Jednocześnie pragnę i boję się być w ciąży. Leczę się 4 lata

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Bogda Pawelec - psycholog kliniczny, psychoterapeuta z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od ponad 10 lat zajmuje się pracą psychologiczną w leczeniu niepłodności. Autorka szeregu artykułów o niepłodności i książki "Czekając na Bociana - opowieści terapeutyczne o niepłodności"

Moderator: Osoby zatwierdzające - psycholog

Zablokowany
Awatar użytkownika
merynos

Jednocześnie pragnę i boję się być w ciąży. Leczę się 4 lata

Post autor: merynos »

Kiedy chodziliśmy na terapię małżeńską dotarło do mnie, że boję się mieć nadzieję i jednocześnie muszę ją mieć. Martwię się, czy będę umiała cieszyć się ciążą i dzieckiem jeśli już się pojawią. Na razie od 4 lat znam tylko smak niepowodzenia, rozczarowania, rozgoryczenia i konieczność "pozbierania się". I cały proces od nowa wiele, wiele
Nadziei mam tylko troszkę - tak na wszelki wypadek, prewencyjnie, żeby się nie rozczarować za bardzo, żeby się nie rozsypać.

I jaki jest tego efekt? IVF, które zawsze wydawało się być ostatnią nadzieją, ostatnią szansą kompletnie nieosiągalną - właśnie się dzieje. A ja co? A ja sprawdzam w internecie od kiedy można się cieszyć ciążą - od którego tygodnia. Co zrobić kiedy zdarzy sie poronienie, chcę być przygotowana na najgorsze. W moich marzeniach pojawia się "zarodek" i "płód" nigdy "dziecko". Planuję, że zapytam panią doktor i jak ona mi powie, że JUŻ to zacznę... To chore, czuję, że to chore. Może się spełnić moje największe marzenie a ja planuję jak się z niego za szybko nie ucieszyć.

Jednocześnie bardzo się boję, żeby mnie to nie blokowało, ta moja ostrożność w emocjach. Jak zaprosić do siebie dziecko, którego tak bardzo pragnę, że boję się je stracić, zanim się pojawiło?
Starania od 2010
4 IUI :(
2015 2x pełna procedura stymulacja i ICSI jednego zarodka :(
2016 trzecia stymulacja - crio - :) TP 27.12.16

Mój bocianowy blog - zapraszam: http://www.nasz-bocian.pl/blog/62353

Awatar użytkownika
Bogdapsychoterapeutka

Re: Jednocześnie pragnę i boję się być w ciąży. Leczę się 4

Post autor: Bogdapsychoterapeutka »

Witam. Niestety nie ma innego wyjścia jak świadomość, że wchodząc w trudną sytuację, która może skończyć się różnie decydujemy się na to. To rodzaj dojrzałości. Jeśli nie zgadzamy się na porażkę, nie mamy także szansy na powodzenie. pozdrawiam

Zablokowany

Wróć do „Psychologiczne aspekty niepłodności - pytania do eksperta”