rodzina zastępcza

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bubu3
Posty: 55
Rejestracja: 14 sty 2002 01:00

rodzina zastępcza

Post autor: bubu3 »

Co oznacza termi "rodzina zastępcza" Czym różni si.ę od "rodziny adopcyjnej" i jakie wymogi należy spełnić, by zostać rodziną zastępczą dziecka?

OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1972
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Rodzina zastępcza jest czasowym przejęciem opieki na dzieckiem, które nie może byc adoptowane (np. jego rodzice maja władze rodzicielska tylko ograniczona lub zawieszoną). dzieko zachowuje prawo do swojego nawzwiska, kontaktu z rodzicami biologicznymi i rodzeństwem. Rodzina opiekuje się dzieckiem od kilku miesięcy nawet do jego usamodzielnienia.Dzieci w rodzinach zastepczych otrzymują pomoc finansową. Szczgólowe wymogi odnośnie tworzenia rodzin zastepczych okresla Ustawa o pomocy społecznej ( z dnia 29.11.1990r z póxniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23.09.2001r w sprawie rodzin zastepczych.
W praktyce wygląda to takz,że jest obowiązek podobnych wymogów jak w przypadku rodzin adopcyjnych, jest też obligatoryjnośc szkolenia kandydatów na rodziców.
Najlepiej jest w tej sprawie zwróciś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we własnym powiecie lub mieście, poniewaz to oi sa odpowiedzialni za tworzenie zastepczych rodzin na terenie powiatu.

Awatar użytkownika
bubu3
Posty: 55
Rejestracja: 14 sty 2002 01:00

Post autor: bubu3 »

Dziękuję!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Adopcja - Pytania do eksperta”