Becikowe dla opiekuna prawnego

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: wako »

Mam takie pytanie - czy któraś z Was spotkała się z sytuacją, że MOPS lub PCPR odmówił wypłacenia becikowego rodzinie zastępczej, która staje się również opiekunem prawnym? Jak to argumentowali? Odwołać się można, ale co w odwołaniu napisać? Że to niezgodne z prawem?
Poradźcie coś.
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

MOPS lub GOPS musi wypłacić tzw. becikowe opiekunowi prawnemu bez względu na dochody rodziny. Wniosek musi zostać złożony w terminie 12 miesięcy od dnia nadania opieki prawnej (postanowienie sądu). Do wniosku należy załączyć jedynie zaświadczenie o opiece prawnej i odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Proszę nie dać się zbyć przez pracowników GOPS czy MOPS. Jeżeli będziecie mieli jakieś problemy to proszę pisać na PW. Pozdrawiam
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: syljon »

Wako ja osobiscie bede skladala wniosek po sprawie 13 sierpnia, ale znajoma dostala odmowe:( powod - przekroczenie dochodu (sprzedali w 2013 roku mieszkanie). Odwolali sie, ale jeszcze nie ma odpowiedzi....Jednak wez sobie do serca rady mojego Przedmowcy i nie daj sie! Trzymam kciuki i daj znac co i jak...
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

Proszę powoływać się na art. 15b ust.2 oraz art. 5 ust.11 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: syljon »

Whiliam Serdecznie dziekuje, w razie jakichkolwiek klopotow tak zrobie, a gdyby to nie pomoglo pozwole sobie skontaktowac sie na PW
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

Jeżeli otrzymacie decyzję odmowną to proszę o informację, napiszemy odwołanie do SKO.
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
Awatar użytkownika
bordo
Posty: 1217
Rejestracja: 07 wrz 2006 00:00

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: bordo »

Ja nie musiałam nawet składać nic o dochodach. Wypisałam tylko dane + zaświadczenie o OP + akt ur. Nic więcej . Nie dawać się - odwoływać. Muszą wypłacić.


Viki i Mati -:)))
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: wako »

Moi mili, jest ciąg dalszy historii becikowej.
Dzisiaj PCPR wyskoczył z informacją, jakoby na dziecko należało się raz i albo załapie się rodzina biologiczna albo opiekun prawny. Czy ktoś z Was coś o tym wie?
Whiliam możesz się odnieść do takich rewelacji? :)
Wniosek tak czy siak poszedł, będzie możliwość odwołania, ale wolałabym żeby to było załatwione już na poziomie PCPRu.
Kalka58
Posty: 148
Rejestracja: 19 maja 2011 22:15

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Kalka58 »

Po adopcji dziecko ma inny pesel , nazwisko i akt urodzenia i na nie rodzina adopcyjna oczywiście otrzyma becikowe, niezależnie od jego "przeszłosci".
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

Witam. Nie chcę mówić o wszystkich PCPR-ach, ale nasz nawet nie wiedział, że becikowe należy się opiekunowi prawnemu. Ja byłem pierwszy, wówczas pozostali się dowiedzieli i lawina wniosków poszła. Nie jest prawdą co mówią. Becikowe należy się opiekunowi prawnemu. Powiem więcej, nawet należy się opiekunowi faktycznemu, czyli gdy nie mamy jeszcze lub szans na opiekę prawną również możemy się starać o becikowe, ale wówczas biorą pod uwagę nasze dochody na członka rodziny.
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: wako »

Whiliam pisze:Witam. Nie chcę mówić o wszystkich PCPR-ach, ale nasz nawet nie wiedział, że becikowe należy się opiekunowi prawnemu. Ja byłem pierwszy, wówczas pozostali się dowiedzieli i lawina wniosków poszła. Nie jest prawdą co mówią. Becikowe należy się opiekunowi prawnemu. Powiem więcej, nawet należy się opiekunowi faktycznemu, czyli gdy nie mamy jeszcze lub szans na opiekę prawną również możemy się starać o becikowe, ale wówczas biorą pod uwagę nasze dochody na członka rodziny.
Wszystko ładnie, ale jak im to wytłumaczyć? Panie w PCPRze są święcie przekonane, że skoro MB już wzięła becikowe to OP nie dostaje. Co robić? Na co się powołać?
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

Panie z PCPR-u nie mają nic do powiedzenia. Proszę wziąć zaświadczenie o opiece prawnej, skrócony akt urodzenia i udać się do MOPS lub GOPS, wypełnić wniosek o becikowe i załączyć te dokumenty. To wszystko.Wyżej w odrębnym poście podałem podstawę prawną na która można się powołać.
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: wako »

Whiliam pisze:Panie z PCPR-u nie mają nic do powiedzenia. Proszę wziąć zaświadczenie o opiece prawnej, skrócony akt urodzenia i udać się do MOPS lub GOPS, wypełnić wniosek o becikowe i załączyć te dokumenty. To wszystko.
Tak też zrobiłam. Osoba przyjmująca wniosek od razu powiedziała, że dostanę odmowę wynikającą z faktu, że MB już becikowe na dzieci dostała. Wiem, że mogę się odwoływać tyle, że chciałabym to załatwić już na poziomie PCPRu. Dołączyłam też od razu podstawę prawną, ale usłyszałam, że się nie należy.
Whiliam
Posty: 29
Rejestracja: 01 sie 2015 07:17

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: Whiliam »

Proszę o adres email na PW
Prezes Stowarzyszenia "Nasze dzieci" - Arkadiusz Politański
syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Re: Becikowe dla opiekuna prawnego

Post autor: syljon »

Tak więc becikowe mam za sobą :). DZIĘKUJĘ WHILIAM!!! Bez Ciebie nie byłoby tak łatwo i szybko. Otóż mój mąż uzbrojony w wiedzę dot. obowiązujących przepisów pojechał do MOPS i poprosił o wniosek na becikowe. Zapytał jakie dokumenty należy jeszcze złożyć w przypadku opiekuna prawnego. Pani powiedziała, że m.in. zaświadczenie o dochodach za 2013 r. z US. Wtedy mój mąż powiedział, że żona sprawdziła i wg przepisów w przypadku opiekuna prawnego pod uwagę bierze się tylko dochód dziecka. Pani powiedziała, że absolutnie nie, pokazała mu przepisy i powiedziała, że ma złożyć komplet dokumentów.
Mąż przyjechał do domu i poprosił żebym do niej zadzwoniła, stwierdziłam jednak, że nie będę dzwonić i przekonywać pani przez telefon, tylko złożę dokumenty tak jak uważam i napiszę pismo przewodnie powołujące się na art. 5b. Jakież było nasze zdziwienie jak po 10 minutach zadzwoniła pani z MOPS (nawet nie wiemy skąd wzięła nr telefonu męża - prawdopodobnie z internetu bo prowadzi firmę) i powiedziała, że wszystko sprawdziła i mieliśmy rację i trzeba tylko wniosek, akt urodzenia i postanowienie sądu.

Moja koleżanka w innym MOPS dostała odmowę, z powodu przekroczenia dochodu. Powiedziałam jej o tym przepisie i poszła dzisiaj jeszcze raz i się na niego powołała i... panie powiedziała, że faktycznie jest taki przepis i będzie jej się należało to becikowe. Kobieta złożyła raz jeszcze wniosek :).

Ah ta nieznajomość prawa... jednak trudno ze wszystkim być ciągle na bieżąco. Tak więc Whiliam jeszcze raz wielkie dzięki!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”