Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
cas199
Posty: 8
Rejestracja: 29 sie 2020 21:18

Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

Post autor: cas199 »

Witam serdecznie.
2l starań o pierwsze dziecko.
Laparoskopia i histeroskopia 2012 r. Wycięta torbielka endometrialna z zatoki douglasa , mc pozniej inseminacja i ciąża.

Starania o kolejną ciążę szły ślamazarnie ... u mnie najpierw toksoplazmoza 2014 r , grzybica paznokci 2015 r Maż operacja kregoslupa , zapalenie pluc 2019r.
W listopadzie 2019 r zrobiłam laparoskopie i wycieto mi torbielkę (nie endometrialną z jednego jajnika).

Mam pco , amh 7. Wszystkie hormony w normie.Męża wyniki sprzed 2 mc słabe , sprzed mc lepsze w ocenie lekarza prowadzacego na 3+ 

Plemniki budowy prawidłowej 2%
Ruch w postępowy 12%... ale podczas procedury kiedy maz przez 30 dni bral witaminy i zero alkoholu podobno byly bardzo dobre. Mąż bierze leki na nadcisnienie co -prostarium 10mg , poza tym Zotral od 3l.
Przystąpiliśmy do icsi.
Protokół krótki .efekt 21 dojrzałych komórek , estradiol dzien 2 dni przed punkcją 10700.
(((Stymulacja byla gonal f (2-5dc ) 125
Od 5dc do 9 gonal f 50 i menopur 75...))))

Na nast dzień po punkcji tel ,że zadna z komorek nie ma cech zapłodnienienia.
I podjelismy decyzje ze rozmrazamy kolejne 6 i zapladniamy zostaly one poddane aktywacji.
Wczoraj w 4dobie po punkcji byly na etapie 2 doby wiec nie rozwijają się prawidlowo.

Mc przed punkcja bralam leki na zaparcia , (lactulosa, fibraxine) borykalam się z nimi 4 mc ...ale zmienilam diete odstawiłam pieczywo i jest duzo lepiej.
Uprawiam sport, trenuję jogę, nie pije alko, nie palę odżywiam się zdrowo, nie przyjmuję zadnych lekow na stale. Nie pracuję , waga 54 kg wzrost 162cm.
Czy to moze byc wina moich komorek ? Czy coś poszlo nie tak? Mamy zdrowego 8 l synka w domu.
Maz w wakacje czesto pozwalał sobie drinki (2-3 x w tyg) czy poglebic jego diagnostykę? Czy to ewidentnie moja wina? Co powinnam zbadac? U niego u nas?
Mamy jeszcze 9 komorek zamorozonych ale wydaje mi sie ze nie ma sensu ich rozmrazac, tylko podejsc do drugiej stymulcji za 2mc,ale wolalabym aby tez byla delikatniejsza...tylko czy to ma sens? Mam 34l.Mąż 42l.

Myślalam o badaniu kariotypow, HBA ,dna plemnika,mutacjach w kierunku trombofilii?

Czy może komorki przy punkcji mogly zostać uszkodzone? Czy jest to możliwe?

Bardzo proszę o pomoc.

2012 histeroskopia, iui i jest  synek ❤️


Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Warto zrobić kariotypy To na pewno Komórki mogły zostać uszkodzone w trakcie procedury zapładniania lub mrożenia jednak nie jestem w stanie tego tak stwierdzić
Jacek Szamatowicz
cas199
Posty: 8
Rejestracja: 29 sie 2020 21:18

Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

Post autor: cas199 »

Panie Doktorze, bardzo dziekuję za odp.

Mąż dzisiaj wykonał Hba 82%

oraz dna plemników
*odsetek plemników z niedefragmentowanym DNA 86%
*odsetek plemnikow z fragmentacja DNA 14%
Halo średnie 29%
Duże Halo 56.9 %
Rozumiem ,że jeszcze kariotypy? Ale jak mamy zdrowego 8 latka w domu to myślałam,że nie ma potrzeby, ale skoro Pan dr sugeruje to wykonamy.
A czy Pan Doktor zgodzi się ze mną ,że nie ma sensu poddawać procedurze kolejnych 9 (zamrozonych) tylko podjesc do nowej stymulacji?
Skoro pierwsze 6 poddano na świeżo metodzie icsi i w ogóle nie ruszyło,
na następny dzień kolejne 6 rozmrożono i poddano aktywacji i tylko 2 sie zaplodnily i powoli dzieliły...
Może to moj błąd a może błąd człowieka? Szkoda tylko ,że prawdy nigdy nie poznam.A zrozumialabym ze bledy sie zdarzają. Tutaj jeżeli już to musialoby dojsc do bledu przy punkcji.

Moj estradiol 10700 przy punkcji 21 dojrzalych komorek , maz super nasienie... skłania do refleksji ,ze coś poszło nie tak....ja 34l ,mąż 42l.

Czy ja oprocz kariotypow moge jakos się jeszcze dokładniej zbadac jesli chodzi o jakość tych komorek?
I ostatnie pytanie 5 dni po punkcji dostalam zapalenia " candifia glabrata" czy jesli candidia byla w czasie punkcji a objawow jeszcze nie bylo to moglo miec wplyw wlasnie na to ze komorki sie nie zapolodnily? Bo tylko taki pomysl mi pozostaje w glowie.
Serdecznie dziękuję za pomoc Panie Doktorze.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2020 18:50 przez cas199, łącznie zmieniany 4 razy.

2012 histeroskopia, iui i jest  synek ❤️


Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”