adopcja drugiego dziecka a pobyt za granica

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Awatar użytkownika
dorcian
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2006 00:00

adopcja drugiego dziecka a pobyt za granica

Post autor: dorcian »

Szanowna Pani,
Przejzelismy Pani odpowiedzi na pytania dotyczace podobnych problemow zadna jednak do konca nie rozwiala naszych watpliwosci i nadal nie wiemy pod jaka "kategorie" zalicza nas prawo adopcyjne w Polsce. Jestesmy malzenstwem od 10 lat, rodzicami adopcyjnymi od 4. Przeszlismy przez cala polska procedure adopcyjna. Aktualnie cala rodzina przebywamy od roku w Anglii gdzie maz robi specjalizacje (lekarz)pracujac na kontrakcie. Nadal posiadamy mieszkanie w Polsce oraz tam jestesmy zameldowani. Nadal myslimy o powrocie do Polski ale ze wzgledu na prace meza jest to mozliwe dopiero po skonczeniu szkolenia (jakies 6 lat). Ja zdecydowalam sie wyjechac do meza glownie ze wzgledu na corke, rodzina po prostu powinna byc razem. Przed wyjazdem pytalismy nasz osrodek adopcyjny, czy kiedy bedziemy chcieli adoptowac drugie dziecko nie bedzie problemu, odpowiedziano nam, ze nie. Skontaktowalismy sie z osrodkiem pare miesiecy temu wyrazajac gotowosc adopcji drugiego dziecka i przejscia przez wszystkie niezbedne procedury okazalo sie jednak, ze odpowiedz tym razem byla inna i ze mamy mozliwosc adopcji dziecka jedynie przez adopcje zagraniczna. Wiem, ze ta procedura dotyczy sytuacji przeniesienia miejsca zamieszkania dziecka na stale poza granice Polski. Logicznie rzecz ujmujac 6 lat to nie jest na stale, ale wykladnia prawna naszej sytuacji moze byc inna. Ja jestem gotowa wrocic z corka do Polski, nie wiem jednak jak wowczas sad odniesie sie do naszej sytuacji rodzinnej (ja z dzieckiem tu maz tam). Cala ta sytuacja wydaje nam sie dosc zagmatwana i stad nasza prosba do Pani, aby ja jakos wyjasnic. Bedziemy wdzieczni za odpowiedz.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
takie prolemy juz były i niestety wygląda to tak: na razie nie możecie adopować dziecka jako rodzina zagraniczna bo nie macie tamtejszego obywatelstwa. Z kolei adopcja krajowa jest niemozliwa bo praktycznie Was tu nie ma. Moim zdaniem jest możliwa adopcja krajowa, (macie mieszkanie, pracę, obywatelstwo itd.), ale na ten czas po prostu musielibyście być w Polsce. No i to jest chyba ta trudność. Pozdrawiam, D.Dominik
Awatar użytkownika
Sasetka
Posty: 1973
Rejestracja: 22 lis 2005 01:00

Post autor: Sasetka »

Pani Dominik proszę mi wyjaśnić jak to jest w przypadku rodzeństwa dziecka, które juz adoptowaliśmy. Może dokładnie napisze:
W lipcu adoptowaliśmy rocznego chłopca. W połowie przyszłego roku planujemy wyjazd za granice do pracy, tzn mąż będzie pracował a ja nadal z dzieckiem. Prawdopodobnie będzie to Anglia. Wyjedziemy na pewno na kilka lat, później zobaczymy co przyniesie zycie. Jeśli w czasie gdy bedziemy za granicą dostaniemy wiadomośc ze jest brat lub siostra naszego synka do adopcji, to czy będziemy mogli adoptować ?
Adoptuś Juniorek - lat 7
Brzuszkowa Niespodzianka - lat 3
Kropek - 10 tc [*]
Bączek- tp 23.11.2012
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
w przypadku adopcji rodzeństwa Waszego synka sprawa jest zupełnie inna - priorytetem jest łączenie rodzeństw, więc nie ma tu procedur kwalfikujących dziecko za granicę. U nas juz tak było. Pozdrawiam. D.Domini
Awatar użytkownika
Sasetka
Posty: 1973
Rejestracja: 22 lis 2005 01:00

Post autor: Sasetka »

Dziękuje pni Dminik, uspokoiła mnie pani
Adoptuś Juniorek - lat 7
Brzuszkowa Niespodzianka - lat 3
Kropek - 10 tc [*]
Bączek- tp 23.11.2012
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”