problem z ustaleniem ojca dziecka a pomoc finansowa

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

pipi77
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011 19:31

problem z ustaleniem ojca dziecka a pomoc finansowa

Post autor: pipi77 »

Jestem z żoną trochę w nie zręcznej sytuacji, Mamy wystąpić do sądu o opiekę nad dzieckiem. Sytuacja jest następująca moja żona jest matką chrzestną tego dziecka, które niby rzekomo jest córką jej brata, ale w papierach jest wpisane ojciec nie znany,lub brak, dokładnie nie wiem ale coś takiego, który i tak przebywa w więzieniu itp, a matka nie cieszy się dobrą reputacją.Oczywiście ojciec i matka tego dziecka nie żyją w żadnym związku. Pytanie moje brzmi czy sąd może dochodzić do ustalenia ojca dziecka? jeżeli tak to po ustaleniu ojcostwa że jest nim mój nie zręczny szwagier, będziemy traktowani jako rodzina spokrewniona?

chodzi mi dokładnie o przyznanie tj?

do 7 lat- 60% podstawy tj. 988,20 zł
do 7 lat, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności- 80% podstawy tj. 1 317, 60 zł
os 7 do 18 lat- 40% podstawy, nie mniej niż 10% tj. 658,80 zł
od 7 do 18 lat posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności- 60% podstawy tj 988,20 zł
od 7 do 18 lat posiadającego orzezczenie o niepełnosprawności i umieszczonego w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy, októrej mowa w punkcie poprzednim- 80% podstawy tj. 1 317, 60 zł

A słyszałem dokładnie że można zostać rodziną zastępczą, i prawnym opiekunem dziecka?
wtedy wymienione kwoty wyżej się nie należą?

a niby dlaczego?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

pipi witaj
albo mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem albo niedokładnie sprecyzowałeś pytania ;)

pomoc na cześciowe pokrycie kosztów utrzymania maoletniego uzależniona jest od jego wieku, nie wiem ile to będzie % bo nie podałeś wieku dziecka o którym myślisz

natomiast dodatek z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem należy się rodzinom niespokrewnionym i wynosi kolejne 10% podstawy - jeżeli sąd uzna ojcostwo i okażecie się rodziną spokrewnioną dostaniecie same pieniądze na częściowe pokrycie kosztów utrzymania

drugie pytanie łączenia RZ i opieki prawnej wcale nie jest dla mnie zrozumiałe; jeżeli sąd ustanowi was RZ, może również opiekunem prawnym jeżeli oboje rodziców pozbawi władzy rodzicielskiej; jedno nie wyklucza drugiego ale może ośrodek adopcyjny pod który podlega dziecko chcieć przekazać je do adopcji - chyba że wy się zdecydujecie

pomogłam?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
pipi77
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011 19:31

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: pipi77 »

Tzn. Dziecko ma 3,5roku, przebywa u moich teściów budynek dwu rodzinny, przebywa w 99% swojego czasu, lub też moja żona się nim opiekuje, zabieramy ją na spacery itp. Matka Rodzima tego dziecko się nim mało co interesuje, więc sprawę oddajemy do sądu, aby dzieckiem się opiekować. Teściowie to starsze osoby więc dziecko najlepiej jak trafi do nas.

W tym roku pasowało by go dać do przedszkola aby się integrowało ze środowiskiem itp. Jak długo się sprawy mają takie w sądzie to każdy wie.

Drugie pytanie w pierwszym wątku ...... na jednym z For podobnych do tego wyczytałem, że pomoc na częściowe pokrycie kosztów utrzymania małoletniego
nie jest wypłacana gdy RZ dostaje też prawnego opiekuna dziecka.
RZ sama bez prawnego opiekuna znów dostaje 8O pomoc

Ile w tym prawdy jest?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

pipi nie wiem w jakim powiecie takie cuda że RZ będący opiekunem prawnym nie dostaje pomocy; albo ktoś myli pojęcia albo ja bezprawnie jestem dotowana ;)

jak możesz podlinkuj forum o którym mówisz wtedy ustosunkuję się do tych rewelacji
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
pipi77
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011 19:31

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: pipi77 »

http://prawnikow.pl/forum/thread/79831, ... prawny.htm

Dokładnie 3eci post.

Z tego wygląda że można być i samym opiekunem prawnym, dziecko wtedy mieszka z nami?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

pipi ten ktoś nie napisał dokładnie ze myśli o pomocy na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w RZ; nawet jeżeli miał to w zamyśle to nie ma racji;
zapewniam cię że można być równocześnie RZ i opiekunem prawnym;

faktem jest że jako rodzina zastępcza nie masz prawa do zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego;

co do twojego drugiego pytania: możesz być jedynie opiekunem prawnym i dziecko może z tobą zamieszkiwać, pomoc się nie należy bo nie ma postanowienia o rz
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
a543
Posty: 26
Rejestracja: 15 wrz 2010 15:38

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: a543 »

Jako opiekun prawny ma sie rowniez prawo do becikowego.
pipi77
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2011 19:31

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: pipi77 »

Ale becikowe pobrała już chyba matka przy porodzie, to jak niby się ma należeć? :?:
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

pipi jeżeli pobrała i figuruje to w kartotekach mops to nie pobierzesz, ja osobiście składałabym wniosek bo różnie to bywa
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
a543
Posty: 26
Rejestracja: 15 wrz 2010 15:38

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: a543 »

Czy matka b. pobrala becikowe ,czy nie to nie ma nic do rzeczy. Jako opiekun prawny ma sie prawo do becikowego ,bez wzgledu na wiek dziecka ( no jesli nie ukonczylo 18 lat ) ,a na zlozenie wniosku o becikowe mamy rok od dnia ustalenia nas opiekunem prawnym. To tak samo jak przy adopcji,jesli adoptuje sie dziecko,to tez nalezy sie becikowe.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

a543 nie masz racji w kwestii becikowego, jeżeli mb je pobrała a dziecko przebywa w rz i ta zostanie dla niego op nie dostanie becikowego; dziecko z tym samym peselem nie ma podwójnie płaconego becika;
inna sytuacja jest gdy po uprawomocnieniu sie adopcji dziecko zmienia pesel i ra bierze becik

skąd twoja wiedza że becik się każdemu op należy?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
a543
Posty: 26
Rejestracja: 15 wrz 2010 15:38

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: a543 »

ktbs przepraszam za zamieszanie masz RACJE ! Wlasnie zadzwonilam do naszej Opieki Spolecznej,by wytlumaczyc ta sprawe. Wiecie,bylam pewna ,ze becikowe sie nalezy nawet wtedy jesli mb ,je pobrala,a to dlatego,ze babcia moich dzieciaczkow twierdzila,ze ich rodzice pobrali becikowe,a my wlasnie zostalismy OP i dostalismy becikowe.
Jeszcze raz przepraszam za zle informacje :oops: .
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: misianda »

a z ciekawości jeśli mb weznie i op też chce ale po kilku latach i w innej miejscowości w opiece nie gdzie mb to czy sprawdzą to czy żeczywiście po nr pesel sprawdzają czy tylko po nazwisku a jak na danym terenie to nie jest to nie wykryją??
mi kiedyś przy adopcji wpierali że oni sprawdzą że jak mb wzięła ale oczywiście jak mieli by to sprawdzić jak nie podałam przecież starych danch ...czasem mam wrażenie ,że moje panie z zasiłków boją się jakby to z ich kieszeni szło :firing: ostatnio wpierały,że przy adopcji nie dostanę rodzinnego ,dopiero jak się postawiłam że to moje dzieci że nowe metryki,pesel to dopiero przyznały mi rację :mrgreen:
ilcia811 z nową nazwą
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: ktbs »

misianda nigdy nie wiesz jak szeroko sięga baza, nie wiem czy zakresowo nawet nie województwo; pesel to unikatowy numer więc jak go w odpowiednią bazę wklepiesz dowiesz się wszystkiego ;)

jeżeli mb wzięła na op nie powinnaś dostać na ten sam pesel, po adopcji i nowym peselu bierz :D
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: Jak to jest dokładnie kilka pytań.

Post autor: misianda »

[quote="ktbs"

jeżeli mb wzięła na op nie powinnaś dostać na ten sam pesel, po adopcji i nowym peselu bierz :D[/quote]

a no nieomieszkam tylko czekam za nowym peselem

na D jako op dostałam ale wiem,że mb nie brała bo niby na co jak ani dziecka ani metryki nigdy nie miała :wink:
ilcia811 z nową nazwą
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”