: Krzysztof Łukaszuk »

Dzień dobry,
klarcia13 pisze: czy można stwierdzić że poprzednie ciąże były utracone z tego samego powodu?
nie
klarcia13 pisze:Czy mamy z mężem szansę na zdrowe dziecko?
Prawdopodobnie tak.
klarcia13 pisze:Co możemy zrobić żeby zwiększyć swoje szanse czy zostało nam tylko próbować do skutku i mieć nadzieję?
Optymalnie - diagnostyka preimplantacyjna.
klarcia13 pisze:Może powinniśmy pojechać do pana do kliniki na konsultacje?
Według mnie - nie ma potrzeby. Potrzebna jest decyzja. Jeżeli się Pani zdecyduje - zapraszam. Jeżeli starania we własnym zakresie - w niczym nie pomogę.
Pozdrawiam,
kl

Zablokowany

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta z Gdańska/Warszawy”