REGULAMIN działu "Adopcja - Pytania do eksperta"

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Krzysiek
Posty: 1541
Rejestracja: 16 sty 2002 01:00

REGULAMIN działu "Adopcja - Pytania do eksperta"

Post autor: Krzysiek »

Witaj na forum Adopcja - pytania do eksperta. Możesz tu zadać pytanie naszemu ekspertowi od spraw adopcji - Pani Dorocie Dominik. Bardzo prosimy: poświęć chwilkę czasu i przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz tutaj informacje ułatwiające korzystanie z tego forum oraz podstawowe zasady, o przestrzeganie których chcielibyśmy Cię prosić:

Kim jest nasz ekspert?
Dorota Dominik - pedagog. Od 1994 r. lat dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego). Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.
Wszystkim osobom odwiedzającym "Naszego Bociana" a zainteresowanym adopcją z przyjemnością udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zastępczego środowiska rodzinnego (a więc rodziny zastępcze i adopcyjne).
Informacje , odpowiedzi na pytania prezentowane będą z punktu widzenia ośrodka adopcyjnego – czyli teoria, przepisy i praktyka.

Obszary tematyczne, jakie możesz poruszać na tym forum:
 • przygotowanie do adopcji (motywacja)
 • procedury i wymagania ośrodka adopcyjnego
 • diagnoza rodziny – co jest ważne i dlaczego
 • szkolenia
 • pierwsze kontakty z ośrodkiem, domem dziecka, sądem
 • spotkanie z dzieckiem
 • poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne
 • pomoc, wsparcie, terapia.

Zasady i ograniczenia, jakie powinny być zachowane na tym forum:
 1. Specjalnie dla was uzupełniamy nasz "Poradnik Bociana" o najczęściej zadawane na tym forum pytania. Zajrzyjcie tam proszę, może jest tam już odpowiedź na wasze pytanie.
  Możecie również przejrzeć wcześniej zadawane pytania. Padło ich tutaj już wiele, jest więc duże prawdopodobieństwo że ktoś przed wami pytał o nurtujący również was problem (w tym celu skorzystajcie z wyszukiwarki). Pozwoli wam to lepiej (szczegółowiej) sformułować pytanie i otrzymać bardziej satysfakcjonującą odpowiedź.
  Szanujcie czas naszych ekspertów. Nasi eksperci mogą nie odpowiedzieć na Twoje pytanie, szczególnie jeśli uznają, że temat ten był już wielokrotnie poruszany i wszelkie informacje, o które pytasz znajdziesz w "Słowniczku", "Poradniku Bociana" lub w udzielonych odpowiedziach.
 2. Zadając pytanie pamiętajcie proszę, że tematyka adopcji i rodzicielstwa zastępczego jest tematyką bardzo złożoną i o ile nasz ekspert może wam udzielić ogólnej odpowiedzi, naświetlić sytuację prawną itp., to nie zawsze jest w stanie udzielić autorytatywnej i wiążącej indywidualnej odpowiedzi na podstawie cząstkowych informacji podawanych przez internet. Nie domagajcie się ustosunkowania się do Waszej sytuacji rodzinnej, materialnej czy zdrowotnej. To po prostu nie zawsze jest możliwe.
 3. Pamiętajcie, że w trybie pracy poszczególnych Ośrodków Adopcyjno - Wychowawczych są pewne różnice - oczywiście w zakresie dopuszczalnym przez prawo. Nasz ekspert nie musi znać sposobu pracy każdego z Ośrodków w Polsce.
 4. Zadając pytanie, jasno sformułuj w temacie czego ono dotyczy. Nie pisz tak: "Mam pytanie" lub "Proszę o odpowiedź". Napisz np. "Adopcja za granicę" albo "Jak zostać rodziną zastępczą", co pozwoli innym łatwo zorientować się w treści pytania.
 5. NIGDY nie odpowiadaj na tym forum przed ekspertem. Nie odpowiadaj na pytania innych użytkowników forum wchodząc w rolę zarezerwowaną dla naszego eksperta. Takie posty będą bezwarunkowo kasowane. Jeżeli poruszony temat wydaje ci się szczególnie interesujący możesz go kontynuować po wypowiedzi eksperta.
 6. NIGDY nie dokonuj zmian w treści lub tytule zatwierdzonego wcześniej pytania, zwłaszcza jeśli ekspert udzielił już na nie odpowiedzi. Zaistnienie takiej sytuacji będzie skutkowało usunięciem zmienionych postów.
Pamiętaj też proszę o ogólnych zasadach obowiązujących na forum Stowarzyszenia Nasz Bocian, czyli:
 1. Zastanów się na jaki temat będziesz pisać i znajdź forum najbardziej odpowiadające temu tematowi. Posty nie odpowiadające tematowi forum mogą być skasowane przez moderatorów.
 2. Zanim rozpoczniesz nowy wątek sprawdź czy nikt przed tobą nie pisał już w tej sprawie. Do przeszukiwania forum najlepiej użyć wyszukiwarki.
 3. Administratorzy i moderatorzy nadzorując forum mogą dzielić, łączyć, przesuwać i kasować posty a nawet całe wątki, dlatego jeżeli twój post lub wątek zniknie nie umieszczaj go ponownie w tym samym miejscu, tylko napisz do administratora (admin@nasz-bocian.pl) z prośbą o wyjaśnienie.
 4. Gdy nie jesteś pewien(a) jak coś zrobić napisz na forum "Jak to działa". Oczywiście sprawdzając uprzednio czy nikt wcześniej o to nie pytał.
 5. Pisząc post stosuj zasady netykiety. Nie cytuj całych wiadomości a jedynie fragmenty do których się odnosisz, nie krzycz (nie pisz dużymi literami) bez potrzeby, nie nadużywaj ikonek i kolorów, które powodują nieczytelność Twojego postu ale też nie ograniczaj się za bardzo ;-) .
 6. Stowarzyszenie Nasz Bocian ani Eksperci Stowarzyszenia wypowiadający się na forach nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie tekstów czy podawanych interpretacji. Jedynie indywidualna, osobista konsultacja, pozwalająca na przeanalizowanie wszystkich dostępnych danych w sposób całościowy, upoważnia do sformułowania wiążących wniosków. Prowadzenie forów eksperckich jest formą akcji edukacyjnej, a porady ekspertów maja jedynie charakter informacyjny.
Mamy nadzieję, że te zasady uprzyjemnią nam wszystkim korzystanie z tego forum

Administratorzy forum Stowarzyszenia "Nasz Bocian"

Zablokowany

Wróć do „Adopcja - Pytania do eksperta”