czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
maryanek666
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2015 16:21

czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: maryanek666 »

witam! mam kilka pytań, opiszę wpierw moją sytuację.

Mam troje dzieci, dwoje z moim pierwszym partnerem, trzecie z innym, który wychowuje wszystkie dzieciaki wraz ze mną.
Ojciec tej dwójki ma odebrane prawa rodzicielskie, niebieską kartę i siedzi w więzieniu.
Dzieci (4,5 lat). Mi zostały ograniczone prawa rodzicielskie, poprzez nadzór kuratora.

czy mój obecny partner może wziąć w rodzinę zastępczą dzieci? Dodam, że chcemy wychowywać wszystkie dzieci wspólnie.
Klimka
Posty: 165
Rejestracja: 04 sty 2014 02:39

Re: czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: Klimka »

Nie może. To by była absurdalna sytuacja. Skoro chcecie dzieci wspólnie wychowywać, to byłoby to tak, jakby dzieci były w rodzinie zastępczej u Ciebie - matki biologicznej.
waskorr
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2015 19:37

Re: czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: waskorr »

A jak ma się sytaucja kiedy matka zachorowała na raka i większość czasu jest w szpitalu. Nie wiadomo czy wyjdzie, a chce dzieci zabepieczyć gdyby zmarła?
Awatar użytkownika
Dorotea86
Posty: 125
Rejestracja: 04 mar 2014 15:19

Re: czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: Dorotea86 »

W takim wypadku dziecko obecnego partnera zostaje w razie śmierci matki z nim (o ile ma pełnie władzy i jego postawa rodzicielska nie budzi zastrzeżeń).

W przypadku pozostałej dwójki:
- rodzina zastępcza spokrewniona np. dziadkowie, ciocia, wujek - z obu stron, łącznie z pozbawionym władzy ojcem biologicznym,
- rodzina zastępcza niespokrewniona, gdzie dzieci - wówczas wolne prawnie, mogą trafić do adopcji.
- instytucjonalna piecza zastępcza - to samo jak wyżej.

O ile partner nie przysposobił dzieci do tej pory pozostaje dla nich w świetle prawa obcym człowiekiem. Ważne jest też czy żyjecie w związku konkubenckim czy małżeńskim.

Decyzje podejmuje sąd.
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: wako »

Dorotea86 pisze:W takim wypadku dziecko obecnego partnera zostaje w razie śmierci matki z nim (o ile ma pełnie władzy i jego postawa rodzicielska nie budzi zastrzeżeń).
Nie do końca jest tak jak piszesz. Jeżeli ojczym jest małżonkiem wtedy dzieci zostają, o ile wyrazi chęć zajęcia się nimi. Jeżeli jest konkubentem - dzieci z nim nie zostaną. Są dla niego obce w świetle prawa i może się nimi zająć jako rodzina zastępcza niespokrewniona, ale musi przejść testy, szkolenia i spełniać pozostałe warunki ustawowe.

W przypadku choroby warto pewne rzeczy omówić za wczasu, także z dalszą rodziną i, jeżeli potrzeba, MOPRem czy PCPRem. Czy ojciec dzieci ma władzę rodzicielską, choćby ograniczoną? Być może on przejmie opiekę.
Tak czy siak w przypadku śmierci matki sprawa trafi do sądu i to on rozstrzygnie gdzie znajdą się dzieci.
Awatar użytkownika
Dorotea86
Posty: 125
Rejestracja: 04 mar 2014 15:19

Re: czy ojczym może zostać rodzina zastępczą dziecka?

Post autor: Dorotea86 »

Czyli obecny partner nie jest ojcem żadnego z dzieci?

Jeśli tak, to jak jak piszesz wako.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”