Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: syljon »

Tak wiec jak w zeszlym roku zabieralismy dzieci do Wloch to mialam taki sam dylemat bo nawet w ustawie jest zapis ze trzeba informowac sad. Wyjasnialam wtedy w PCPR i w sadzie i przynajmniej u mnie stwierdzili ze jest to tylko wyjazd wakacyjny, a zgoda wymagana jest gdybysmy jechali na dluzszy czas. A tak wystarcza tylko informacja ustna. Tak jest w moim powiecie...
Kaniurka
Posty: 3
Rejestracja: 11 lis 2015 22:10

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Kaniurka »

Dzień dobry :)
Też będę musiała wyrobić dla naszego chłopca dowód lub paszport. Mam jednak nadzieję, że jeśli ja i mąż będziemy opiekunami prawnymi, a ojciec chłopca nie żyje a mama ma odebrane prawa rodzicielskie, to w takim przypadku też potrzebne są czyjeś zgody?
Kaniurka
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Pikuś Incognito »

Wystarczy zgoda opiekuna prawnego.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: wako »

Pikuś Incognito pisze:Wystarczy zgoda opiekuna prawnego.
Nie, nie wystarczy. Na wyrobienie dowodu tożsamości i na paszport potrzeba zgody sądu. Co więcej, sama zgoda na wyrobienie dokumentów nie jest równoznaczna z możliwością wywiezienia dziecka poza granice PL. O to też trzeba wnioskować do sądu.
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Pikuś Incognito »

Niestety nie mogę powołać się na konkretny przykład, ponieważ jako opiekunowie prawni nigdy nie występowaliśmy z wnioskiem o wydanie paszportu.
Zapewne wako powołuje się na art.156 kodeksu rodzinnego, który brzmi:

Art. 156. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że opiekun prawny może wyrażać zgodę na wykonanie operacji medycznej, to tym bardziej dziwi mnie informacja, że nie może wnioskować o wydanie paszportu.

Poniższy tekst też nie sugeruje wymagania zgody sądu w przypadku, gdy dziecko ma opiekuna prawnego, który nie jest jego rodzicem biologicznym:

http://www.malopolska.uw.gov.pl/default ... aloletniej

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a za granicą u konsula, bez względu na miejsce zameldowania. Wydanie paszportu osobie małoletniej następuje na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych, po złożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych (za wyjątkiem dzieci do 12 roku życia) oraz wniesieniu należnej opłaty.
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie, albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub ustanowionego przez sąd opiekuna, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza.
Jeżeli o paszport dla dziecka występuje opiekun prawny należy przedłożyć do wglądu zaświadczenie sądu rodzinnego o ustanowieniu opieki nad małoletnim.
Jeżeli dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, a kontakt z rodzicami dziecka jest niemożliwy, należy dołączyć do wniosku o wydanie paszportu orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na wydanie paszportu.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Pockahontas »

Przyznam, że dotąd byłam przekonana, iż opiekun prawny nie potrzebuje zgody sądu na wyrobienie dowodu, choć w sprawie paszportu sąd powinien już się wypowiedzieć.
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: asafavidan »

U nas na stronie urzędu miasta jest napisane, że wniosek o wydanie dowodu osobistego składa
a) rodzic,
b) opiekun prawny lub
c) kurator.

Nie istnieje coś takiego, jak pisemna zgoda jednej z w/w osób dawana komukolwiek w formie jakiejkolwiek (pisemnej, notarialnej itd), wniosek może złożyć tylko jedna z tych trzech osób albo musi być zgoda sądu.
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: wako »

asafavidan wyrabiałam oba te dokumenty, za każdym razem do wniosku musiałam dołączać zgodę sądu. Na wyjazd zagraniczny potrzebna była osobna zgoda. W zeszłym tygodniu, przy okazji sprawy o OP, pytałam sędziego czy coś się w tej materii zmieniło. Dalej zgoda jest potrzebna. U nas urząd nie przyjmie wniosku jeżeli nie jest dołączona zgoda sądu.
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: asafavidan »

Wako wierzę ci oczywiście, że tak było.
Niemniej jednak, jeśli chodzi o sam dowód osobisty, trochę mnie ta zgoda sądu dziwi jeśli wniosek składa OP, bo w art. 25 ustawy o dowodach osobistych OP jest wymieniony po prostu jako osoba uprawniona do złożenia wniosku. Bez żadnych zgód sądu. Ciekawe, jakbyś złożyła jako OP wniosek, na jaki przepis powołałby się UM żądając zgody sądu??
No chyba, ze nie byłaś wówczas OP? Może źle zrozumiałam posta.

Nie pisze tu oczywiście o paszportach, bo tu się najzwyczajniej nie orientuję.
Kalka58
Posty: 148
Rejestracja: 19 maja 2011 22:15

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Kalka58 »

Dziwne, wyrabiałam jako op i dowody i paszporty bez zgody sądu. Myślę, że to jednak jakąś nad interpretacja przepisów.
krasnal76
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 2079
Rejestracja: 17 wrz 2012 21:14

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: krasnal76 »

Podejrzewam,że to po prostu zależy od urzędu i interpretacji przepisu.

8.05.2013 pierwsza wizyta w OA

11.02.2014 telefon z informacją ,że zaczynamy szkolenie PRIDE 12.04.2014

13.06.2014 otrzymaliśmy kwalifikacje :)



23.03.2015 TEN TELEFON



24.03.2015 Poznanie Córki



01.04.2015 Jedziemy razem do domu



26.05.2015 Na zawsze razem



 



 



 


Klimka
Posty: 165
Rejestracja: 04 sty 2014 02:39

Re: Wyrobienie dziecku w RZ dowodu osobistego

Post autor: Klimka »

krasnal76 pisze:Podejrzewam,że to po prostu zależy od urzędu i interpretacji przepisu.
Najwyraźniej tak. U nas opiekun prawny może wyrobić dziecku dowód i paszport. Zgoda sądu na wyrobienie paszportu jest potrzebna wtedy, gdy RZ nie ma opieki prawnej, a z rodzicami biol. nie może się w tej kwestii dogadać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”