Opiekun prawny - i co dalej?

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: asafavidan »

Witajcie po przerwie,

dziś sąd ustanowił mnie opiekunem prawnym mojego dziecka. Sędzia powiedziała mi, że 7 dni jest na uprawomocnienie się a potem dostanę odpis postanowienia. Co dalej? Co się z tym faktem wiąże? konkretnie:
1. sędzia wspomniała coś na rozprawie, że zobowiązuje mnie do składania sprawozdań co pół roku. Jakie to sprawozdania? Z rozwoju i życia dziecka? Z ważniejszych wydarzeń? Gdzie to składam? W sądzie bezpośrednio? Do jakich akt, jakiej sygnatury? Czy jest na to jakiś wzór?
2. becikowe? Gdzieś czytałam, że przysługuje po zostaniu OP. Czy to jest aktualne? Gdzie składać wniosek?
3. dowód i paszport jak rozumiem mogę wyrobić dziecku sama, tak?
4. czy ktoś wie, czy zostając OP dziś 21.2.2018, rozliczając się z PITa za 2017 rok, przyszługuje mi rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko? Jestem RZ niezawodową samodzielnie. Czy jeszcze jakieś ulgi w PIT mi przysługują?
5. czy jeszcze jakieś sprawy się z tym wiążą?

PS. cieszę się z tego OP jak szalona, bo raz że wreszcie może ruszymy gdzieś na wczasy, a dwa szykuje nam się operacja w narkozie...
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: Pikuś Incognito »

Bycie opiekunem prawnym, teoretycznie daje takie same prawa jak w przypadku rodziców biologicznych, czy adopcyjnych. W praktyce czasami pojawiają pewne utrudnienia bądź wątpliwości.

Trzeba składać sprawozdania do sądu. Są na to odpowiednie druki (do pobrania ze strony sądu). Są tam pytania o sprawy zdrowotne, edukację i finanse (z jakich środków dziecko jest utrzymywane). Wysyła się to bezpośrednio do sądu, podając sygnaturę postanowienia o ustanowieniu OP. Przy małym dziecku należy to robić co pół roku, później rzadziej. Nie trzeba się stresować, że się zapomni. Nam to się zdarzało, i sąd sam się upomniał, przysyłając do wypełnienia odpowiedni druk.

Becikowe jak najbardziej się należy. Trzeba tylko pamiętać, że jest na to 12 miesięcy od postanowienia o pozostaniu OP. W przypadku rodzin zastępczych nie są ważne dochody. Wystarczy wypełnić wniosek, pokazać akt urodzenia i postanowienie sądu o pozostaniu OP. Wszystko załatwia się w Ośrodku Pomocy Społecznej (w niektórych miejscowościach w Urzędzie Gminy).

W przypadku wyrabiania paszportu, niektóre urzędy wymagają zgody sądu. U nas tak nie jest i nasz sędzia rodzinny stoi na stanowisku, że nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych.

Rozliczając PIT, możesz rozliczyć się z dzieckiem (zyskując dodatkową kwotę wolną od podatku i ewentualne niższe progi) i dodatkowo skorzystać z ulgi prorodzinnej. Niestety nie w tym roku. Dopiero rozliczając PIT-a w przyszłym roku za rok 2018 (i to też częściowo, czyli pełne miesiące od marca do grudnia i kilka dni lutego).

Z ważnych spraw, na które zwraca uwagę nasz sędzia rodzinny, to kwestie majątkowe. Jeżeli dziecko dziedziczy np. mieszkanie i chciałoby się je sprzedać, albo wynająć, to lepiej mieć na to zgodę sądu.
Niektórzy zwracają się do sądu w przypadku konieczności podjęcia trudnej decyzji dotyczącej zdrowia (np. skomplikowana operacja). Mieliśmy raz taki przypadek, gdy operacja była bezpośrednim zagrożeniem życia, a z drugiej strony, jej zaniechanie też było zagrożeniem życia. Dla lekarzy wiążąca była nasza zgoda.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
bidula
Posty: 2
Rejestracja: 01 sie 2017 12:19

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: bidula »

My jako RZ odliczamy w PIT ulgę na dzieci umieszczone w naszej rodzinie. Zwrot podatku z ulgą już otrzymaliśmy. ;-) Nie jesteśmy dla tych dzieci OP.
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: Pikuś Incognito »

asafavidan, no fakt, z tym PIT-em "pojechałem". Przecież rodziną zastępczą byłaś już w ubiegłym roku. W końcu ja też odliczam sobie ulgę prorodzinną na dzieci zastępcze, a nie dla wszystkich jestem OP. Nie wiem, tylko czy można się rozliczać wspólnie. Może ktoś wie lepiej.

-- 22 lut 2018 21:18 --

Chyba jednak wspólnie nie można się rozliczyć za poprzedni rok, gdy nie było jeszcze opieki prawnej.
Znalazłem coś takiego:
"Formularz PIT wspólnie z dzieckiem może złożyć opiekun prawny lub jeden z rodziców biologicznych czy przysposabiających. (...)
Wbrew pozorom, nie trzeba być osobą samotnie wychowującą dziecko przez cały rok podatkowy. Wystarczy sprawować wyłączną opiekę choćby przez jeden dzień."
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 75950.html
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: asafavidan »

Dziękuję za odpowiedzi!
Co do ulgi w PIT - z tego co czytałam cztery lata temu, ulga przysługiwała tylko OP lub rodzicom biol, nie przysługiwała RZ, tak wnosiłam z literalnej interpretacji przepisów. Wydaje mi się, że nic tu się nie zmieniło, stąd dziwi mnie, że bidula rozliczała się z ulgą. Musze jeszcze sprawdzić to co pisze Pikuś - czy prawo do rozliczenia się z ulgą mam już w tym roku czy dopiero w przyszłym.

Za resztę dziękuję, najbardziej mi zależy na paszporcie i dowodzie, bo mieszkamy w strefie przygranicznej i głupie wyjście do zoo czy na basen do sąsiada z południa czy zachodu nie było możliwe.
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: wako »

asafavidan pisze:Co do ulgi w PIT - z tego co czytałam cztery lata temu, ulga przysługiwała tylko OP lub rodzicom biol, nie przysługiwała RZ, tak wnosiłam z literalnej interpretacji przepisów.
Ulga w PIT przysługuje również RZ, dzieci biologiczne (o ile się je ma będąc RZ) i zastępcze sumuje się w odliczeniach.
sky84
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2010 00:00

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: sky84 »

W PIT 0 w miejscu gdzie podaje się dane dzieci do ulgi jest komentarz, że przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, rodzicom zastępczym.
    18.10.2012 - złożenie dokumentów w OA


    12.06.2013 - kwalifikacja


    23.10.2013 - :telefon:-mamy synka


    13.06.2017 - :telefon:-mamy córeczkę


    24.01.2018 - :telefon:-mamy synka
bidula
Posty: 2
Rejestracja: 01 sie 2017 12:19

Re: Opiekun prawny - i co dalej?

Post autor: bidula »

Jeżeli się nie mylę to za 2015 (tego roku nie jestem pewna), 2016 i oczywiście 2017r ulga przysługiwała(na 100% pewności). Ważne jest tylko ile się ma dzieciaczków. Jeżeli tylko jedno dziecko to liczy się dochód (na członka rodziny). Jeżeli więcej niż jedno do 25 lat (jeśli się uczą)to dochód rodziców zastępczych nieważny. Tak jak pisze wako na dzieci w rodzinie zastępczej i biologiczne też (zsumowane) razem. :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”