Strona 1 z 1

Przysposobienie syna męża

: 23 wrz 2016 21:51
autor: Klaudia25
Witam mam pytanie . Jestem z moim mężem 3 lat w marcu br wzieliśmy ślub od samego początku znajomości zamieszkaliśmy we trójke razem z synem męża . Matka biologiczna syna męża ma odebrane prawa rodzicielskie , chcemy złożyć do sądu wniosek o przysposobienie dziecka . Dziecko ma teraz 7 lat . Jesteśmy we dwoje z dzieckiem silnie zwiazani emocjonalnie . Ojciec dziecka mój mąż wpełni popiera wniosek .
1. Czy sędzia zgodzi się na przysposobienie ?? Jakie dokumenty są nam potrzene ?
2. Czy matka biologiczna bedzie o tym powiadomiona i może przeszkodzić w przysposobieniu?
3. Czy jeżeli przysposobie syna męża to alimenty biologiczna matka przestanie płacić ??
4. Czy zostanie wydany nowy akt urodzenia dziecka z moimi danymi jako matka dziecka??

Re: Przysposobienie syna męża

: 20 paź 2016 19:29
autor: Miniula
Ad. 1. Jeśli matka jest pozbawiona praw, dziecko nie jest z nią związane, szansa na odzyskanie przez nią praw jest zerowa, a Ty pełnisz rolę matki i dziecko postrzega Cię jako mamę, nie powinno być problemów.
Dokumenty to Twój wniosek, decyzja sądu o pozbawieniu praw matki, akt ślubu, zgoda męża i akt urodzenia dziecka. Potem na wniosek sądu inne. Teoretycznie OA powinien uczestniczyć, ale sąd podejmuje decyzje.
ad. 2. Oczywiście że będzie powiadomiona. Ma prawo wyrazić sprzeciw oraz wystąpić o przywrócenie praw rodzicielskich. Czy je odzyska to inna sprawa.
Ad. 3. Oczywiście. Jeśli Ty zostaniesz matką dziecka w świetle prawa, matka biologiczna straci wszelkie prawa, ale też obowiązki. Obowiązek alimentacyjny przejdzie z niej na Ciebie.
Ad. 4. Tak. Będzie w nim adnotacja o tym, że dziecko zostało adoptowane. W akcie zupełnym będzie podstawa prawna, w akcie skróconym będą tylko dane rodziców, czyli Twojego męża i Twoje.