Adopcja a wiek małżonków

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

ODPOWIEDZ
AgaAnCz
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2016 16:29

Adopcja a wiek małżonków

Post autor: AgaAnCz »

Witajcie! Od dłuższego czasu przeszukuję różne fora, na których ludzie wypowiadają się o adopcji. Jednak zacznijmy od początku i proszę o wyrozumiałość.
Mam 23 lata, mój mąż 61 lat. Na początku każdemu może wydawać się taka różnica abstrakcyjna, jednak jesteśmy razem szczęśliwi. Nasz staż małżeństwa to 2,5 roku. W lipcu 2014 roku, po 1,5 roku starań usłyszeliśmy wyrok: biologicznych dzieci mieć nie możemy. Nie spowodowało to żadnych spięć między nami czy chęci rozstania. Wręcz przeciwnie - zbliżyło nas do siebie. Jakiś czas temu pomyśleliśmy: a może adopcja? Zaczęłam czytać wszelkie możliwe fora, wymagania, jak wyglądają szkolenia i testy. Jednak nigdzie nie ma informacji, która dla nas jest ważna: jaka jest dopuszczalna różnica wieku między małżonkami?
Odwiedziliśmy dziś jeden z ośrodków adopcyjnych, jednak pani tam pracująca powiedziała: "to pierwszy taki przypadek. Gdybym miała zastosować się do regulaminu naszego ośrodka, to powiedziałabym nie. Ale porozmawiam z ludźmi dłużej tu pracującymi i zadzwonię". Może ktoś z Was miał podobne doświadczenia, lub jest w stanie odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie?

Pockahontas
Posty: 2895
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Adopcja a wiek małżonków

Post autor: Pockahontas »

AgaAnCz, myślę, że może być problem, bo wasza sytuacja jest niestandardowa, a wszelkie sytuacje tego typu, delikatnie mówiąc, nie są preferowane przez ośrodki. Ale szkopuł nie w różnicy wieku pomiędzy wami, bardziej w wieku twojego męża. Zapewne większość ośrodków uzna, że jego wiek jest zbyt zaawansowany, by mógł zostać ojcem adopcyjnym - przyjmuje się, że rodzic powinien być w takim wieku, by potencjalnie mógł wychować dziecko przynajmniej do osiągnięcia przez nie pełnoletności.. Mógłby więc zostać tatą dla powiedzmy dziecka od 10 rż w górę. Tu z kolei, pojawia się kolejny kłopot - różnica wieku między takim dzieckiem a tobą, byłaby zbyt mała; wymagana jest prawdopodobna różnica wieku (tzn. taka byś faktycznie mogła adoptowane przez siebie dziecko urodzić). Dawniej przyjmowało się, że ta róznica wieku musi wynosić przynajmniej 15 lat - ustalenie umowne, nie wiem jak jest teraz.
Teoretycznie możecie starać się o zostanie rodziną zastępczą, jednak i tu ludzkie uprzedzenia mogą zadziałać na waszą niekorzyść. Przykro mi, że tak to wygląda, ale takie właśnie są realia rodzicielstwa adopcyjnego i zastępczego w naszym kraju - precedensy zdarzają się bardzo rzadko.

Jeśli pragniecie wspólnie wychować dziecko, poczytajcie może o adopcji zarodków - tym radzę się zainteresować, informacje na ten temat znajdziesz m. in. tutaj:
http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 77&t=93102

AgaAnCz
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2016 16:29

Re: Adopcja a wiek małżonków

Post autor: AgaAnCz »

Pockahontas dziękuję za radę, wierzę, że kiedyś spełnimy nasze małe-wielkie marzenie.
Małopolski Ośrodek Adopcyjny poznał telefonicznie naszą całą sytuację i powiedział, że jak najbardziej nas nie wyklucza i zaprasza na rozmowę. Jednak po dzisiejszej wizycie w innym ośrodku obawiam się, że sytuacja się jednak powtórzy, a nie ukrywam - do siedziby mamy bardzo duży kawał drogi... Stąd moje pytanie o różnicę wieku. Jeśli jest jakakolwiek nadzieja, żadna odległość nie stanowi dla nas problemu...

Pockahontas
Posty: 2895
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Adopcja a wiek małżonków

Post autor: Pockahontas »

AgaAnCz, przewiduję problemy, aczkolwiek życzę wam jak najlepiej. Oczywiście warto próbować, jeśli to wasze wielkie pragnienie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”