nieprawidłowy kariotyp

Dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk
Profesor Akademii Medycznej, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Warszawie i Gdańsku specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. W obszarze jego szczególnych zainteresowań medycznych pozostają takie dziedziny jak rozród wspomagany, endokrynologia, embriologia i genetyka.
Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym PTG, PTD, PTA, PGDIS, ESHRE, EndoS, ASRM.

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
anonymouse002

nieprawidłowy kariotyp

Post autor: anonymouse002 »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Post autor: Krzysztof Łukaszuk »

Dzień dobry,
proszę dać mi szansę. Co to za kariotyp?
pozdrawiam,
kl

anonymouse002

Post autor: anonymouse002 »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Dzień dobry,
czy myśmy się już nie widzieli?
Chyba już nie będę się powtarzał :)
kl

Awatar użytkownika
Iwcia_79

Post autor: Iwcia_79 »

Witam, Panie doktorze czy ja mam szanse na donoszenie zdrowej ciąży? ( mam translokację wzajemna zrównoważoną pomiedzy 1i 2 chromosomem Kariotyp 46,XX,t(1;2)(p10;p10))
Mam 30 lat i za soba 5 poronien.
Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam
6 Aniołków
Kariotyp 46,XX,t(1;2)(p10;p10)
Czekając na cud...

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Dzień dobry,
tak, ma Pani szansę. Żeby ją zwiększyć - należy wykonać diagnostykę preimplantacyjną.
Pozdrawiam i zapraszam,
kl

Awatar użytkownika
Iwcia_79

Post autor: Iwcia_79 »

Dziękuję za odpowiedz ale czy ta diagnostyka nie jest dla kobiet, które chcą zajśc prez in vitro?

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Dzień dobry,
tak, wyłącznie. Ale tylko to można zrobić, żeby zwiększyć szansę.
pozdrawiam,
kl

Awatar użytkownika
misia1222

Post autor: misia1222 »

Panie Doktorze,
dziś odebrałam wynik swojego kariotypu ( translokacja zrównoważona 1;4(q43;q12). Jestem po 4 ICSI ( 2 poronienia, 1 ciąża pozmaciczna), wczesniej 1 ciąża biochemiczna naturalna. Mam zdrowe kilkunastoletnie dziecko z poprzedniego małżeństwa.
Obecny mąż ma kariotyp prawidłowy, rozumiem, ze nieudane ICSI w dużej mierze były spowodowane złym kariotypem. Czy taka translokacja nie dje żadnych nadziei przy "normalnym" in vitro, pozostaje dawstwo komórki jajowej ( PGD raczej nie wchodzi w gre ze względu na cene). Osoba która wykonywała badanie stwierdziła, ze w swojej 25- letniej pracy nie spotkała takiej dziwnej translokacji. Czy rzeczywiście jest tak fatalnie? I jakim cudm mam zdrowe dziecko?

Dodane po: 1 minucie:

dokładny wynik kariotypu 46, XX,t/1;4//q43;q12/

Awatar użytkownika
Krzysztof Łukaszuk

Dzień dobry,
taka translokacja daje nadzieję przy "normalnym" in vitro. Również - jak to już było w Pani przypadku - daje szansę przy staraniach naturalnych. Jednak standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest PGD, które daje więcej szans w krótszym okresie czasu.
Rozumiem, że koszty są wysokie. Gdyby zrobić kariotyp przed zabiegami ICSI (co jest zalecanym standardem) to poniesione koszty pozwoliłyby Pani na PGD przynajmniej ze 2 razy.
A co do stwierdzenia o dziwnej translokacji - proszę popatrzeć na swoje dziecko i spytać się, czy rzeczywiście jest taka fatalna :)
Serdecznie pozdrawiam,
kl

Zablokowany

Wróć do „Poronienia - pytania do eksperta z Gdańska/Warszawy”