Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ilcia811
Posty: 1376
Rejestracja: 25 sty 2008 01:00

Post autor: ilcia811 »

Witaj Tysi
tak z ciekawości czy umowę i co za tym idzie przyjmowanie dzieci do PR
trzeba podpisac z PCPR gdzie się zamieszkuje ,gdzie się jest zameldowanym czy cos do tego obliguje żetylko ze swoim powiatem i to on musi płacić
czy mozna mieszkac w innym mieście i podpisac umowę z innym odległymo jakies kilkanaście km.
czy w takim wypadku to miasto z którym ma sięumowę o pogotowie rodzinne płaci pensje,pieniadze na dzieci i daje "swoje dzieci"
czy musi to być powiat z miejsca zamieszkania
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Tak, to z powiatem miejsca zamieszkania poprzez PCPR podpisuje się umowę, równiez wynagrodzenie PR płaci ten powiat . Idea jest taka, aby przyjmować dzieci z tego samego powiatu, aby im zabezpieczyć byt. Miejscowość może być inna niż miasto powiatowe, ale umiejscowione w obrębie powiatu. Pieniądze "idą" za dzieckiem, jeśli dziecko jest z innego powiatu, wówczas powiat właściwy na mocy Porozumienia płaci za dziecko. Jadnakże PR jak sama nazwa mówi nawet jeśli mają wolne miejsce są w pogotowiu na przyjęcie dzieci ze swojego powiatu.
Awatar użytkownika
Anecik
Posty: 20
Rejestracja: 16 lut 2009 01:00

Post autor: Anecik »

Witaj Tysi mam pytanie jezeli jestem rodzina zastepcza dlugoterminowa dla jednego dziecka i teraz chcialabym zostac RZZ to dlaczego niemoge ??dlaczego tego nie mozna polaczyc pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Droga Anecik myślę, że może to wypływać stąd, że łącząc fukncję rodziny zastępczej niespokrewnionej i ZRZ dublowałyby się świadczenia, ale nie jestem pewna czy nie można tego obejść, zapytam prawnika i dam Ci odpowiedź
Awatar użytkownika
Anecik
Posty: 20
Rejestracja: 16 lut 2009 01:00

Post autor: Anecik »

Dziękuję Tysi...
Awatar użytkownika
kanna26
Posty: 511
Rejestracja: 30 sty 2008 01:00

Post autor: kanna26 »

U nas w powiecie można się przekształcić ze zwykłej długoterminowej RZ na ZRZ bez większego problemu kwestia jest tu tylko ilości dzieci jakie się przyjmuje w ZRZ u nas to minimum troje dzieci.
Awatar użytkownika
Anecik
Posty: 20
Rejestracja: 16 lut 2009 01:00

Post autor: Anecik »

Witaj Kanna26 ,no niewiem dlaczego ale wydae mi sie ze PCPR ma z tym problem ,cos kreca pracuje do nich 4 lata przyjelam pare dzieciaczkow nigdy nie odmowilam , a gdy ja o cos prosze to jest problem ,mam dziewczynke w RZD to mi powiedzieli '' CO CHCE PANI JA STRACIC '' ja chce ja adoptowac ale narazie nie moge ,na chwile obecna mam 2 dzieci i po niedzieli mam kolejne 2 rozprawy o umieszenie dzieci u mnie wiec na scislosc mogli by podpisac ze mna umowe zwolnilam sie z pracy 4 lat temu glownie chodzi mi o ZUS bo emerytura z kad ,wydaje mi sie ze problemem jest rowniez wyplata, a teraz robie to za darmo pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
kanna26
Posty: 511
Rejestracja: 30 sty 2008 01:00

Post autor: kanna26 »

Anecik , wiem , ze nie są to proste sprawy , człowiek czasami boi się wychylić a oni mają przewagę bo np. szantażują Cię , że stracisz dziewczynkę , ale w końcu to nie rozumiem też PCPR tak się bonią przed wypłatami świadczeń typu wynagrodzenie dla ZRZ jakby te pieniądze z własnej kieszeni dyrektorzy musieli płacić.
ale jak człowiek idzie składać dokumenty z deklaracją , że chce być ZRZ to wszystko jest przedstawiane w różowych kolorach .
Czasami mam wrażenie , ze PCPR czy OAO lub inne instytucje " łapią ludzi jak diabeł dobrą duszę " , a jak już mają ją w swoich rękach to wtedy kończy się lojalność i uczciwość.
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

TysiWitaj Tysi.
Sprawę o ustanowienie mnie OP i RZ mam 19.10. Do sądu mam dostarczyć zaświadczenia lekarskie z których wynika,że mogę opiekować się dzieckiem. Proszę powiedz mi, jeśli się orientujesz, od jakich lekarzy mają być te zaświadczenia? Czy wystarczy zaświadczenie od lekarza rodzinnego? Z góry dziękuję. :)
Awatar użytkownika
ilcia811
Posty: 1376
Rejestracja: 25 sty 2008 01:00

Post autor: ilcia811 »

Paulla
do RZ wystarczy zaświadczenie od lekarza rodzinnego,że nie jesteś przewlekle chora na choroby uniemożliwiające opiekę nad dziećmi

do adopcji ddatkowo potrzeba zaświadczenia od psychiatry :lol: ale z tego co wiem i doświadczyłam do RZ tylko od ogólnego
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

Witam. Potrzebuję pilnie porady. Dziś zostałam ustanowiona OP dla mojego wnuka. Jak wcześniej wspomniałam w poście moja córka jest nieletnia i chodzi jeszcze do szkoły. Maluszek ma skończony miesiąc, czy będąc opiekunem prawnym dziecka mogę wykorzystać urlop macierzyński?Dodam, że pracuję. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
ilcia811
Posty: 1376
Rejestracja: 25 sty 2008 01:00

Post autor: ilcia811 »

PAULLA
gratuluję wnuka :lol:
z tego co wiem nie możesz jako OP ale jako RZ jak najbardziej
czy sprawa była o OP I RZ równoczesnie?czy jestes już RZ
NA 99 procent jeśli złożyłaś już wniosek o RZ i czekasz na sprawę a masz pismo z pieczątką sądu,że złożyłaś o ustanowienie cię RZ dla małoletniego
możesz na tej podstawie składać o macierzyński
jeśli masz dopiero OP bez RZ to narazie musisz poczekać :(
ale jako OP możesz złożyć o becikowe nie przyznawaj się tam do RZ
napisz,że jesteś OP i dadzą tysiaka
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

ilcia811Tak. Sprawa była o OP i RZ. Wniosek o RZ sąd oddalił ponieważ pani dyrektor PCPR wysłała pismo do sądu, nie po to by mnie wesprzeć ale wręcz przeciwnie.Mnie zależało na wykorzystaniu macierzyńskiego. Chciałam odchować maluszka. A tu proszę taka niemiła niespodzianka.Jutro pofatyguję się do nich i im "serdecznie podziękuję". Powinni zmienić nazwę na Powiatowe Centrum Przeciw Rodzinie. Czuję się jakby wbili mi nóż w plecy.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ilcia811
Posty: 1376
Rejestracja: 25 sty 2008 01:00

Post autor: ilcia811 »

paulla
niestety częsno tak bywa,że instytucje zamiast nam pomagać utrudniają
ale czemu pcpr nie chce cię ustanowic RZ ?
opiekę prawną moesz mieć nad wnukiem a RZ?Chcą zaoszczędzić
chyba nie zamierzają zabrać dziecka i umieścieć w innej RZ?
podejżewam,że kierują się tym że jesteś babcią dzecka i masz sama sobie radzić bez kasy na RZ?
ŻYCZĘ POWODZENIA
Pola16
Posty: 26
Rejestracja: 23 lut 2005 01:00

rodzina specjalistyczna

Post autor: Pola16 »

Jestem od pół roku rodziną zastępczą dla 3 leniego dziecka niepełnosprawnego z powodu choroby nieuleczalnej. Dziecko ma czystą sytuację prawną, jest jednak z innego powiatu. Nie starałam się o ustanowienie rodziny specjalistycznej, gdyż to było by trudne do uzyskania (tak mi powiedziano w ośrodku adopc.). Zastanawiam się czy warto o to zawalczyć. Jaką pensję mogłabym otrzymać, i czy miałoby to wpływ na zmiejszenie pieniędzy wypłacanych na w tej chwili na dziecko? Jaka jest różnica. Dziecko wymaga leków, codziennej rehabilitacji, dla niego zrezygnowałam z pracy. I zjaką ingerencją PCPR powinnam się wtedy liczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”