Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Awatar użytkownika
wanielka
Posty: 3827
Rejestracja: 17 gru 2007 01:00

Post autor: wanielka »

Tysi, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) wreszcie wiem co i jak :)

Dodane po: 6 minutach:

ilcia811, :hihi: :-#
Ostatnio zmieniony 04 sie 2009 09:51 przez wanielka, łącznie zmieniany 1 raz.
w ciszy i cierpliwości jest wasza siła...
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

ciesze się, że mogłam pomóc :)
Awatar użytkownika
ilcia811
Posty: 1376
Rejestracja: 25 sty 2008 01:00

Post autor: ilcia811 »

wanielka :wink:
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

TysiPracownik socjalny był u mnie na wywiadzie pod koniec czerwca. W lipcu byłam z córką na spotkaniu, na którym były pracownice socjalne, dyrektorka Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej oraz psycholog do, którego z córką chodziłam. Spotkanie dotyczyło oczywiście mojej sytuacji oraz kwestii "co dalej"?Jak będziemy zajmować się maluszkiem itd.?Czy to właśnie tak wszystko wygląda?Po tym spotkaniu czułam się jeszcze gorzej. Pracownik socjalny zamiast udzielić mi konkretnych rad, wpędził mnie w jeszcze większe poczucie winy. Jakbym specjalnie kazała córce zajść w ciążę, żeby brać pieniądze z PCPR.
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Ehhh.. przykro tego słuchać.. Powiem szczerze, że jestem zdziwiona taką procedurą, ale nic sie nie martw to Sąd decyduje, pracownicy moga tylko wyrazić swoja opinię. Będzie dobrze
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Witam KKK 78, zawsze bardzo poważam osoby, które decyduja się być ZRZ specjalistyczną. Więc tak, w każdym PCPR jest dział rehabilitacji, tam możecie sie ubiegać o dofinansowanie dla dzieci niepełnosprawnych: turnusy rehabilitacyjne, sprzęty ortopedyczne... w zależności od potrzeb. Zasiłek celowy o którym Ci wspominano w PCPR przyznaje MOPS, ale jest on uzależnionych od dochodów, chyba, że złożycie podanie o przyznanie zasiłku SPECJALNEGO celowego na... ( konkretny cel) wówczas kryterium dochodowe do przyznania pomocy nie obliguje.
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Zasiłek specjalny celowy wypłaca MOPS, nie PCPR, jest to świadczenie raczej rzadko wypłacane ale gdy są ku temu przesłanki jak np. choroba zazwyczaj MOPS wypłaca je. Jest to pomoc jednorazowa, ale nie ma przepisu, który mówilby ile razy może być ona wypłacana np. w ciągu roku. Każde podanie jest rozpatrywane indywidualnie. Mam nadzieję, że Twoje dzieciaczki będa sie ładnie rozwijały
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Tak, jedyne co przychodzi mi na myśl to jednorazowa pomoc pieniężna z tytułu przyjęcia dziecka do RZ, oprócz pomocy która przysługuje wszystkim RZ
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Jest to pomoc na potrzeby dziecka przyjętego do rodziny ( łóżko, ubrania...) nie wiem jak PCPR ustosunkuje się do potrzeb Twojego dziecka, ale jest to pomoc gdy dziecko się umieszcza, nie jak już jest dłuższy czas w rodzinie. Zagospodarowanie.. termin ten funkcjonuje z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, robi się wówczas pomoc pieniężna na zagospodarowanie czyli tzw. wyprawkę
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

TysiWitam. Byłam w Sądzie i dowiedziałam się,że na rozprawę dotyczącą OP i RZ muszę czekać około 3 miesięcy. Wobec tego kto ma sprawować opiekę nad maluchem jeśli ja pracuję i nie mogę iść na macierzyński ponieważ nie mam jeszcze wyroku sądu, a córka musi iść do szkoły? :( Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Paulla, ale Twoja córka jest teraz w ciąży prawda? na kiedy ma termin rozwiązania? nie pokrywa się on z terminem wyznaczonym w Sądzie?
Awatar użytkownika
Paulla
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2009 00:00

Post autor: Paulla »

TysiTermin rozwiązania to 15.08.Jutro zawożę ją do szpitala.
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

Paullo opiekun prawny powinien być ustalony zaraz po narodzeniu dziecka, jeśli masz problemy w Sądzie poproś kogoś z PCPR, aby pomógł Ci w Sądzie przyspieszyć termin ustanowienia opiekuna
Awatar użytkownika
Tysi
Posty: 41
Rejestracja: 23 maja 2008 00:00

Post autor: Tysi »

http://www.frs.pl/docs/ROZ1-MK08.doc małe kompendium wiedzy polecam
Awatar użytkownika
kanna26
Posty: 511
Rejestracja: 30 sty 2008 01:00

Post autor: kanna26 »

Witajcie

TYSI mam kolejne dwa pytania.
Mianowicie , dziś dowiedzieliśmy się będąc w Sądzie w wydziale rodzinnym , że 26sierpnia będzie sprawa odnośnie ustalenia opieki prawnej , ponieważ my jesteśmy RZ dla naszego maluszka i już dwa miesiące temu uprawomocnił się wyrok o odebraniu praw rodzicielskich matce , Sąd wszczął z urzędu sprawę ( w zasadzie dzięki moim telefonom bo okazało się , że dokumenty Grzesia przesłane były z innego Sądu trafiły do naszego i zostały wciśnięte gdzieś w ciemny kąt biurka )
właśnie o nadanie nam opieki prawnej. Moje pytanie to czy Sąd będzie prosił nasz PCPR o opinię na nasz temat lub inną instytucję np. OAO czy kuratora działającego na naszym terenie itp. ? A może zleci jakąś wizytację domową ?

I drugie pytanie . Na sprawie o OP mamy zamiar zdeklarować się odnośnie adopcji Grzesia , jeszcze nie wiem czy złożymy wnioski adopcyjne od ręki czy nie , będziemy jednak przygotowani na wszelki wypadek , w zależności jak sytuacja się potoczy bo może się okazać , że Sąd nakaże nam poczekać do uprawomocnienia się postanowienia o opiece prawnej i dopiero wtedy będziemy mogli złożyć wnioski o adopcję i właśnie moje pytanie , czy Sąd może mieć wątpliwości i odmówić nam adopcji Grzesia jeśli ja czerwcu starciłam pracę ? Grześ byłby naszym trzecim dzieckiem , drugim adoptowanym , mąż pracuje w policji więc ma stabilne źródło dochodu.

Jestem teraz na urlopie macierzyńskim właśnie na Grzesia do 13-go września i mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych .
Nie rejestrowałam się jeszcze w biurze pracy bo w marcu złożyliśmy w PCPR dokumenty na ZRZ , złożyliśmy między innymi nasze zarobki , opinie z pracy , ale w trakcie czekania moją firmę przejęła inna i dostałam wypowiedzenie z pracy , PCPR jeszcze o tym nie informowałam bo nie chciałabym by mnie źle zrozumiano , że chcę zostać ZRZ by mieć dalsze źródło dochodu. Nie miałam przecież wpływu na decyzję mojego pracodawcy , a chciałabym zostać ZRZ bo bardzo leży mi dobro dzieci na sercu i po adopcji naszej córeczki a teraz niebawem Grzesia widzę ile można zrobić dobrego dla dzieci obawiam się jednak reakcji naszego PCPR i Sądu.
Jak powinnam zadziałać by nikt nie zarzucił mi złych intencji a Sąd nie podważył naszej kolejnej adopcji ?
Bardzo pokochaliśmy naszego maluszka i dzieci , dziadkowie bardzo za nim przepadają tak zresztą jak my.
Dlatego martwię się tą sytuacją.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”