Ile stymulacji do ivf jest bezpieczne?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
leos
Posty: 541
Rejestracja: 25 lis 2011 12:30

Ile stymulacji do ivf jest bezpieczne?

Post autor: leos »

Dzień dobry,
przeszłam 4 pełne procedury ivf. Za każdym razem długi protokół (tabletki antykonc. w mcu poprzedzającym, gonapeptyl i menopur w dawce 250).
Mimo tylu procedur miałam tylko 3 transfery (z jednego mam dziecko, potem nieudany i ostatni skończył się poronieniem w 6tc).
Czy są jakieś wiarygodne dane na temat wpływu leków stosowanych do stymulacji na zdrowie kobiety w przyszłości?
Nie mam tu na myśli samopoczucia podczas przyjmowania leków czy np ryzyka hiperstymulacji,
ale chodzi mi o zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory?
Czy jest określona jakaś liczba stymulacji bezpieczna dla zdrowia? Czy w ogóle nie mają one długofalowych skutków?

Bardzo proszę o informację, bo nie daje mi to spokoju...
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Ile stymulacji do ivf jest bezpieczne?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Nie ma określonej liczby bezpiecznych stymulacji. Obserwuje sie zwiekszone ryzyko wystapienia raka jajnika zwiazane ze stymulacjami ale jednocześnie wyniki tych obserwacj nie sa jednoznaczne. Czyli po prostu trzenba sie regularnie kontrolować
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”