CHRZEST DZIECKA

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

Awatar użytkownika
Kruszynaija
Posty: 1094
Rejestracja: 27 kwie 2008 00:00

Re: chrzest dziecka

Post autor: Kruszynaija »

U nas ksiądz nie robił żadnych problemów, kazał nam przyjść z aktem urodzenia i ustalić datę chrztu. Kiedy spytał, czy mała była już chrzczona odpowiedzieliśmy (zgodnie z prawdą) że nie wiemy i córeczka została ochrzczona z całą ceremonią w trakcie niedzielnej sumy.
Mamy córeczkę :)
Awatar użytkownika
TęczowoMi
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2012 23:41

chrzest dziecka adoptowanego - POMOCY

Post autor: TęczowoMi »

Witam Wszystkich :)
jestem nowicjuszką na forum, a mamą adopcyjną od 2008 r. przesłodkiej, przekochanej 6 letniej "pyskolinki" ;)

Znalazłam się tutaj, gdyż zaczyna się rodzić we mnie lęk dotyczący komunii.
Nie mam informacji czy mała była ochrzczona, mam obawę jednak, że była.
Piszę obawę, gdyż jeśli była, to nie będzie mogła mieć chrzestnych takich którzy ją kochają, są, wspierają a poza tym wyobrażam sobie ją na komunii... jako jedyna bez chrzestnych...
Jeśli nie miała to byśmy ją ochrzcili z naszymi bliskimi, którzy kochają ją nie mniej niż my. Parafia małej była hen daleko, także nie jest to ten sam proboszcz, więc w naszym kościele takiego zapisu nie ma.

Strasznie bym chciała, aby to moje dziecko miało chrzestnych takich formalnie, których może tak nazywać tak jak inne dzieci.

Powiedzcie mi proszę jak to ogarnąć?
iść do proboszcza i powiedzieć, że nie wiem czy był chrzest? czy powiedzieć, że nie była i że chcemy ją ochrzcić?
czy to jest do ustalenia nawet jeśli była przy takiej odległość?
Co zrobić jeśli była ochrzczona?

Strasznie mnie boli ten punkt związany z wizją komunii i chciałabym się do tego zabrać, uregulować, ale nie wiem jak żeby np. na starcie wszystkiego nie zaprzepaścić

Jeśli macie doświadczenia w tym temacie, to bardzo bym prosiła o pomoc i sugestie.

Pozdrawiam serdecznie
-mia-
Posty: 263
Rejestracja: 06 paź 2008 00:00

Re: chrzest dziecka

Post autor: -mia- »

Spokojnie idź do proboszcza i powiedz mu jak wygląda sprawa. Nawet jeśli mała była ochrzczona (on to w kurii sprawdzi) to możecie ochrzcić ją kolejny raz nadając jej nowych "swoich" chrzestnych. Ksiądz w trakcie Sakramentu wypowiada wtedy inną formułkę. Moi znajomi tak zrobili i nie było z tym żadnych kłopotów.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
TęczowoMi
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2012 23:41

Re: chrzest dziecka

Post autor: TęczowoMi »

udałam się dzisiaj do naszego proboszcza, no ale niestety odmówił chrztu.
Powód: nie mamy ślubu kościelnego, mamy "tylko" cywilny.
ciach/moderator
Skontaktowałam się telefonicznie z zakonnikami, przedstawiłam sytuację, sama z siebie powiedziałam, że nie mamy ślubu kościelnego i o mało nie zemdlałam jak usłyszałam:
"może na wstępie serdecznie gratuluję córeczki"
Po czym w odpowiedzi na moją informację o ślubie cywilnym powiedział:
"ale chrzczone będzie przecież dziecko a nie rodzice.
Bóg Wam zapłać, że chcecie ochrzcić to dziecko" :)

Można? można...
Teraz w terminie nam dogodnym mamy podjechać z aktem urodzenia w celu ustalenia daty chrztu :)
ciach emo
Awatar użytkownika
TęczowoMi
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2012 23:41

Re: chrzest dziecka

Post autor: TęczowoMi »

pod koniec lipca mamy chrzest :flowers:
teraz buszowanko za sukienką :)
monia117
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2013 14:14

CHRZEST

Post autor: monia117 »

A jak to jest z chrztem?
Jesli wiadomo, że dziecko było chrzczone, to nie mozna go ponownie ochrzcić, przecież to sakrament. Co z aktem chrztu? Akt jest potem potrzebny do komunii, ślubu... Dane dziecka na akcie chrztu są stare- stare nazwisko, dane rodziców biologicznych. Czy ten akt sie zmienia?
A co jesli nie wiadomo czy dziecko było chrzczone? Co na to kościół? Czy wymagane są jakies zaświadczenia z parafii dziecka? Co jesli nie możemy dostarczyć, nie chcemy czy po prostu nie znamy poprzedniej parafii?
Awatar użytkownika
Gość

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Gość »

spokojnie można dziecko ochrzcić raz jeszcze. Nawet panie w ośrodku nam radziły na warsztatach, żeby tak zrobić, z nowym imieniem i chrzestnymi, żeby dziecko później nie czuło się gorsze że chrzestnych nie ma. Dodam że jestem z ośrodka katolickiego. My na pewni będziemy chrzcić jak tylko doczekamy telefonu :)
DARRIA
Posty: 34
Rejestracja: 07 paź 2011 21:59

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: DARRIA »

Z tym chrztem może być różnie, znajomej rodzinie ksiądz proboszcz powiedział, że nie ma mowy o ponownym chrzcie. Teraz szukamy innej parafii gdzie będzie to możliwe tylko poprzedni proboszcz musi wydać jakieś zaświadczenie a on z góry zaznaczył, że go nie wyda.
Wszystko zależy od dobrej woli ludzi, którzy mają na coś wpływ.
Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Bobetka »

monia117 sądzę, że swoje pytania powinnaś skierować do właściwej dla siebie kurii. Bo z tego co czytam na forum co kraj to obyczaj.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


Awatar użytkownika
Iwoneczka
Posty: 273
Rejestracja: 23 mar 2005 01:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Iwoneczka »

My powiedzieliśmy, że dzieci nie były. Zgodnie z prawdą, ponieważ jako MOJE dzieci nie były ochrzczone. Co mnie obchodzi, co było przedtem. Poza tym nie miałam takiej wiedzy, a nie zamierzałam przeprowadzać dochodzenia. I chrzest odbył się bez problemu.
A tak z ciekawości, to jak ksiądz sprawdzi, czy dzieci były chrzczone, jak nie posiada poprzednich danych??
pigulka1
Posty: 69
Rejestracja: 19 kwie 2012 15:10

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: pigulka1 »

iwoneczka - :mrgreen:
w sumie masz rację. Jako Twoje dzieci nie były.
2012 - jest nasz synek :-)
Awatar użytkownika
Misiek_LBN
Posty: 17
Rejestracja: 07 paź 2009 00:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Misiek_LBN »

Jeśli znacie parafię, w której było wcześniej ochrzczone dziecko, to można załatwić sprawę zmiany danych. W naszym przypadku było o tyle łatwo, że znaliśmy datę chrztu. Po prostu pojechałem tam z nowym aktem urodzenia Małego, wyłuszczyłem sprawę dyżurującemu księdzu, ten zajrzał do komputera i wygenerował z programu wniosek do kurii o zmianę wpisu w księdze chrztów wpisując w tenże formularz aktualne dane, potem wydrukował to, podpisał, opieczętował, włożył w zaadresowaną do kurii kopertę i zasugerował, żeby wysłać to z małym załącznikiem NBP w środku. Zrobiłem, jak kazał, po ok. miesiącu odebrałem w tej samej parafii zaktualizowane świadectwo chrztu (żeby było śmieszniej, z danych wynikało, że ochrzciliśmy sobie nieślubne dziecko, jako że było to na 2 lata przed naszym ślubem...). Miłym akcentem było także to, że ksiądz grzecznie odmówił przyjęcia jakichkolwiek pieniędzy za te formalności.
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Go30 »

Misiek_LBN a co z chrzestnymi ? Wasze dziecko nie będzie ich znało, dla mnie ta kwestia ma jednak duże znaczenie.

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Bobetka »

Go30 chrzest można odnowić.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


Awatar użytkownika
Misiek_LBN
Posty: 17
Rejestracja: 07 paź 2009 00:00

Re: CHRZEST DZIECKA

Post autor: Misiek_LBN »

Formalnie rzecz biorąc w Kościele katolickim nie można ochrzcić kogoś powtórnie. Dowiadywaliśmy się o możliwość odnowienia chrztu - z "nowymi chrzestnymi", choćby i nieoficjalnymi, ale niestety u nas nie dało się tego zrobić.

Akurat nasze dziecko zostało ochrzczone już w wieku kilku lat, w rodzinie zastępczej, w której przebywał. Chrzestnych zapewne udałoby się "namierzyć", ale z powodu wydarzeń z RZ na pewno naszemu dziecku nie będzie na tym specjalnie zależało, a nam tym bardziej. Pierwszą komunię w każdym razie przeszedł bez problemów przy braku własnych chrzestnych, a za to przy gorącym wsparciu całej nowej rodziny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”