zbyt wysoka prolaktyna

Pod tym adresem znajdziecie dawne forum Bociana

Moderatorzy: Moderatorzy grupa wdrożeniowa, Moderatorzy

Zablokowany
Krzysiek

Post autor: Krzysiek »

Dziewczyny, proszę napiszcie mi coś o waszych doświadczeniach w walce z hiperprolaktymią. Miałam robione badanie w 3 d.c. wyszło 51,88ng/ml, a w 11 d.c. już 60,00 ng/ml. To z tego co zdążyłam przeczytać jest dużo za dużo i może to być przyczyną naszych niepowodzeń. Czy leki są skuteczne, ile trwa leczenie, czy w czasie leczenia można próbować zajść w ciążę, czy nie? Postanowiłam sobie zrobić badania hormonów tarczycy, mam nadzieję, że będzie ok. Do lekarza idę dopiero 3 grudnia, ma tak odległe terminy. Wy za to jesteście skarbnicą wiedzy i doświadczeń, mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości.
(Dodano: 2001-10-17 13:43:47, Autor: Iwona26)

Odpowiedzi:

• Z tego co pisali lekarze z Novum badania prolaktyny należy wykonywać właśnie ok.8 d.c. Więc ten wynik pewnie daje pełniejszy obraz sytuacji.
    Na Twoim miejscu nie czekałabym do grudnia z pokazaniem tych wyników lekarzowi. Ja z tak wysoką prolaktyną (oczywiście nie wiedziałam o tym) chodziłam pół roku. Efektem były cykle długości 70 dni i laktacja przez 4 miesiące. Długo potrwało zanim trafiłam do właściwego lekarza - endokrynologa. Nikt nie wiedział co ze mną zrobić. Podejrzewali mnie o guza na przysadce mózgowej i inne równie groźne paskudztwa. Żeby to wykluczyć trzeba zrobić zdjęcie RTG siodełka tureckiego, czyli okolic podstawy czaszki.
    Jeśli to nic z tych groźnych chorób, to w ciągu 1-2 miesięcy Twoja prolaktyna wróci do normy.
    Dziewczyny pisały też, że warto przy wysokiej prolaktynie zrobić hormony tarczycy: T3, T4, TSH w 20-22 d.c. (to wg Novum).
    No i nie denerwuj się tym wszystkim, bo to jeszcze bardziej podnosi poziom prolaktyny. Wiem, że zupełnie się nie da, ale przynajmniej spróbuj.
    Pozdrawiam
    D.
    (Dodano: 2001-10-17 14:55:26, Autor: DeDe)
  • Do DeDe
    Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Dziwne u mnie jest to, że cykle mam prawie jak najbardziej regularne od 26 do 30 dni. Nie miałam sprawdzane na USG, czy owulacja występuje, ale mam wszelkie jej subiektywne objawy, a więc śluz i ból owulacyjny zawsze koło 14 dnia cyklu. Dlatego też ta wysoka prolaktyna tak mnie zaskoczyła, bo czytałam że nie występuje owulacja, a mi się wydaje, że u mnie jest. Może to złudzenie...
    (Dodano: 2001-10-17 15:01:08, Autor: Iwona26)
  • Iwono
    Podwyższony poziom prolaktyny może być związany ( chociaż nie musi) z przeżywaniem silnego stresu ( solidne badania francuskie sprzed czterech lat)
    To, że wyniki podniosły się po pierwszym badaniu, które musiało
    Cie zaniepokoić, świadczyłoby, że może to być jedyny, albo jeden z powodów.
    Nie wolno jednak zaniedbać wykluczenia innej etiologii.
    Bezwzględnie konieczna konsultacja u dobrego ginekologa endokrynologa. Mogę takiego polecić w Krakowie.
    Jeśli zostaną wykluczone powody medyczne trzeba bedzie zajrzeć do duszy :smile:))
    pozdrawiam bogda psychoteraputka
    (Dodano: 2001-10-17 22:30:51, Autor: bogda)
  • Iwono,
    jeśli chodzi o normalne cykle, to zdarzył mi się w czasie diagnozowania hiperprolaktynemii taki cykl, w którym miałam idealne wyniki badań hormonalnych. Skutkiem tego profesor (nie pamiątam nazwiska) w Klinice Endokrynologicznej w Warszawie powiedział mi, że jestem zdrowa i nie mam do nich więcej przyjeżdżać.
    Na szczęście potem znalazłam lekarza w moim mieście, który w ciągu 2 miesięcy doprowadził moją prolaktynę i cykle do normy. Niestety z małymi przerwami do tej pory biorę Bromergon.
    W kwestii jajeczkowania mogę Ci powiedzieć, że poza wszytkimi standardowymi objawami, czuję nawet który jajnik właśnie jajeczkuje. A wczoraj w trakcie wizyty u lekarza dowiedziałam się, że ani moje odczucia, ani nawet zwykłe USG nie mogą w 100% świadczyć o owulacji. Pęcherzyk może rosnąć i nie pękać. I to moze stwierdzić tylko USG endovaginalne.(obrzydliwa nazwa :wink:
    Pędź więc do lekarza. Zobaczysz, że wszystko zacznie sie od razu lepiej układać.
    Ściskam
    D.
    (Dodano: 2001-10-18 07:45:27, Autor: DeDe)
  • Ja też miałam podwyższony poziom prolaktyny i długie cykle (nawet zdażyło się 53 dni) i badania w klinice. Od czerwca zażywam Bromergon i już dwa razy miałam badania hormonalne (wyniki w normie), a ostatni cykl był 29-dniowy. Bardzo się z tego cieszę! Też słyszałam, że podwyższony poziom prolaktyny może być wywołany stresem.
    A więc dziewczyny, nie przejmujmy się za bardzo, a wszystko się jakoś ułoży!
    Oczywiście ważne jest też, aby mieć dobrego lekarza specjalistę endokrynologa. Ja na szczęście takiego mam. Pozdrawiam.
    (Dodano: 2001-10-18 17:46:00, Autor: Aśka)
  • Czyjego autorstwa jest powyższa wiadomość, bo na pewno nie mojego?
    Aśka
    (Dodano: 2001-10-27 20:32:25, Autor: Aśka)

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - dawne forum Bociana”