Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: Julka777 »

ktbs ... do MPiPS pisałam i odpowiedzieli, że urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, to to samo, co urlop macierzyński i należy go rozpocząć w dniu przyjęcia dziecka na wychowanie, ponieważ jak wynika z definicji urlopu macierzyńskiego jest on po to, aby nawiązać bliską więź z "nowo pojawionym" się w rodzinie dzieckiem. Rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego w późniejszym czasie jest wg nich bezzasadne.
Nie odnieśli się w ogóle do art. 183 KP i do tego, że urlop ten przysługuje do ukończenia przez dziecko 7 r.ż.

Dziwi mnie tylko to porównanie urlopów, bo opierając się na postanowieniu o tymczasowym umieszczeniu dziecka w RZ, gdzie przed przyszłą RZ jest jeszcze wiele spraw do pozałatwiania, badań w RODK itp, ciężko jest się zdecydować na urlop macierzyński, bo nie wiadomo na czym się tak naprawdę stoi (Sąd przecież zawsze może wniosek odrzucić...). Poza tym ciąża trwa 9 miesięcy i rodzice mogą się psychicznie i fizycznie przygotować na przyjęcie nowego członka rodziny. Natomiast w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie do RZ terminy potrafią zaskakiwać ... Ja pod koniec września 2011 roku złożyłam wniosek do Sądu o RZ, a Sąd (bez sprawdzania warunków, badań, bez czegokolwiek - co mnie osobiście bardzo zdziwiło) wydał postanowienie o tymczasowym umieszczeniu już w połowie października ... czyli minęły może ze 3 tygodnie od złożenia wniosku. Poza tym ja z moim dzieckiem znałam się już od prawie roku, więc co oni mi będą pitolić tutaj o tworzeniu więzi ...
Od dnia wydania postanowienia końcowego o ustanowieniu RZ (lipiec 2012) też mogłabym iść na urlop macierzyński, ale pracodawca powiedział mi, że mogę go wykorzystać do 7 r.ż. dziecka, więc nie muszę się z tym spieszyć. Mogłam iść ... a od momentu poznania dziecka i nawiązania z nim więzi minęłoby wtedy ponad 20 miesięcy ... więc gdzie tutaj znowu ma sens ta ich teoria o więzi itp???

A teraz, to ja się tak szczerze zastanawiam, czy gdybym złożyła wniosek o przysposobienie mojego dziecka, to po wydaniu odpowiedniego postanowienia mogłabym iść na urlop macierzyński, czy też powiedziano by mi, że jest bezzasadny??? :?

Paranoja!!! :(
Awatar użytkownika
MariolaD
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2013 23:21

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: MariolaD »

Witam :)
Chciała bym zostać rodziną zastępczą i mam kilka pytań :) zacznę może od tego :
-czy ilość dzieci które można przyjąć jest uzależniona od wielkości mieszkania (mamy z mężem 2 pokojowe mieszkanie i chcemy je zamienić na 3 lub 4 pokoje żeby dzieci miały miejsce)
-czy dziecku trafiającemu do RZ przysługuje jakaś wyprawka a jeśli tak to co obejmuje, czy ewentualne książki,ubranka i meble trzeba kupić samemu
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: agniecha86 »

MariolaD wszystko zależy od "możliwości" PCPRu/MOPRu jeżeli mają pieniądze to przyznają pomoc jednorazową, za co możesz kupić co chcesz (bynajmniej tak jest u mnie) ja za jednorazówkę kupiłam: wózek, łóżeczko, termometr, ubranka, fotelik, pościel. Przy naszym syku miałam już wszystko, więc za tą pomocą która wówczas wyniosła 700zł kupiłam mu zabawki, leżaczek bujaczek i krzesełko.
A co do waruków mieszkaniowych to na pewno odgrywa pewną rolę. Może nie najważniejszą, ale jednak. Pomyśl, czy rzeczywiście mieszkanie 4 pokojowe będzie Wam aż tak potrzebne, no chyba że myślicie o 3-4 dzieci to pewnie tak. Ja bym się bardziej skupiła na tym o jakich dzieciach myśleliście, jaki wiek itd. Bo niemowlę nie potrzebuje samo pokoju, ale już np nastolatka owszem, ewentualnie z osobą zblizoną wiekowo. Dowiadywałaś się jakie dzieci czekają na umieszczenie w RZ?

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


Awatar użytkownika
MariolaD
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2013 23:21

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: MariolaD »

Ja myślałam o dzieciach w granicach wieku przedszkolno szkolnego od 3 do 10 lat no chyba że było by to rodzeństwo i któreś z dzieci było by w innym wieku.
Nie dowiadywałam się jeszcze jakie dzieci czekają na umieszczenie w RZ bo nie zaczęłam jeszcze nawet szkolenia.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

Mariola powiaty różnie interpretują sobie ustawę, w której jest zapisane że wyprawkę jako taką starosta może Ci przyznać a nie musi. Na waszym miejscu nie zamieniałabym na razie mieszkania, przeszłabym kwalifikację i szkolenie. Zaczniecie od 1 - 2 dzieci a później można myśleć. Ja zaczynałam od 3 pokoi z dwójką własnych dzieci, więc dla dzieci przyjętych realnie mogłam przeznaczyć 1 pokój. Później sytuacja się zmieniła, ale dopiero jak ja byłam pewna że to jest to co chcę robić i wiążę z tym zawodową przyszłość.
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: agniecha86 »

Orientujecie się jak to jest ze świadczeniem na kupo, wymiane jednego sprzętu AGD. Nie wiem czy coś takiego jest z ramienia pcpr czy z środków typowo unijnych. Pytam ponieważ wiem, że są miasta w których o cos takiego można wnioskować.

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

agniecha w ustawie słowa o tym nie ma. Są powiaty które zrz udzielają takiej pomocy przy kolejno przyjętym dziecku w ramach jednorazówki. Może można by spróbować wnioskować o pieniądze na ten cel z artykułu o sytuacji losowej?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: agniecha86 »

ktbs 2 lata temu była w moim powiecie taka "akcja". PCPR rz które mają więcej niz 1 dziecko zadawał pytanie czy maja potrzebę wymiany ktoregoś ze sprzetu agd. I zastaawiam się, czy jest to w jakis sposób jako świadczenie ktore gwarantuje ustawa czy po prostu ich dobry gest z kasy unijnej.

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

agniecha była faktycznie taka akcja chyba z kasy unijnej właśnie ale nie wszystkim się udało, napisz pismo odpowiedzieć muszą
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Megumi
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2013 20:09

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: Megumi »

Witam, chcemy zostać Rodziną Zastępczą zawodową, jednak jak na razie chcemy przyjąć jedno konkretne dziecko. Jeszcze szkoleń nie zrobiliśmy, ale jesteśmy na dobrej drodze. Tak czy owak, mamy dosyć małe mieszkanie, 2 pokoje. Mieszkamy razem z naszym synkiem biologicznym 3-letnim, w lutym urodzi nam się kolejny synek. Zmiana mieszkania potrwa ok. roku (chodzi głównie o sprawy prawne). Moje pytanie polega na tym, czy jest możliwość przyjecia do rodziny chłopca 2-letniego z takim mieszkaniem jakie mamy? Jest to dziecko, które my znamy i, które zna nas. Mój syn traktuje go jak brata, nie ma problemu żeby zamieszkali razem w pokoju. Chodzi nam o dobro dziecka, które znajduje się obecnie w domu małego dziecka(mój mąż tak pracuje). Jaka jest szansa na pozytywne rozpatrzenie tej sprawy?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

megumi bez szkoleń nie ma prawnej możliwości, warunki mieszkaniowe to nie jest jedyny wyznacznik bycia RZ
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
ewelinace1
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2014 14:54

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ewelinace1 »

Witam . Byłam w rodzinie zastępczej u babci do maja 2013 roku a w pażdzierniku 2012 skończyłam 18 lat . Babcia wyrzuciła mnie z domu , gdyż mnie już nie chciała. I mam takie pytanie czy należała mi się jakaś zapomoga na usamodzielnienie , otrzymuję pieniądze na kontynowanie nauki w wysokości 500 zł . Informuję iż musiałam wynająć mieszkanie , żeby nie mieszkać na ulicy . Proszę o pomoc. Gdyż nie wiem czy mogę się starać o jakiekolwiek pieniądze...
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

ewelina należała ci się pomoc na pewno, ale nie wiem czy zostało zachowane postępowanie przy usamodzielnianiu - idź do swojego macierzystego pcpr-u i sprawdź co jeszcze można z tym zrobić
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Olka1988
Posty: 11
Rejestracja: 09 lut 2014 19:49

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: Olka1988 »

Witam, jak to jest z tymi szkoleniami na RZ ?
Jesteśmy rodziną zastępczą spokrewnioną i nie mieliśmy szkolenia. A bardzo bym chciała je odbyć.
U nas było tak, że mały trafił do nas jeszcze przed rozprawą, zadzwoniliśmy do jego kuratorki z informacją, że mały jest u nas. Kuratorka przyjechała do nas i powiedziała nam, że ona miała następnego dnia przyjechać po małego z pracownikami socjalnymi, żeby go zabrać do ośrodka. Powiedzieliśmy, że nie chcemy go oddać i czy może zostać u nas ? Razem z kuratorem napisaliśmy pilne pismo do sądu o umieszczenie małego w trybie natychmiastowym tymczasowym u nas. Sąd się przychylił do naszej prośby. Dwa miesiące później mieliśmy kolejną rozprawę i mały został nam przyznany. Nie mamy kuratora sądowego tylko chodzi Pani koordynator raz w miesiącu (ostatnio nie było jej dwa miesiące, bo nie miała czasu wypisując oceny roczene ). Nie przechodziliśmy szkoleń, dlaczego ? I czy powinien nas odwiedzać też kurator ?
ewelinace1
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2014 14:54

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ewelinace1 »

Ja mam jeszcze jedna sprawę byłam w pcprze i pieniądze mi się należą aczkolwiek nie wiem tak naprawdę co mogę za nie kupić wiem że sprzęt agd . A czy mogę również kupić wanne zlew , stół , lóżko i jakieś meble???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”