BIOPSJA JĄDRA

Tutaj można "plotkować" o męskich sprawach

Moderator: Moderatorzy o plemnikach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maciekT
Posty: 8
Rejestracja: 21 lis 2009 01:00

Post autor: maciekT »

Stało sie jestem po zabiegu usuwania żylaków powrózka nasiennego , czyje sie dobrze .Za 4 do 6 tygodni mam zrobić usg .
Potem bedzie badanie nasienia i zobaczymy , może coś sie poprawi :lol:
homer wells
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2010 17:40

Re: Biopsja jądra

Post autor: homer wells »

Temat nieco już przygasł więc dla wszystkich tych co są dopiero przed biopsją jąder kilka uwag i informacji.
[b]Przygotowanie do biopsji:[/b]
- szczepienia przeciw WZW B;
- badania infekcyjne (antygen HbsAG, przeciwcała anty HbS, przeciwciała anty HCV, HIV, VDRL) - w przypadku gdy po biopsji tkanki mają być mrożone;
- badania konieczne do znieczulenia ogólnego (grupa krwi, morfologia krwi, czasy krzepnięcia, glukoza, mocz badanie ogólne);
- w dobie zabiegu - bezwzględny zakaz picia i jedzenia 6 godzin przed planowanym znieczuleniem (nie wolno żuć gumy, jeść Tic-Tak, cukierków, CZEGOKOLWIEK) - NIE WOLNO pić nawet łyka WODY, KAWY).
Po zabiegu nie wolno samemu prowadzić samochodu do następnego dnia.
U mnie wskazaniem do biopsji była azoospermia związana z CBAVD i mutacjami CFTR na obu allelach genu.
Biopsja - przezskórna mapująca igłowa biopsja obu jąder.
Zabieg był przeprowadzony w Przychodni Novum w Warszawie, przez dr. Jana Wolskiego. Koszt 2.200 złotych, w co wliczona jest opłata w kwocie 600 złotych za mrożenie plemników przez pierwszy rok.

Zabieg trwał około 40-50 min, później około 20-30 min odpoczynek w sali pooperacyjnej, a później kontrola u dr. Wolskiego.
Akurat u mnie zastosowano następujący sposób postępowania: 2 krotnie nakłuto najądrze lewe i prawe, 9-krotnie nakłuto jądro prawe, 3-krotnie nakłuto jądro lewe. Ponieważ w każdym nakłuciu stwierdzono doraźnie plemniki - jak stwierdził dr. Wolski nie było potrzeby rozszerzania pola biopsji, gdyż materiału pobrano wystarczająco dużo.
[b]Zalecenia po biopsji.[/b]
- leki Paracetamol 4x1 g (2 tabl) przez 3 dni;
- antybiotyk Cipronex 2x1 przez 5 dni;
- kompresy z lodu na mosznę przez 1-2 dni;
- oszczędzający tryb życia przez 2 tygodnie.
- kontrola za 14 dni, omówienie wyniku badania histopatologicznego.
Podczas wypisu po biopsji, dr Wolski, pokazał nam już zdjęcia plemników wykonane w trakcie biopsji :D .
Po biopsji
Rzeczywiście należy się oszczędzać i wziąść zwolnienie z pracy na min cały tydzień, nie chodzić, leżeć, okładać jądra lodem - aby nie powstały krwiaki. Poza tym brać wszystkie przepisane leki. Przepisany Paracetamol jest nie tylko przepisany przeciwbólowo ale także przeciwzapalnie więc i tak winno się go brać zgodnie z zaleceniami. Mnie przez pierwsze 3 dni bolało, ale tylko podczas chodzenia i forsowania się, poza tym nic strasznego. Oczywiście jądra są dwa razy większe, z widocznymi krwiakami, i twardsze. Najbardziej bolą gdy są w pełnym zwisie (jakby ktoś wyładował mosznę ołowiem), a tak do przeżycia.
Kto się boi lub waha odwagi - to nie jest takie straszne jak wygląda, a męska duma tak bardzo nie cierpi. Wynik potrafi naprawdę wiele wynagrodzić :D
Awatar użytkownika
simek
Posty: 115
Rejestracja: 14 wrz 2009 00:00

Re: Biopsja jądra

Post autor: simek »

A kiedy robiłeś badania genetyczne. Ja mam identyczna sytuację. Badania na kase chciałem w Łodzi ale dr uznała, że AZF nie ma sensu robić jesli są plemniki po biopsji - tylko kariotypy i CFTR zaleciła. Nie wiem czy bez AZF zgodzą się na invitro - chociaż przkonała mnie, że faktycznie nie jest potrzebne to badanie po biopsji. Nie mam jeszcze badań histopatologicznych - nie wiem też co to za niespodzianka.

Po biopsji śmignąłem za kierownicą prawie 300km - nic się nie dzieje, trochę brak "komfortu". Radze od razu obkładać lodem albo zimną puszką piwa :wink: bo się krwiaki robią. Wolne od pracy też dobrze wziąść pare dni nawet przy siedzącej pracy jest ciężko - niestety sprawdziłem na sobie.
homer wells
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2010 17:40

Re: Biopsja jądra

Post autor: homer wells »

Ja dostałem zalecenia wykonania biopsji dopiero po wykonaniu całej genetyki. Androlog zlecił mi wykonanie: kariotypu, AZF oraz CFTR dodatkowo USG-TRUS i całą masę dodatkowych drobnych badań (w tym wszystkie hormony, badania infekcyjne etc). Przed biopsją jeszcze żona musiała wykonać CFTR bo mój gen okazał się super "kopnięty". Na szczęście u niej w CFTR nic nie wykryto i mogliśmy robić biopsję. A na badanie histopatologiczne też muszę czekać 2 tygodnie, ale dr Wolski twierdzi, że plemniki wyglądają na prawidłowe (w czasie biopsji wykonali już zdjęcia więc nawet nam je pokazywał).

Dodane -- 22 Cze 2010 15:00 --

Ja w zasadzie jestem już po całej diagnostyce, więc jak potrzebujesz jakiejś informacji w miarę swojej wiedzy służę pomocą. Jeżeli hormony są w porządku w szczególności FSH i testosteron, to jest duża szansa na wyciągnięcie plemników podczas biopsji. Ważne jest to badanie TRUS - u mnie po nim w zasadzie już wszytko było wiadomo. Małe pytanie - czy po biopsji nie powiedziano Tobie czy stwierdzono doraźnie plemniki w aspiracie - tj. materiale wyciągniętym z jąder i najądrzy?
Awatar użytkownika
simek
Posty: 115
Rejestracja: 14 wrz 2009 00:00

Re: Biopsja jądra

Post autor: simek »

Stwierdzono, że są doraźne, zdjęcia też widziałem. Tylko dr Wolski uznał po hormonach i całej reszcie, że wygląda wszystko oki i biopsje miałem bez genetycznych.
Troche mnie ten czas dołuje z genetycznymi - czeka się na wyniki około 8 tyg. (np. CFTR). Rozumiem, że jak wyjdzie oki to małżonka nie robi a jak się poprzestawiał gen to jeszcze chyba małżonke CFTR czeka bo jak oboje mamy skoszone to jest problem (nast. 8 tyg.).
No i ten AZF - pytanie czy jest cel robić go po biopsji (podobno robi się przed aby stwiedzić czy wogóle za biopsję się zabierać).
homer wells
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2010 17:40

Re: Biopsja jądra

Post autor: homer wells »

Wydaje się że skoro Wolski nie zalecił zrobienia mutacji AZF to nie ma co tego robić. U mężczyzn mutacje w tym regionie prowadza to do zaburzeń spermatogenezy i niepłodności. Wskazaniem do badania jest kryptozoospermia (ilość plemników <1 mln/ml) i azoospermia (brak plemników w ejakulacie). Wtedy chyba raczej są duże trudności z wyciągnięciem plemników w trakcie biopsji. W sytuacji gdy plemniki stwierdzono, to raczej ten etap Cię ominie. Badanie histopatologiczne powinno dodatkowo wykazać stopień wykształcenia i dojrzałości plemników. Trochę się dziwię, że dopiero po biopsji lekarz zlecił zrobienie CFTR, u nas wysłał mnie już na to na pierwszym spotkaniu a później trzeba jeszcze było trzeba czekać na wynik żony. Trochę strata czasu no i dodatkowe nerwy, gdybym wiedział, że w przypadku złego wyniku żona też będzie musiała to samo robić, od razu byśmy to zrobili aby dwa razy się nie denerwować.

Dodane -- 22 Cze 2010 16:02 --

Teraz czekamy na wyniki badania histopatologicznego, dodatkowo żona zrobiła już kariotyp (czekamy oczywiście miesiąc na wyniki), i czekamy na wizytę do ginekologa. Żona obiecała, że nie jest "chora na gen" a że jej przeczucia dotychczas się sprawdzały, jesteśmy dobrej myśli. Wszystkie badania robimy poza Novum aby tam nie przepłacać.

Dodane -- 22 Cze 2010 18:59 --

Witam
Czy może ma ktoś wiedzę jak szybko po biopsji obu jąder można wrócić do współżycia? Pytam bardziej z ciekawości bo jak na razie sam się do tego nie palę za bardzo hehehehe
Awatar użytkownika
Gość

Re: Biopsja jądra

Post autor: Gość »

hej :)

Mam pytanie do homer wells - chodzi o znieczulenie przy biopsji: czy bylo to znieczulenie dozylne czy w kregoslup? Czy takie w kregoslup w ogole robia w prywatnych klinikach przy biopsji?

homer wells i simek - jaki mieliscie poziom fsh?

Obecnie jestesmy na etapie poszukiwania dobrej kliniki, gdzie wlasnie wukonywana jest biopsja ze znieczuleniem w kregoslup - czy sprawdaliscie inne osrodki, czy od razu udaliscie sie do warszawskiego novum? Ile razy musieliscie przyjechac na wizyte zanim doszlo do zabiegu?

dzieki za pomoc! :)
AptekaNatura
Posty: 17
Rejestracja: 31 lip 2010 11:43

Re: Biopsja jądra

Post autor: AptekaNatura »

Z tego co czytałam to nie robią w kręgosłup:)
Awatar użytkownika
Gość

Re: Biopsja jądra

Post autor: Gość »

dz
AptekaNatura pisze:Z tego co czytałam to nie robią w kręgosłup:)
dzieki :D dzwonilam wlasnie i wizyta wstepnie umowiona. Caly czas sie zastanawiam, czy daloby rade odbyc pierwsze konsultacje bez jechania do w-wy, ale takiej mozliwosci nie ma.
Co trzeba miec na pierwsza wizyte? Powiedzieli mi, ze aktualne badania krwi i nasienia, ale potem gdzies przeczytalam, ze badanie nasienia preferuja robione to w Novum.

Homer wells - masz juz wynik badania histop.?
Zsunaj
Posty: 761
Rejestracja: 16 gru 2009 01:00

Re: Biopsja jądra

Post autor: Zsunaj »

madejka3 co do badania nasienia w Novum : można się umówić 2-3 godz. wcześniej na oddanie nasienia i wynik badania będzie zrobiony na wizytę. Tylko musicie powiedzieć od razu, że jest w tym samym dniu wizyta i umówią Was odpowiednio - jeśli będzie taka mozliwość.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Biopsja jądra

Post autor: Gość »

dzieki Zsunaj - chyba tak wlasnie zrobimy :D
homer wells
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2010 17:40

Re: Biopsja jądra

Post autor: homer wells »

witam - co do wyników to nie zauważyłem aby w Novum nie honorowano wyników z innych ośrodków czy laboratoriów. My akurat dużą cześć badań zleconych w Novum robiliśmy w innych placówkach ponieważ mamy pakiet medyczny z pracy gdzie większość badań jest już w pakiecie. Tak się składa że Novum części badań też samo nie wykonuje tylko zleca na zewnątrz.
Zsunaj
Posty: 761
Rejestracja: 16 gru 2009 01:00

Re: Biopsja jądra

Post autor: Zsunaj »

homer wells jeśli chodzi o badanie morfologii, poziomu hormonow itp. z krwi to owszem ale badanie nasienia to co innego. Najprościej samemu zadzwonić i wypytać jeśli są jakieś wątpliwości.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Biopsja jądra

Post autor: Gość »

tak zrobilismy - przed wizyta mamy jeszcze umowione badanie nasienia. Natomiast pozostałe badania (fsh, testosteron) dowieziemy juz ze sobą :)
homer wells
Posty: 5
Rejestracja: 08 maja 2010 17:40

Re: Biopsja jądra

Post autor: homer wells »

- 11 marzec 2010 rok - azoospermia;
- 15 czerwca 2010 rok - biopsja;
- 01 września 2010 rok - punkcja;
- 03 września 2010 rok - transfer;
- 15 września 2010 rok - łącznie 6 kresek na 3 testach;
- 16 września 2010 rok - :D HcG - 123
- [b]JESTEŚMY W CIĄŻY[/b] i to za PIERWSZYM RAZEM :D

Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w staraniach - dobre nastawienie i wiara to połowa sukcesu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „O plemnikach”